23 listopada 2018

Protestanci przystąpią do Komunii. Kolejny niemiecki biskup podjął decyzję

(Fot. Daniel Dmitriew / FORUM )

Biskup Felix Genn z niemieckiego Münster dopuścił do Komunii świętej protestantów. Obecnie, chodzi jedynie o pojedyncze przypadki, ale biskup zapewnia w oficjalnym komunikacie, że Eucharystia nikomu nie zostanie odmówiona, bo księża nie mają do tego żadnego prawa.

 

Swoją decyzję biskup z Münster ogłosił we wtorek, publikując broszurę z wytycznymi duszpasterskimi odnośnie dopuszczania do Stołu Pańskiego protestantów. Broszura jest odpowiedzią na nieformalny dokument niemieckich biskupów, który za zgodą papieża opublikowano pod koniec czerwca tego roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dokument ów zaprasza do Komunii świętej tych protestantów, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem i odczuwają „palącą potrzebę” wspólnego z nim przyjmowania Ciała Chrystusa. Tekst nie jest wiążący i poszczególni niemieccy biskupi nie muszą wcielać go w życie w swoich diecezjach; dopuszczalne są też modyfikacje.

 

Na otwarcie Komunii dla protestantów zgodne z duchem tego tekstu zdecydowało się już jednak kilkunastu niemieckich hierarchów. Jego wielkimi zwolennikami byli między innymi emerytowany kardynał kurialny Walter Kasper, nazywany „nadwornym teologiem papieża”, oraz przewodniczący episkopatu Niemiec i doradca Franciszka w Radzie Kardynałów, kard. Reinhard Marx.

 

Teraz do grona biskupów dopuszczających do Komunii świętej protestantów dołączył bp Felix Genn. W wydanej przez siebie broszurze stwierdził, że luteranie mogą „w niektórych przypadkach” i „pod pewnymi warunkami” przystępować do Komunii świętej. Hierarcha zapewnił jednak, że w jego diecezji nikomu (sic!) nie będzie odmawiać się dostępu do Stołu Pańskiego.

 

„Jako duszpasterze nie mamy prawa zapewniać komuś dostępu do Eucharystii lub go odmawiać. Nie można się zgodzić na ścisłe wzbranianie Komunii” – podkreślił w swojej broszurze.

 

Jak dodał biskup, „nie jest jego zadaniem” wcielać w życie czerwcowy tekst biskupów, bo nie jest to dokument prawny; broszurą chce jednak pokazać, że „od samego początku stał za tym tekstem i stoi za nim nadal”.

 

Niemieccy biskupi zamierzali początkowo dopuścić protestantów do Komunii świętej oficjalnie jako Konferencja Episkopatu. Kilku konserwatywnych hierarchów pod wodzą arcybiskupa Kolonii kard. Rainera Marii Woelkiego jednak zaprotestowało i poprosiło o interwencję Watykan. Po kilkumiesięcznej debacie papież Franciszek uznał pomysł otwarcia dostępu do Eucharystii dla niektórych luteran za przemyślany, oraz wyraził formalną zgodę na publikację dokumentu; zabronił tylko jego ogłaszania jako oficjalnego tekstu Episkopatu; rzecz ukazała się w efekcie jako rodzaj duszpasterskiego „przewodnika”.

 

W swoim tekście Niemcy otwarcie niezwykle kontrowersyjnie interpretują przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego. Powołują się bardzo wybiórczo na nauczanie św. Jana Pawła II. Choć piszą wiele o konieczności podzielania przez protestanta katolickiej wiary w Eucharystię, ostateczną decyzję pozostawiają sumieniu każdego ewangelika.

 

Źrodło: Katholisch.de, inf. własna 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 324 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram