26 lutego 2018

Prześladowania chrześcijan w Izraelu. Na znak protestu zamknięto Bazylikę Grobu Pańskiego

(fot. pixabay.com)

Tego już za wiele: żądamy zaprzestania prześladowań Kościołów – głosi napis wywieszony na drzwiach Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, którą zamknięto na znak protestu wobec narzucenia nieuczciwych podatków ze strony władz Jerozolimy.

 

Świątynia w Jerozolimie została zamknięta w proteście przeciw polityce fiskalnej burmistrza Jerozolimy Nira Burkata. Jednym rozporządzeniem wycofał zwolnienia od podatków gminnych, które zostały przyznane kościołom już w czasach otomańskich. Ich konta zostały zamknięte, a aktywa i majątki zarekwirowane do czasu zapłacenia zaległości. Wspólne oświadczenie wydali prawosławny patriarcha Teofil III, kustosz Ziemi Świętej, o. Francis Patton OFM, oraz patriarcha ormiański Nourhan Manougian. Są to przedstawiciele trzech wspólnot, które wspólnie administrują bazyliką, a także innymi miejscami kultu religijnego chrześcijan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Śledzimy z wielkim niepokojem systematyczną kampanię przeciwko Kościołom i wspólnotom chrześcijańskim w Ziemi Świętej, z rażącym naruszeniem status quo – napisano we wspólnym oświadczeniu. – Ten krok jest sprzeczny z historyczną rolą Kościołów w świętym mieście Jerozolimie oraz z relacją, którą zawsze utrzymywali z władzami cywilnymi. Akty te naruszają obowiązujące umowy i zobowiązania międzynarodowe, które gwarantują prawa i prerogatywy Kościołów, co wydaje się być próbą osłabienia chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie – podkreślili sygnatariusze dokumentu, wskazując jednocześnie na wspólny wkład w budowę szkół, szpitali i domów opieki na przestrzeni wieków w Jerozolimie.

 

Władze Jerozolimy domagają się od Kościoła katolickiego ok. 2,8 mln euro, anglikańskiego 1,6 mln euro, od ormiańskiego 465 euro, greckoprawosławnego 116 tys. euro. Do czasu uzyskania domniemanych „długów” zarekwirowane zostały dotychczasowe środki.

 

Duchowni wskazali, że największą stratę z tego powodu poniosą osoby zależne od pomocy materialnej kościołów – ubogie rodziny i bezdomni. Wskazują jednocześnie, że jest to tylko fragment akcji dyskryminacyjnej wymierzonej w jerozolimskie kościoły. W planach części członków izraelskiego Knesetu jest wprowadzenie ustawy, która ma dotyczyć gruntów kościelnych i da możliwości prawne do stopniowego ich wywłaszczenia. Oficjalnym celem ustawy ma być ochrona właścicieli mieszkań przed możliwością nieprzedłużania dzierżawy gruntów.

 

Zdaniem Teofila III, działania obecnego rządu przypominają te stosowane przeciwko Żydom w ciemnych okresach Europejskiej historii.

 

 

Źródło: KAI, naszdziennik.pl, niezależna.pl

PR   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram