26 czerwca 2018

Wysłuchanie Polski w Luksemburgu zakończone. Czy eurokraci nałożą na Rzeczpospolitą sankcje?

(Fot. Marek Lapis / FORUM)

Około 21.40 zakończyło się w Luksemburgu wysłuchanie Polski w sprawie praworządności. Najpierw przez kilka minut zarzuty wobec reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, jaką realizuje obóz Zjednoczonej Prawicy, przedstawiał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Następnie polska delegacja przez kilkadziesiąt minut tłumaczyła unijnym ministrom, na czym polegają wprowadzone w Polsce reformy.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji wysłuchania salę opuścili ministrowie z Niemiec, Włoch, Grecji, Czech i Łotwy. Co ciekawe nasi zachodni sąsiedzi poinformowali, że będą reprezentowani przez… francuską minister.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W czasie rozpoczynającego środową debatę wystąpienia wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykował przeprowadzone w Polsce reformy sądownictwa. Eurokrata podkreślił, że oskarżenia rządu w Warszawie wobec przygotowanych przez Brukselę dokumentów w tej sprawie są bezpodstawne, ponieważ… podobną krytykę zmian w sądownictwie podzielają też inne organizacje międzynarodowe.

 

Po wstępie wiceszefa KE głos zabrał polski minister ds. europejskich Konrad Szymański, a także eksperci Kancelarii Premiera i MSZ. „W opublikowanej jeszcze przed posiedzeniem argumentacji resort spraw zagranicznych bronił reform, wskazując m.in., że wprawdzie sześcioletnia kadencja pierwszego prezesa Sądu Najwyższego jest zapisana w konstytucji, ale mogą zajść okoliczności, w których ta kadencja będzie faktycznie krótsza”, poinformował portal interia.pl.

 

 

 

Po polskiej prezentacji na wysłuchaniu rozpoczęły się pytania ze strony państw członkowskich. Padło ich łącznie 16 i zostały zadane przez przedstawicieli 13 państw unijnych.  Po zadaniu ostatniego wysłuchanie zostało zakończone.

 

Sprawę praworządności w Polsce powinniśmy rozwiązać poprzez dialog; jestem do dyspozycji polskich władz, by kontynuować ten dialog – powiedział Frans Timmermans po zakończeniu wysłuchania.

 

 

 

Sprawa praworządności w Polsce i dalszych kroków w procedurze art. 7 traktatu będzie dyskutowana na następnym spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych – przekazała Ekaterina Zachariewa, bułgarska minister.

 

 

Źródło: interia.pl, wpolityce.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram