2 lutego 2018

Ramowe porozumienie Watykanu z Chinami gotowe! Ma być podpisane w ciągu kilku miesięcy

(REUTERS / FORUM)

Porozumienie ramowe między Watykanem i Chinami w sprawie mianowania biskupów jest już gotowe i może zostać podpisane w ciągu kilku najbliższych miesięcy – donosi „Washington Post”, powołując się na agencję Reutera.

 

W czwartek taka informacja miała być podana przez wysokiego watykańskiego urzędnika. Umowa ramowa ma otworzyć drogę do wznowienia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Pekinem prawie po 70 latach od ich zerwania. Waszyngtoński dziennik pisze, że „pełne relacje dałyby Kościołowi katolickiemu ramy prawne do opiekowania się wszystkimi, szacowanymi na 12 milionów katolikami w Chinach i kontynuacji skupienia się na katolickim wzroście w kraju, w którym protestanckie kościoły szybko się rozwijają”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gazeta przypomina, że chińscy katolicy są podzieleni między „podziemną” społeczność, która uznaje papieża i tych należących do kontrolowanego przez państwo Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, w którym biskupi są mianowani przez rząd komunistyczny we współpracy z lokalnymi wspólnotami kościelnymi.

 

Zgodnie z formalną umową, Watykan miałby prawo głosu w negocjacjach dotyczących mianowania przyszłych biskupów – donosił urzędnik watykański, który wypowiadał się anonimowo dla agencji Reutera.

„To nie jest świetne porozumienie, ale nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja za 10 czy 20 lat” – przekonywał. Dodał, że „może być jeszcze gorzej”. „W dalszym ciągu będziemy jak ptak w klatce, ale klatka będzie większa. To nie jest łatwe. Wciąż będzie cierpienie. Będziemy musieli walczyć o każdy centymetr, aby zwiększyć przestrzeń klatki” – tłumaczył przedstawiciel Watykanu.

 

Odrzucił on także sugestie kardynała Zena, jakoby ​​Watykan zamierzał „sprzedać” Kościół w Chinach, a także sugestie mediów, że papież Franciszek nie był włączony w proces negocjacji z Chinami. Powiedział, że „papież bardzo uważnie śledzi chińskie dossier i poparł ofertę złożoną dwóm chińskim biskupom lojalnym wobec Watykanu, którzy przyjęli różne stanowiska w swoich diecezjach, aby ułatwić ogólne porozumienie z biskupami wspieranymi przez rząd” – pisze „Washington Post.”

 

Pięć z siedmiu złożonych sytuacji dotyczących „nielegalnych biskupów”, tych z poparciem rządu, zostało rozwiązanych. Poprosili o aprobatę papieża. W grudniu, z poparciem papieskim delegacja watykańska udała się do Chin, by złożyć ofertę dotyczącą dwóch uznawanych przez Watykan biskupów. Jeden 87-letni biskup przejdzie na emeryturę, by zrobić miejsce dla wspieranego przez reżim komunistyczny hierarchę. Według scenariusza watykańskiego urzędnika, rząd chiński miałby oficjalnie uznać hierarchę prawowitego Kościoła za „biskupa emerytowanego”.

 

Inny biskup uznawany przez Watykan miałby zostać pomocnikiem lub asystentem tego, którego wyznaczył rząd w Pekinie. Nawet jeśli faktycznie przyjąłby mniejszą rolę, rząd oficjalnie uznałby go w ramach umowy.

 

Źródło watykańskie podało, że ​​rzekomo hierarchowie prawowitego Kościoła katolickiego „przystali na propozycję” watykańskich dyplomatów i „poświęcą się” dla większego dobra Kościoła. Podobno miało dojść do „umowy dżentelmeńskiej” w sprawie siedmiu wspieranych przez rząd biskupów, którzy zostaną uznani za prawowitych po wystaraniu się u papieża o przebaczenie. Kwestia ta ma jednak być dopiero „sformalizowana.” Specjalne dossier dotyczące każdego z argumentów za ich legitymizacją ma  być przygotowane dla Franciszka.

