8 stycznia 2018

Prokuratura zbada sprawę wyburzenia kościoła św. Trójcy w Poznaniu

(Kościół świętej Trójcy w Poznaniu. Rok 2004. źródło: wikipedia.org)

Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto bada okoliczności wyburzenia kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy w Poznaniu, które miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Zdaniem śledczych wiele wskazuje na to, że zrównanie świątyni z ziemią zostało dokonane bezprawnie.

 

Śledztwo wszczęto na wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Zdaniem tej instytucji wyburzając kościół złamało wiele przepisów ustawy o ochronie zabytków. Co gorsza, jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Magdalena Mazur-Prus, wybudowana w latach 30. XX wieku świątynia została zniszczona na wniosek proboszcza lokalnej parafii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie, czy budynek był objęty ochroną przewidzianą przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz, czy dla przeprowadzenia prac rozbiórkowych konieczne było uzyskanie stosownego pozwolenia – podkreśliła prok. Mazur-Prus.

 

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy znajdował się przy ul. Franciszka Jaśkowiaka na poznańskim Morasku. W sierpniu ubiegłego roku został wyburzony, co wywołało protest wielu mieszkańców oraz radnych Poznania. Odpowiedzialny za świątynię proboszcz parafii pod wezwaniem Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela tłumaczył, że rozbiórka kościoła jest konieczna ze względu na „zagrożenie katastrofą budowlaną”. Ponadto „argumentem” za wyburzeniem świątyni miał być fakt, że ostatnie Msze Święte odprawiono w zburzonym kościele ok. 10 lat temu.

 

Na łamach lokalnych mediów, poznańska kuria tłumaczyła wówczas, że proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela – odpowiedzialny za świątynię – „po zapoznaniu się z opiniami biegłych i w porozumieniu z Parafialną Radą Ekonomiczną, podjął decyzję o rozbiórce ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną”.

 

Decyzji proboszcza broni poznańska kuria. „Budynek od samego początku był samowolą budowlaną, nie spełniał warunków użytkowania, a jego renowacja okazała się niemożliwa do zrealizowania. (…) Od kilkudziesięciu lat zagrażał on życiu przebywających w nim osób, jego konstrukcja zawierała poważne błędy inżynierskie, nie był objęty ochroną konserwatora, a o jego wyburzeniu, zgodnie z prawem, został poinformowany Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego” – napisano w oświadczeniu.

 

Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania zaznaczał jednak, że parafia nie uzyskała zgody na wyburzenie kościoła.

 

Źródło: interia.pl

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram