13 listopada 2018

Dla kogo Morze Południowochińskie? Trwa międzynarodowy spór o wpływy

(Premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang. Pablo Tupin-Noriega [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons)

Spory między wieloma stronami zainteresowanymi uzyskaniem wpływów na Morzu Południowochińskim często prowadzą do demonstracji siły militarnej. Nie brakuje też incydentów, które mogą przerodzić się w walki z użyciem wojsk. Na rozmowy z państwami ASEAN do Singapuru wyleciał dzisiaj premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang.

 

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) to organizacja, do której należą wszystkie państwa Półwyspu Indochińskiego oraz Filipiny, Indonezja, Malezja i Singapur. Pekin zamierza przyspieszyć negocjacje z ASEAN w sprawie kodeksu postępowania na Morzu Południowochińskim. W sporze o korzystanie z tego akwenu chodzi jednak nie tylko o bezpieczną żeglugę i transport wielkich mas towarów w ten dynamicznie rozwijający się obszar świata, ale także o kontrolę nad wyspami, która pozwala na rozmieszczanie na nich sił zbrojnych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jednym z przedmiotów sporu jest kwestia sprawowania suwerennej władzy nad archipelagiem Wysp Paracelskich i Spratly. O wyspy Paracelskie tli się spór między Chinami a Wietnamem, Filipinami i Malezją. Do wyspy Spratly swoje roszczenia zgłaszają Chiny oraz Tajwan, Wietnam, Filipiny, Malezja, Singapur i Indonezja. Drugim obszarem konfliktu jest prawo do eksploatowania surowców z dna morskiego. Szacunki mówią o zasobach ok. 11 mld baryłek ropy naftowej i ok. 190 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego. Chińczycy podają jeszcze wyższe dane dotyczące zasobów energetycznych, przydatnych każdej gospodarce i uniezależniających ją od dostawców zewnętrznych.

 

Rywalizacja polityczno – militarna nie hamuje rozwoju współpracy Państwa Środka z krajami ASEAN. Chiny systematycznie zwiększają współpracę wojskową z członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, starając się nie oddać ich w strefę wpływów Stanów Zjednoczonych. W czasie rozmów w Singapurze, poza spotkaniami premiera ChRL z liderami ASEAN, będzie też miało miejsce spotkanie w formacie 10+3 (państwa ASEAN + Chiny, Japonia i Korea Płd.).

 

O poziomie determinacji w rywalizacji Chin z USA w regionie Morza Południowochińskiego może świadczyć incydent, mający miejsce kilkanaście dni temu, gdy okręt marynarki wojennej ChRL „Lujan” minął się w odległości 40 metrów do niszczyciela floty USA „Dekatur”. Mimo że Chińczycy ostrzegali Amerykanów, że trasy ich okrętów krzyżują się, żadna załoga do ostatniej chwili nie zamierzała ustąpić drugiej.

 

Zawarcie porozumienia z krajami ASEAN jest więc dla Chin warunkiem ograniczenia liczby stron sporu na Morzu Południowochińskim i odebranie Amerykanom argumentu o obronie słabszych państw z basenu tego morza. Szczyt ASEAN w Singapurze zakończy się 15 listopada.

 

Jan Bereza

Źródła; IA Regnum, Utro.ru, Krasnaja Wiesna, Front_News.eu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram