REKLAMA
DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2017 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Protesty przeciwko reformom PiS. "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska"

Protesty przeciwko reformom PiS. "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska"
Fot. Jacek Szydlowski / FORUM

W wielu polskich miastach odbyły się protesty przeciwko reformom proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Główna manifestacja miała miejsce przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie zgromadziło się kilkaset osób. Zwolennicy opozycji krzyczeli: "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska".


Piątkowe manifestacje w Warszawie, a także innych miastach Polski odbywały się pod hasłem "3xW" - "Bez wolnych sądów i wolnych wyborów nie ma wolnej Polski!". Organizatorzy protestów podkreślali, że gromadzą się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec reform rządu Zjednoczonej Prawicy. W szczególności zaś wyrażali swoją dezaprobatę dla procedowania prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W piątek projektami zajmował się Sejm, który zdecydował o skierowaniu ich do prac w komisjach. Manifestanci podkreślają, że ustawy upolityczniają sądownictwo i łamią konstytucję.


- Nie dajmy zatem złamać konstytucji i nie dajmy złamać siebie. Brońmy niezłomnie tych wspólnych wartości wokół których się zgromadziliśmy. Brońmy sądów i brońmy nas samych - mówił do zebranych na proteście konstytucjonalista prof. Marcin Matczak. - Kiedy myślicie o tym, że coś łamie konstytucję, pamiętajcie, że łamanie konstytucji to zawsze łamanie człowieka - dodawał.


W manifestacjach brali udział także politycy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Wśród nich m.in. Borys Budka, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Bogdan Borusewicz, a także Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Michał Szczerba. Protestujący podkreślali, że reformy Prawa i Sprawiedliwości są szkodliwe dla Polski i sądownictwa. Organizatorzy protestów z lewicowej fundacji Akcja Demokracja, a także sami uczestnicy nawiązywali również do propozycji PiS dotyczącej zmian w ustawie o kodeksie wyborczym. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach samorządowych.


- Wydaje mi się, że rozwiązaniem kryzysu w sądownictwie nie jest upartyjnienie i bardzo bym chciała, żeby nie zawłaszczano tego kryzysu - mówiła reporterowi RMF FM jedna z uczestniczek protestu. Z kolei Aleksander Hall mówił ze sceny, że "w Polsce trwa budowa państwa policyjnego". Zgromadzeni skandowali takie hasła jak: "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska", a także "Konsultacji dziś żądamy! Bo wyborów nie oddamy!" oraz "Wolność, równość, demokracja".

 

Organizatorzy twierdzą, że manifestacje odbyły się w ponad 120 miastach Polski, ale Policja poinformowała na Twitterze, że na terenie kraju odbyły się 83 demonstracje, w których łącznie uczesyniczyło ok. 11 tys. osób.

 

 

źródło: rmf24.pl, wprost.pl, dorzeczy.pl, tvn24.pl
WMa

 

 

 

 

 


DATA: 2017-11-24 23:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Idzie tam - Sedzia, rodzina i zlodziej z ukladu !! Nikt wiecej
15 dni temu / Budujacy autostrade
 
Wow! 11 000 osób w całej Polsce! Robi wrażenie ;D
16 dni temu / Leon
 
Wujek Soros zaciera łapska, szmalcu nie rozdaje w końcu za darmo... Manifestacje, piiip, protesty... O bracia wilcy, gotujmy się na bój... Zdobytej władzy nie oddamy nigdy, jak mówił Gomułka, a jak się nam wymsknęła chwilowo, to odbierzemy... Inna rzecz, ze Polsce bardzo potrzebna nowa formacja, ona dojrzewa i rośnie, to młoda najczarniejsza reakcja, koszmar sorosow i timmermansow, oby jej nie zmarnowano, jak powstańcze kwiaty...
16 dni temu / Antymodernista
 
PEOWCY UCIEKAJĄ PRZED WIĘZIENIEM ZA GRANICĘ ZA ZGODĄ PIS
16 dni temu / ytube
 
Ciekawe czy PAD zawetuje ustawy i czy wszystko się skończy wesołym oberkiem?
16 dni temu / Kazio
 
UBywatele RP nie dadzą o sobie zapomnieć. Jak najwięcej bezprawia w majestacie prawa, zero zmian, konserwa układu, to postulaty protestujących.
16 dni temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
REKLAMA
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.