DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali na temat reparacji. „Sprawa wymaga spokojnej dyskusji”

Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali na temat reparacji. „Sprawa wymaga spokojnej dyskusji”
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Przebywający na Malcie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem Walterem-Steinmeierem. Tematem rozmów były m.in. reparacje wojenne, które w ostatnim czasie stały się jednym z głównych tematów debaty publicznej w Polsce. Kancelaria Prezydenta podaje, że spotkanie trwało godzinę, czyli dłużej niż zakładano. Obaj politycy przyznali, że „sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji”.


Obaj prezydenci przebywają na szczycie państw europejskich współpracujących ze sobą w ramach Grupy Arraiolos. Do spotkania Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera doszło we czwartek po południu, a rozmowy trwały dłużej niż zakładano. Podczas spotkania poruszono kwestię reparacji wojennych ze strony Niemiec. Tematem spotkania była także wspólna polityka europejska w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w Niemczech. Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy podaje, że „politycy zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw wspólnoty na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii”.


Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali także o różnych aspektach historycznych i bieżących w relacjach miedzy oboma państwami. Kancelaria Prezydenta podkreśla, że poruszono także kwestię zainicjowanej w Polsce debaty dotyczącej problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej. Prezydenci przedyskutowali polityczne i prawne uwarunkowania związane z tą kwestią. W komunikacie podkreślono, że obaj przywódcy „wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji, będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany”.


Politycy za najważniejsze kwestie uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a także potrzebę pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.


Zdaniem rozmówców, Unia – w kontekście Brexitu - potrzebuje utwierdzenia się w jedności i skuteczności, bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.

 

 

Źródło: prezydent.pl

WMa
 

 


DATA: 2017-09-14 18:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panie Mirosławie - śpieszę poinformować, że dostrzega, dostrzega... I wiele osób dostrzega. I niuanse także. Tylko, jakby nie ma już o czym dyskutować skoro wszystko wiadome. Może tylko o tym, że "owoce" coraz "dorodniejsze" i wszystko coraz bardziej jasne. (1)
8 miesięcy temu / Stroke
 
Należy dodać że zdrajca Duda nie zaprosił na obchody 100-lecia Niepodległości w 2018 ani Narodowców ani środowisk kresowych, zaprosił za to mniejszości niemieckie. Na wymioty zbiera jeszcze bardziej.
8 miesięcy temu / cd.
 
Wszyscy widzą i dostrzegają i wszystkich zbiera na wymioty. Duda jest zdrajcą Polaków jeśli "chce pobudzać rozwój gospodarczy w ramach jednego i niepodzielnego wspólnego rynku" oraz "utwierdzać się w jedności" z Niemcami. Duda deklaruje zachowanie skolonizowanej przez Niemcy Polski dla Niemiec i budowę przez siebie nwo. Hańba Dudy osiąga realne targowickie kształty.
8 miesięcy temu / sęp
 
Ciekawe ciekawe... Szkoda ze tutaj nie toczy sie zadna dyskuska tj. Pod ta informacja z ktorej przeciez tyle wynika... Jakos tego nikt nie widzi nie dostrzega..
8 miesięcy temu / mitoslaw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.