6 października 2017

Saudyjski król z bezprecedensową wizytą w Moskwie. Skarżył się na Iran i podpisał kontrakty

(Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud i prezydent Rosji Władimir Putin. FOT.Mikhail Metzel/TASS/FORUM)

Podczas pierwszej oficjalnej wizyty saudyjskiego monarchy w Rosji, król Salman zaapelował do Władimira Putina, by powstrzymał „wtrącanie się Iranu” w sprawy regionalne na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył też, że chce doprowadzić do powstania państwa palestyńskiego ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą.

 

Bezprecedensowa wizyta króla Salmana w Rosji oznacza nowe poszukiwanie pomocy w polityce zagranicznej królestwa, które zmaga się z proirańskimi siłami w Jemenie i ponosi coraz większe klęski na rzecz swojego głównego rywala. Rijad ma długą i skomplikowaną więź z Moskwą, a król zamierza odbudować relacje. Salman przyjechał do Rosji w środę.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Związek Radziecki był jednym z pierwszych państw, które uznały Arabię Saudyjską. W 1926 roku w Jeddah otwarto ambasadę sowiecką. Komuniści postrzegali Saudyjczyków jako ruch antyimperialistyczny, a Saudyjczycy szukali sojuszników przeciwko Brytyjczykom. Syn króla, książę Faisal odwiedził Rosję w 1932 roku i spotkał się z sowieckimi urzędnikami. W 1938 r. Stalin zlikwidował sowiecką ambasadę i po „czystkach” w partii komunistycznej, Sowieci nie odnowili relacji aż do 1990 roku.

 

Saudyjczycy pomagali finansowo antysowieckim rebeliantom od Nikaragui po Angolę. W Afganistanie saudyjskie służby wraz z amerykańską CIA i pakistańskimi szpiegami wspierały mudżahedinów.

 

Od czasów zimnej wojny Saudowie kilkakrotnie próbowali zawiązać silniejsze więzi z Rosją. Podejmowano próby ustanowienia relacji handlowych, zwłaszcza chodziło o handel bronią i udostępnienie technologii jądrowej.

 

Najtrwalszym porozumieniem była wspólna decyzja o ograniczeniu eksportu ropy naftowej, która jednak nie przyczyniła się do wzrostu cen surowca, przez co obie gospodarki ponoszą straty.

 

Od 2014 Rosja mocna zaangażowała się w Syrii, wspierając rząd Baszszara al-Asada, którego za wszelką cenę Arabia chciała obalić. Król udając się do Moskwy, chciał przede wszystkim usłyszeć od prezydenta Władimira Putina, w jaki sposób Rosja zamierza wykorzystać swoją wygraną w Syrii. Saudowie, mimo przeznaczenie miliardów dol. na pomoc dla rebeliantów, nie osiągnęli zamierzonych celów.

 

Rosja jako jedyna wstrzymała się od akceptacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą Rijad chciał przeforsować dla usprawiedliwienia brutalnej walki prowadzonej od dwóch i pół roku w Jemenie.

 

Król Saudów próbuje znaleźć wyjście z trudnej sytuacji w regionie. Chodzi nie tylko o Syrię, ale także Irak, Katar itp. Pomimo entuzjastycznie przyjmowanego prezydenta USA Donalda Trumpa i obietnic dotyczących sprzedaży borni, do tej pory obiecana broń nie trafiła do Arabii. Z kolei początkowy pokaz jedności islamskiej wobec Iranu został natychmiast podważony przez spór z Katarem.

 

Podczas czwartkowej wizyty w Moskwie, król Salman skrytykował Iran i wyraził poparcie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Podpisał też wielomiliardowe kontrakty zbrojeniowe i energetyczne.

 

– To pierwsza wizyta monarchy Arabii Saudyjskiej w historii naszych stosunków, która sama w sobie jest przełomowym wydarzeniem – oświadczył rosyjski prezydent, witając króla na Kremlu. Putin wyraził pewność, że wizyta pogłębi więzy między obu krajami.

 

– Naszym celem jest wzmocnienie relacji w interesie pokoju i bezpieczeństwa, w interesie rozwoju gospodarki światowej – odpowiadał król Arabii Saudyjskiej.

 

Monarcha zaznaczył również, że „bezpieczeństwo i stabilność regionu Zatoki Perskiej oraz Bliskiego Wschodu jest pilną koniecznością dla osiągnięcia stabilności i bezpieczeństwa w Jemenie”. – Wymagałoby to, aby Iran wycofał się z wewnętrznych spraw regionu i zrezygnował z działań powodujących destabilizację sytuacji w tej części – dodał.

 

Obaj przywódcy dyskutowali również o referendum w Kurdystanie. Król miał zastrzec, że musi zostać zachowana integralność terytorialna Iraku.

 

Rosja i Arabia Saudyjska w czwartek ogłosiły również, że będą realizować wspólne inwestycje i przedsięwzięcia w celu dalszego ugruntowania stosunków. Jednocześnie Putin i Salman podpisali kontrakty z tytułu sprzedaży broni i deklarację w sprawie współpracy w kosmosie.

 

Rijad podpisał porozumienie o zakupie systemu obrony powietrznej S-400. Saudowie  obiecali też zainwestować w Rosji około 10 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Saudowie zamierzają importować żywność, głównie pszenicę. Putin ogłosił, że możliwe jest przedłużenie umowy OPEC w celu ograniczenia wydobycia ropy naftowej „przynajmniej do końca 2018 roku”.

 

Putin odwiedził stolicę Arabii w 2007 roku i ostatnio spotkał Salmana w Turcji w 2015 roku. Salman odwiedził Rosję w 2006 roku, zanim został królem.

 

 

Źródło: al-monitor.com / timesofisrael.com

AS

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram