6 lutego 2019

Równi i równiejsi. Unia Europejska rzadziej karze Francję i Niemcy za niedozwoloną pomoc publiczną

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Niemcy i Francja są zdecydowanie rzadziej karane z powodu niedozwolonej w Unii Europejskiej pomocy publicznej niż nowi członkowie wspólnoty i kraje południa kontynentu – wynika z doniesień „Dziennika Gazety Prawnej”. Na łagodniejsze spojrzenie brukselskiej biurokracji nie może liczyć między innymi Polska – podaje dziennik.

 

Nadzwyczajny środek, czyli nakaz zawieszenia pomocy, Komisja Europejska stosuje tylko wobec najmłodszych członków UE, a kraje „trzynastki” należą też do najpokorniejszych – rzadziej zaskarżają decyzje do Trybunału Sprawiedliwości UE niż państwa traktowane łagodniej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Gdy jakieś państwo stosuje narzędzia protekcjonistyczne, KE może wszcząć postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Wówczas najlepiej dla kraju członkowskiego, by sprawa trwała jak najdłużej” – podaje serwis gazetaprawna.pl zauważając, że Polska i tak sobie nieźle w przewlekaniu postępowań w Komisji Europejskiej.

 

Piotr Semeniuk, autor raportu, na którym opiera swoje doniesienia „DGP”, wymienia powody nierównego traktowania krajów UE. – Państwa starej UE więcej inwestują w lobbing i kompetencje urzędników zatrudnianych w administracji rządowej do obrony swojej polityki gospodarczej. Mają też więcej kluczowych urzędników w samej Brukseli. Na przykład w dyrekcji odpowiedzialnej za pomoc publiczną tylko jedna na dziesięć osób zajmujących stanowiska kierownicze pochodzi z nowej UE – mówi.

 

 

Źródło: gazetaprawna.pl / tvp.info

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram