DZIŚ JEST:   26   MAJA   2018 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Przed szczytem G20. Angela Merkel wywiera presję na Donalda Trumpa

Przed szczytem G20. Angela Merkel wywiera presję na Donalda Trumpa
fot. wikimedia.org

Przed spotkaniem z Donaldem Trumpem jest pełna mobilizacja zwolenników paktu klimatycznego. Kanclerz Angela Merkel w środę podkreśliła, że Europa nie może już polegać na USA. Będzie nowe porozumienie handlowe miedzy UE a Japonią.


Szefowa rządu niemieckiego, która będzie wraz z sojusznikami wywierać presję na prezydenta USA podczas dwudniowego szczytu G20, który rozpocznie się w piątek w Hamburgu, zamierza skierować rozmowy głównie na kwestie związane z porozumieniem klimatycznym, wolnym handlem i multilateralne rozwiązywanie problemów międzynarodowych. Z drugiej strony Merkel zapowiedziała ściślejszą współpracę z Chinami.

 

Spotkanie ma być wyzwaniem na wielu płaszczyznach, choćby z tego powodu, że wezmą w nim udział przywódcy światowi z Chin, Rosji, czy USA. Będą liderzy Bliskiego Wschodu. Oprócz pakietu paryskiego i wolnego handlu rozmowy będą dotyczyć także wojny w Syrii.

 

Prezydent Chin Xi Jinping, który wylądował w Berlinie w środę, spotkał się z Merkel. Kanclerz podkreśliła, że ich spotkanie przed szczytem było „dobrą okazją do rozszerzenia rozległych relacji strategicznych”.

 

Bez dalszych wyjaśnień Merkel powiedziała: – Z wielką przyjemnością witamy Pana tu, dziś, w czasach zamieszania na świecie, kiedy Chiny i Niemcy mogą przyczynić się do jego uspokojenia.


Po ostatnim spotkaniu z Trumpem w maju, niemiecka kanclerz stwierdziła: – Czasy, w których możemy w pełni liczyć na innych skończyły się, czego doświadczyłam w ciągu ostatnich kilku dni. Merkel zapytana przez reportera „Die Zeit” czy odnosi się to do USA, potwierdziła wówczas, że dokładnie tak.

 

Ubolewała wówczas, że pozostaje kwestią otwartą, czy nadal będzie można liczyć na tak duże finansowanie USA w przyszłości pracy Organizacji Narodów Zjednoczonych, na zaangażowanie na Bliskim Wschodzie, czy w europejskie bezpieczeństwo i misje pokojowe w Afryce. – USA prawdopodobnie nie zaangażują się w Afryce w stopniu, który byłby konieczny, zwłaszcza że prawie nie mają interesów naftowych w Afryce i w świecie arabskim – dodała wówczas.

W zeszłym tygodniu kanclerz odbyła spotkanie przed szczytem z europejskimi uczestnikami tego wydarzenia, podkreślając poparcie dla paryskiego porozumienia w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Merkel powtórzyła, że decyzja administracji Trumpa o wycofaniu USA z umowy z Paryża była „niezmiernie godna ubolewania”. Kanclerz wskazała także  na większą różnicę między Niemcami a administracją Stanów Zjednoczonych w kwestii globalizacji.

 

Chociaż staramy się nawiązać współpracę ze wszystkimi, globalizacja jest postrzegana przez amerykańską administrację jako proces, który nie dotyczy sytuacji zwycięstwa dla każdego, ale zwycięzców i przegranych – powiedziała Angela Merkel.

 

W Hamburgu prezydenta USA mają przywitać setki działaczy NGO-sów przeciwstawiających się globalizacji, którzy zjednoczyli się pod hasłem „G20: Witamy w piekle”.

 

Organizatorzy z Rote Flora, centrum ekstremistów lewicowych, wezwali innych, by „Hamburg stał się ogniskiem oporu wobec starych i nowych władz kapitalistycznych”. Do tej pory podpalono już wiele samochodów policyjnych, zniszczono tory kolejowe, a władze w Hamburgu i pobliskim mieście Rostocku skonfiskowały improwizowaną broń tj. gaśnice wypełnione łatwopalną cieczą, materiały do konstruowania benzynowych bomb, kije baseballowe itp. Policja przeprowadziła liczne naloty.

 

Demonstracja „Witamy w piekle” to tylko jeden z kilkudziesięciu protestów, które zostały zarejestrowane tuż przed planowanym  szczytem. Do Hamburga zjechali się radykalni działacze z całej Europy i spoza niej.

 

Zdaniem szefa policji Hamburga, Ralfa Martina Meyera, przewiduje się, że szczyt będzie próbowało zakłócić około 8 tys. radykalnych działaczy lewicowych z Niemiec, Szwajcarii, Włoch czy z krajów skandynawskich. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie działaniami ekstremistów lewicowych i wezwała ich, a także służby porządkowe, by nie stosować przemocy. Poleciła także niemieckim oficerom ds. bezpieczeństwa, by jednak byli przygotowani na najgorsze.

Szefowa niemieckiego rządu – gospodarz szczytu - jest jedynym światowym liderem, który uczestniczył w spotkaniach grupy G20 od samego początku w 2008 r. – Angela Merkel wie, że jest najbardziej doświadczoną głową rządu, która będzie uczestniczyć w G20 – podkreślił Juergen Hardt, kolega partyjny kanclerz z Partii Chrześcijańskich Demokratów i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

 

Wyjaśnił on, że to jest dla niej szansa, by wykorzystać bogate doświadczenie i wywrzeć presję, zwłaszcza na prezydenta USA, aby nie wycofywał się z wielostronnych porozumień, bo „wielostronne podejście jest lepszym sposobem rozwiązywania problemów”.

 

Hardt podkreślił, że „UE jest sfrustrowana” wycofaniem się Trumpa z porozumienia klimatycznego, zawartego w Paryżu w 2015 r. Merkel zasugerowała, że wykorzysta szczyt, by zmusić Trumpa do zmiany decyzji, chociaż przyznała, że „nie możemy oczekiwać łatwych dyskusji na temat zmian klimatu na szczycie G20".

 

W sprawie wolnego handlu szefowa niemieckiego rządu chce w imieniu UE wraz z Japonią doprowadzić do podpisania dużego porozumienia wielonarodowego w sprawie wolnego handlu. Umowa ma przewidywać obniżenie ceł na samochody i produkty rolne.

 

Z niepokojem przywódcy państw G20 oczekują na dwustronne spotkanie prezydenta USA i Rosji, którzy mają poruszyć sprawy Syrii, Afganistanu, Ukrainy czy Korei Północnej.

 

Sekretarz Stanu Rex W. Tillerson, który weźmie udział w spotkaniu G20, a potem pojedzie na Ukrainę podkreślił, że uregulowanie sytuacji w Syrii po klęsce Państwa Islamskiego będzie tematem, na którym skupią się obaj przywódcy. – Stany Zjednoczone i Rosja z pewnością mają nierozwiązane różnice w wielu kwestiach, ale mamy możliwość właściwej koordynacji współpracy w Syrii w celu zapewnienia stabilności i wzajemnych interesów bezpieczeństwa - powiedział Tillerson.

 

 

 

 

 

Źródło: bignewsnetwork.com., washingtntimes.com.,

AS


DATA: 2017-07-06 14:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co można powiedzieć o Makreli Merkel ? Drugi Hitler...
10 miesięcy temu / Prawicowiec
 
Lewicowi "działacze" palą ludziom samochody i niszczą wszystko, co popadnie, a Angela WYWIERA PRESJĘ na niemieckie służby by nie stosowały przemocy. Ot i cała tajemnica PRESJI się wydała.
10 miesięcy temu / sp
 
Nie można inwestować w kraje obięte islamizacją, ponieważ są to pieniądze wyrzucone w błoto.
10 miesięcy temu / Kaz
 
Mrekel i Szultz mogą kiwać palcem w bucie Niemcy Kaput Niedługo zamieszki wybuchną m in we Francji i Niemczech tak jak wybuchły w Szwecji gdzie trawa już wojna domowa.Eurolewica nic już jest pogrzebana przez neo-marksistowską ideologię gender multi-kulti itd .UE kaput .
10 miesięcy temu / Tomasz
 
"Angela Merkel wywiera presję na Donalda Trumpa..." B... Bu... Buuaaaahahahahahahaha!!!!! Hahahahaha... uch... No, uspokoiłem się. Najśmieszniejsza wiadomość tygodnia. Upierdliwa pchła wywiera presję na byka. Może próbować, ale szybko się przekona, że to nie jej liga.
10 miesięcy temu / Janusz
 
dał radę Clintonowej, to nie powinno być problemu i z Makrelą;
10 miesięcy temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.