DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 

Radny Krakowa: Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest metodą przestępstwa

Radny Krakowa: Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest metodą przestępstwa
Foto: Maria Steén

W Radzie Miasta Krakowa trwa dyskusja nad projektem uchwały przygotowanym przez radną Nowoczesnej Małgorzatę Jantos, który zakłada wprowadzenie finansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro z budżetu miasta. Przeciwko propozycji radnej protestuje klub PiS, który przywołuje argumenty o niezwykle niskiej skuteczności tej metody, a także zwraca uwagę na problem etyczny związany z zamrażaniem niewykorzystanych zarodków. Radny Adam Grelecki nazwał in-vitro metodą przestępstwa.


- Ministerstwo Zdrowia podało informację pochodzącą z 2015 roku, że z 8600 par, które skorzystały z metody in-vitro, ciąży doczekało się nieco ponad 2500 osób. Urodziło się 214 dzieci. To jest pytanie o skuteczność metody, przy ogromnych kosztach jakie ta technologia generuje. Drugi problem to są ryzyka związane z narodzinami dzieci za pomocą tej metody, czyli poronienia, przedwczesne porody, wady z którymi rodzą się dzieci, które są częstsze niż w wyniku naturalnych ciąż. Nie jesteśmy w stanie przyłożyć ręki do uchwały, która pozwala na rozwój jednego życia ludzkiego, kosztem innych istnień ludzkich. Szacuje się, że 40-50 tys. zarodków jest przechowywana w ciekłym azocie. Jako radni PiS nie będziemy popierać tej uchwały – mówił zdecydowanie radny Jan Franczyk.


W debacie bierze udział również projektodawca uchwały Małgorzata Jantos z Nowoczesnej, która chcąc zbić argumenty przeciwko metodzie in-vitro, mające charakter etyczny i moralny, powoływała się na opinie chrześcijańskich kapłanów, w tym biskupa. Uważny słuchacz wypowiedzi radnej Jantos mógł wychwycić, że popierającym metodę in-vitro nie jest hierarcha Kościoła katolickiego, a biskup luterański Marcin Hintz. Zresztą nie jest to niczym nowym, ponieważ Kościół Ewangelicko-Augsburski zaznaczał już wcześniej, że akceptuje metodę sztucznego zapłodnienia, a także wspiera stanowisko mówiące o tym, że finansowanie in-vitro powinno pochodzić z budżetu państwa.


Projekt lansowany przez lewicowych radnych Krakowa został skrytykowany także przez obrońców życia, którzy protestowali przed urzędem miasta. - Nie zgadzamy się na to, by metoda in vitro była finansowana z budżetu miasta Krakowa. Nie zgadzamy się na to, by badanie preimplantacyjne, które jest eugeniczne, powodowało śmierć dzieci, bo te są dosłownie wylewane do ścieków. Nie godzimy się na to. Każde życie jest wartościowe i godne. Niezależnie od tego w jakiej fazie ono zaistnieje, czy to w fazie zarodkowej czy późniejszej – podkreślił dr Bawer Aondo Akaa z krakowskiej komórki Fundacji Pro – Prawo do życia.

 

 

Źródło: PCh24.pl

pdc
 

 


DATA: 2017-01-12 07:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.