DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2018 r.

Św. Marii Pelletier
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Prezydent Łukaszenka nie zareaguje? List Polaków przejęty przez Ministerstwo Edukacji

Prezydent Łukaszenka nie zareaguje? List Polaków przejęty przez Ministerstwo Edukacji

Na Białorusi trwa walka o przyszłość polskich szkół. Na troski mniejszości polskiej mógł zareagować prezydent Aleksander Łukaszenka, ale na list do niego skierowany odpowiedziało Ministerstwo Edukacji, które jest głównym sprawcą kłopotów Polaków zamieszkujących na Białorusi.

 

Polacy poprosili prezydenta Łukaszenkę o ochronę polskich szkół przed reformą oświaty, jaką szykuje resort. Wprowadzenie proponowanych przepisów spowoduje upadek polskiego szkolnictwa na Białorusi. Obecnie działają tam tylko dwie szkoły z polskim językiem nauczania: w Grodnie i Wołkowysku.

 

Nie godząc się na plany ministerstwa Związek Polaków na Białorusi zebrał ponad 5,7 tys. podpisów pod listem do prezydenta Aleksandra Łukaszenki, z prośbą o wniesienie do projektu ustawy oświatowej poprawek, które usunęłyby zagrożenie dla szkół z polskim językiem nauczania.

 

Na list odpowiedziało jednak Ministerstwo Edukacji. Resort podtrzymał w nim swoje stanowisko potwierdzając, że intencją zmian jest to, by nauczanie przedmiotów jak: historia Białorusi, wiedza o społeczeństwie, geografia Białorusi, było realizowane w języku państwowym białoruskim bądź rosyjskim, zaś nauczanie przedmiotów „Moja ojczyzna – Białoruś” oraz „Człowiek i świat” było realizowane w języku białoruskim. Ponadto wskazano, że zbiór przedmiotów nauczanych w języku białoruskim lub rosyjskim może zostać rozszerzony. Za tym idzie też obowiązek zdawania matury w jednym z języków państwowych i to już dwa lata po wprowadzeniu reformy.

 

Zdaniem Związku, ustawa w takim kształcie otworzyłaby możliwość usuwania języka polskiego z nauczania kolejnych przedmiotów tylko na podstawie decyzji administracyjnej lokalnego urzędnika.


Źródło: kresy.pl

MA


DATA: 2017-06-19 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z Putinem będzie to samo, Putin nie pozwoli z siebie drwić. PiS bezrozumnie, bez ustanku szczuje Polaków na Rosję na żądanie amerykanów i to pomimo braku jakichkolwiek rosyjskich roszczeń terytorialnych wobec Polski. Robią to pomimo otwartych deklaracji Putina o braku zamiaru agresji. Sprzedajny rząd PiS chce wojny na Przesmyku Suwalskim i będzie ją miał. Sami ją sprowokują nie dając wyboru Putinowi. Na koniec będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy śmierć poniosą setki tysięcy Polaków po to, aby Rosja w końcu weszła w sojusz z USA.
10 miesięcy temu / do rpl
 
Należało się tego spodziewać. Chcieli zrobić Łukaszence majdan, to mają.
10 miesięcy temu / rpl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.