29 listopada 2016

Repatrianci ratunkiem przed demograficzną katastrofą? Przepisy pozwolą im przyjeżdżać na stałe

(fot.Filip Blazejowski/Gazeta Polska/Forum)

Znowelizowana Karta Polaka od 1 stycznia da jej posiadaczom, którzy zdecydują się na stałe zamieszkać w kraju, możliwość uzyskania m.in. zasiłku wypłacanego przez pierwszych 9 miesięcy mieszkania w Polsce, a po roku – obywatelstwo polskie. Czy spowoduje to masowe przyjazdy do Polski osób polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu?

 

W sumie, po ponad 8 latach od wprowadzenia Karty Polaka, uzyskało ją około 170 tys. osób z terenów dawnych republik ZSSR. Najwięcej na Ukrainie i Białorusi. Na Ukrainie mieszka  140 tysięcy osób pochodzenia polskiego. Połowa z nich ma już Kartę Polaka. Wielu mieszka już i pracuje w Polsce. Spośród około 300 tys. obywateli Białorusi polskiego pochodzenia 60 tys. jest posiadaczem Karty Polaka, która po nowelizacji da im możliwość stałego pobytu w Polsce. Wiele tysięcy Polaków, np. z Kazachstanu i Białorusi, którzy żyją tam w niedostatku, ciągle oczekuje na odpowiednie warunki prawne, które umożliwią im zamieszkanie na stałe w kraju ojców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Takie sprzyjające warunki będą oni mieli od 1 stycznia, kiedy wejdą w życie kolejne przepisy znowelizowanej Karty Polaka. Jej posiadaczowi, który wyrazi chęć stałego zamieszkania w Polsce, przyznany będzie zasiłek. Osoba samotna lub każde z małżonków w ciągu pierwszych 3 miesięcy, otrzymają od państwa polskiego po 925 złotych, a od czwartego do dziewiątego miesiąca – po 555 złotych. Jeśli małżonkowie mają dzieci, to za każde dziecko przez pierwsze 3 miesiące należy się 462 złotych, od a od czwartego do dziewiątego miesiąca – 277 złotych.

 

Świadczenie to przysługiwać będzie na każdego członka rodziny wnioskodawcy. Dostanie on także wsparcie finansowe na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania, nauki języka i szkolenia zawodowego. Inną zachętą do osiedlania się posiadaczy Karty Polaka na stałe w Polsce jest zapis mówiący o tym, iż po roku pobytu w Rzeczypospolitej, automatycznie otrzymują oni polskie obywatelstwo, czego do tej pory nie było. Posiadacze Karty Polaka będą mogli otrzymać zezwolenie na stały pobyt i kartę stałego pobytu za darmo. Otrzymując je będą musieli jednak zwrócić Kartę Polaka.

 

Członkowie rodziny posiadacza Karty Polaka, którzy sami nie posiadają Karty otrzymać będą mogli wizę umożliwiającą wjazd do Polski, a następnie zgodnie z zasadą łączenia rodzin wystąpić o pozwolenie na pobyt czasowy. Będzie on z czasem uprawniał do uzyskania pobytu stałego. Wniosek o zasiłek będzie trzeba złożyć w starostwie, natomiast o przyznanie obywatelstwa w urzędzie wojewódzkim.

 

Jak wynika z badań rynku i gospodarki Białorusi, liczba osób które są zainteresowane pracą w Polsce rośnie. Już w czerwcu 2016 roku było ich aż 12 tys. Większość z tych osób to posiadacze Karty Polaka. Są oni w młodym wieku (od 20 do 30 lat). Odpływ z Białorusi osób młodych polskiego pochodzenia martwi działaczy organizacji i stowarzyszeń skupiających Polaków żyjących na Białorusi. Natomiast władze tego kraju, jak na razie, nie podejmują żadnych poważnych kroków aby zapobiec emigracji Polaków do Ojczyzny. Wyjątkiem jest ostatnia decyzja pozwalająca obywatelom na odbiór polskiej telewizji na Białorusi. Władze w Mińsku być może nawet są zadowolone z tego, że ubędzie im opozycjonistów, którymi z powodu historii, teraźniejszości oraz kultury są na Białorusi Polacy.

 

Adam Białous

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram