17 maja 2018

Co dalej z ustawą o IPN? Trybunał Konstytucyjny analizuje wniosek prezydenta

(Wejście do siedziby TK. By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons)

Członkowie Trybunału Konstytucyjnego nadal prowadzą naradę poświęconą zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o IPN. Wniosek o jej zbadanie złożył Andrzej Duda. Wątpliwości prezydenta dotyczą głównie przepisu wprowadzającego kary grzywny lub pozbawienia wolności za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez nazistowskie Niemcy.

 

„W sprawie odbywają się narady. Jeżeli termin zostanie wyznaczony, to informacja ta będzie dostępna na stronie internetowej Trybunału” – poinformowały służby prasowe Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Prezydent tłumaczył swoją decyzję tym, że kwestia uchwalonej przez parlament nowelizacji ustawy o IPN wzbudziła w przestrzeni publicznej, tak w kraju, jak i zagranicą, bardzo dużą dyskusję. Temat ten wpłynął również na relacje między Polską a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdaniem prezydenta, Trybunał Konstytucyjny powinien zbadać zgodność nowelizacji z Konstytucją RP w dwóch kwestiach. Chodzi przede wszystkim o art. 54 ustawy zasadniczej, który mówi o wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Druga wątpliwość dotyczy art. 2 w związku z art. 42 Konstytucji, czyli tzw. określoności przepisów prawa. Chodzi o sprecyzowanie jakie zachowania osób przypisujących polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką są zachowaniami karalnymi, a jakie nie.

 

Z kolei Prokuratura Generalna uznała, że niekonstytucyjny jest zapis nowelizacji, który przewiduje, że „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw” przypisania narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

 

Zdaniem Prokuratury Generalnej, penalizacja czynów uznanych za przestępstwa, a popełnionych za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu popełnienia tych czynów, może „doprowadzić do podważenia autorytetu Państwa Polskiego, które nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa”.

 

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, prezydent Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej w lutym br. Tryb ten jest przewidziany dla aktów normatywnych, które już zostały ustanowione, nabrały mocy obowiązującej albo znajdują się jeszcze w okresie vacatio legis.

 

 

Źródło: KAI

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram