DZIŚ JEST:   20   MAJA   2018 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Prymas Kanady: zmarłym wskutek eutanazji nie można odmawiać pogrzebu

Prymas Kanady: zmarłym wskutek eutanazji nie można odmawiać pogrzebu
Źródło: pixabay.com

Prymas Kanady w lipcowej rozmowie z jezuickim miesięcznikiem „America” wyraził przekonanie o możliwości dokonywania katolickich pogrzebów dla zmarłych wskutek przeprowadzenia eutanazji. Jego zdaniem taki pogrzeb byłby niewskazany tylko w przypadku publicznych promotorów tej formy odbierania życia. Jednak w przypadku osób decydujących się na eutanazję mogą istnieć okoliczności łagodzące. Jego wypowiedź spotkała się z krytyką bardziej konserwatywnie nastawionych duchownych i kanonistów.

 

Jak bowiem przekonywał kardynał Gérald Lacroix, wiele osób decyduje się na eutanazję pod wpływem presji, jakoby stanowili ciężar dla rodziny. Jego zdaniem nie powinno się zatem osądzać tych wszystkich przypadków.

 

W swojej rozmowie z jezuickim magazynem „America” kardynał powiedział również, że może wziąć na siebie oskarżenie ze strony Boga o nadmiar miłosierdzia. W opublikowanym w połowie lipca wywiadzie dodał, że katolicki pogrzeb może stanowić także pociechę dla rodziny zmarłego. 

 

Wypowiedź kanadyjskiego hierarchy spotkała się z krytyką. Prawnik kanoniczny, doktor Edward Peters przedstawił swój pogląd w mailu do portalu Life Site News. Przypomniał, że kodeks prawa kanonicznego z 1917 roku pozbawiał osoby świadomie odbierające sobie życie prawa do katolickiego pochówku.

 

Z kolei według obowiązującego kodeksu z 1983 roku pogrzebu odmawia się jedynie osobom uznawanym za jawnych grzeszników. Dlatego też jego zdaniem pogrzebu można udzielić zwykłym samobójcom, gdyż ich władze umysłowe mogły funkcjonować w ograniczonym stopniu w momencie popełniania czynu. Jednak zgoda na pogrzeb dla osób poddanych eutanazji jest już niewskazana. Prawodawstwo państw dopuszczających eutanazję zostało bowiem jego zdaniem tak skonstruowane, by wykluczyć przypadki lekkomyślnych czy wynikających na przykład z depresji decyzji o zakończeniu życia. 

 

Z kolei profesor Douglas Farrow z McGill University cytowany przez Life Site News również skrytykował argumenty kanadyjskiego kardynała. Jego zdaniem hierarcha dokonał pomieszania pojęć. Nie wolno bowiem oddzielać miłosierdzia od sprawiedliwości. Nie należy ponadto dopuszczać, by Kościół zrezygnował z wykonywania powierzonej mu z Nieba władzy kluczy.

 

Sam kardynał Lacroix, proszony o sprecyzowanie swoich poglądów przez Life Site News, odmówił udzielenia wypowiedzi. Jednak nie wszyscy kanadyjscy hierarchowie są równie „postępowi”, co kanadyjski prymas.

 

We wrześniu ubiegłego roku biskupi Alberty i Terytoriów Południowowschodnich zdecydowali się na potępienie zalegalizowanej w czerwcu 2016 roku w Kanadzie eutanazji. Zwrócili uwagę, że ta forma zakończenia życia to obiektywnie grzech ciężki. W związku z tym księża mogą odmówić pogrzebu osobom zmarłym w skutek eutanazyjnej procedury.

 

Kwestie katolickiego pochówku reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Zgodnie z nim:

„Kan. 1184 - § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:


1. notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;

2. osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;

3. inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

 

§ 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować”.


Źródła: lifesitenews.com / zaufaj.com

mjend


DATA: 2017-08-03 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Sławomir nie krytykuj tak ludzi, którzy nie wytrzymali potwornego bólu i poddali się eutanazji.
9 miesięcy temu / Michu.
 
Kodeks z 1983r.zakazuje pochówku jawnym grzesznikom, czyli cudzołożników jawnie grzeszących i żyjących w niesakramentalnym związkach, to prawo również obowiązuje
9 miesięcy temu / Megi
 
Co za czasy że biskupa musi pouczać laikat? Ta "sól" jest już zwietrzała i trzeba mocno się modlić o wiarę dla biskupa! Ile jeszcze zła rozsieje ten "pasterz"?
9 miesięcy temu / Soplica
 
Swiadomy i dobrowolny smiertelny grzech samobojstwa jest absolutnie niegodziwy! Precz z szatanem! Precz z eutanazja! Prymas Kanady kard. Lacroix moze brac na siebie swoje grzechy, lecz nie jest Bogiem!
9 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.