 

Według doniesień medialnych Watykan poprosił biskupa Petera Zhuanga z Shantou o przejście na emeryturę, a biskupa Josepha Guo Xijina z Mindong o zgodę na degradację do roli biskupa pomocniczego podległego nielegalnie wyświęconemu hierarsze. Tego typu żądania „zewnętrzny prałat” w Pekinie przedstawił w grudniu. Portal AsiaNews.it poinformował o tym 22 stycznia 2018. W przypadku biskupa Zhuanga to już drugie tego typu żądanie w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

 

Emerytowany biskup Hong Kongu potwierdził tę informację, ujawniając niektóre fakty, związane z prawowitymi biskupami w Kościele Chin kontynentalnych. Hierarcha nie krył rozczarowania watykańską „Ostpolitik”, która oznacza zdradę chińskich katolików wiernych Stolicy Apostolskiej.

 

Źródło: washingtonpost.com., Pch24.pl,

AS

 

Czytaj także:

Oby Cesarzowa Chin ochroniła katolików przed zgubną „Ostpolityk” Watykanu
Mimo jawnej walki chińskich władz komunistycznych z religią, więzienia i torturowania kapłanów, prześladowania wiernych katolików na tysiące sposobów, łamania sumień, przyjęcia nowego surowszego prawa antyreligijnego, notorycznego wyburzania świątyń, Watykan nie ustaje w dążeniach do zawarcia porozumienia z Pekinem. Niezłomna postawa 86-letniego kardynała Josepha Zen, który niemal w samotności walczy jak lew o to, by uratować wiarę i duszę katolików w Chinach, zasługuje na szczególne wsparcie, a okrutna watykańska Ostpolityk na potępienie.
 

Szokujące decyzje Watykanu. Chińscy biskupi wierni papieżowi mają ustąpić na rzecz komunistów

Wielu z nas to przewidywało, ale nikt do końca nie chciał w to uwierzyć. A jednak to prawda. Watykan poprosił biskupów Petera Zhuanga z Shantou i Jospeha Guo Xijina z Mindong o przejście na emeryturę lub rezygnację. 

 

Kardynał Zen: Czy watykańscy dyplomaci sprzedają Kościół w Chinach?

Emerytowany biskup Hong Kongu potwierdza informację opublikowaną w ostatnich dniach przez AsiaNews i odsłania szczegóły swojej rozmowy z papieżem Franciszkiem na temat Kościoła w Chinach.

 

Dokąd doprowadzi ustępstwo na rzecz Czerwonego Smoka?

Porozumienie z Chinami byłoby bardziej uzasadnione, gdyby w Państwie Środka następowało znaczące uczłowieczenie reżimu. Jednak niewiele na to wskazuje.

 

Oglądaj:

Ostatnie decyzje dyplomacji Stolicy Apostolskiej w sprawie biskupów i wiernych Kościoła Katolickiego w Chinach budzą ogromny niepokój. Komunistyczne władze Państwa Środka dopięły swego i przekonały do swoich „racji” władze Watykanu, w efekcie czego dokonano pro-państwowych zmian w chińskim Episkopacie. Czy oznacza to, że Kościół w Chinach został pozostawiony samemu sobie, a duchowni i ich owce zdradzeni? Publikujemy kolejny odcinek programu „Ja, katolik”, w którym redaktor Krystian Kratiuk próbuje odpowiadać na związane z tym pytania i wątpliwości.

 

 

Emerytowany biskup Hongkongu udzielił ekskluzywnego wywiadu portalowi PCh24.pl. Mówi w nim między innymi o tym, dlaczego chińscy komuniści boją się Matki Bożej Fatimskiej, a także dlaczego ci sami komuniści nie boją się negocjacji z Watykanem. A wręcz przeciwnie – dlaczego naciskają na kuriozalne porozumienie z Rzymem. Rozmowę prowadził Krystian Kratiuk. 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram