DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary: odkryjmy na nowo misterium liturgii!

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary: odkryjmy na nowo misterium liturgii!
fot. REUTERS / FORUM

Troska o liturgię jest szczególnym zadaniem Kościoła. Aktualne pozostają uwagi Benedykta XVI. Msza święta nie może zagubić swojego misteryjnego charakteru – mówi prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.


Kardynał Gerhard Ludwig Müller uczestniczył w debacie zorganizowanej przez katolicki dziennik Die Tagespost z okazji dziesięciolecia Motu proprio Summorum pontificum. Podkreślił w nim wartość nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i wskazał na szereg często popełnianych dziś nadużyć.

 

Kardynał Müller pytany przez dziennikarza wspomnianego tytułu o celowość Summorum pontificum podkreślił, że reforma liturgiczna po Soborze Watykańskim II nie była doskonała i nie wszystko przeprowadzono zgodnie z życzeniami Ojców Soborowych. Papież Benedykt XVI publikując swoje Motu proprio chciał, by obie formy rytu rzymskiego przenikały się nawzajem, co - jak mówił Müller - w pierwszej kolejności miałoby pomóc w zachowaniu misteryjnego wymiaru liturgii i zapobiec jej instrumentalizacji.

 

- Wiele akcjonizmu jest na przykład w muzyce, nie wszystkie instrumenty pasują do liturgii. Rzeczy chaotyczne i pozbawione sensu nie mogą być wyrażane w muzyce sakralnej, bo wówczas chaotyczna i bezsensowna staje się sama tajemnica wiary – stwierdził kardynał, poproszony o podanie przykładu nadużyć liturgicznych.

 

Jak dodał, nie można wykorzystać w liturgii rozmaitych wynalazków wynalezionych po to, by wywoływać wrażenie na wiernych.

 

Hierarcha był też pytany o to, czy papież Franciszek jest przeciwny tak zwanej reformie reformy, czy też może nie zgadza się jedynie z samym terminem. Müller odparł, że Franciszek nigdy nie wypowiedział się w ten sposób. - Wskazania Benedykta XVI są nadal aktualne i nie zostały zniesione. Troska o liturgię jest cały czas wyjątkowym zadaniem Kościoła. Rutynowe celebrowanie liturgii było problemem w różnych momentach historii, co zawsze piętnowano – powiedział.

 

- Chrystus przyszedł, by nas zbawić, a nie by dać nam rozrywkę - wskazał kardynał, zwracając uwagę na jeden z fundamentalnych problemów współczesnej liturgii, zanadto nakierowanej na człowieka.

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznał też, że rozpowszechniony dziś obyczaj regularnego przyjmowania Komunii świętej bez właściwego przygotowania jest bardzo poważnym problemem.

 

 - Sumienia muszą zostać wyostrzone tak, by stało się jasne, że przyjmowanie Komunii nie jest żadną oczywistością. Znałem kalwińskiego pastora, który nawet w luterańskim sensie nie wierzył w przemienienie, a mimo to nie udzielał Eucharystii ludziom, którzy byli skłóconymi sąsiadami. Musimy na nowo zrozumieć, że coś takiego nie jest upokorzeniem ani nadużyciem władzy, ale pomocą dla wiernych – zaznaczył kardynał.

 

Hierarcha podkreślił ponadto znaczenie łaciny dla lepszego zrozumienia jedyności Kościoła powszechnego. - Cieszyłbym się, gdy wszyscy kandydaci do kapłaństwa i jak najwięcej wiernych byli w stanie modlić się po łacinie, śpiewając Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei i Pater noster – powiedział.

 

Kardynał wykluczył zarazem możliwość rychłej zmiany kierunku celebracji. Jak powiedział, ze względu na powszechnie panujące dziś przekonanie, że wcześniej kapłan sprawował Eucharystię tyłem do ludzi, a dziś przodem, zmiana napotkałaby na bardzo duże trudności i niezrozumienie. W tej chwili właściwsza jest w jego ocenie reforma wewnętrzna, polegająca na przepracowaniu stosunku wiernych i kapłanów do liturgii i wydobyciu na wierzch jej właściwego sensu.

 

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach

DATA: 2017-06-08 11:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oni odkrywają na nowo liturgię protestancką
10 miesięcy temu / Ja
 
Obserwując Msze "papieskie" odnoszę wrażenie że Prefekt kpi sobie.
10 miesięcy temu / Soplica
 
Polecam obejrzeć konferencje "10 lat Summorum Pontificum. Wyzwania i perspektywy wzajemnej relacji dwóch form rytu rzymskiego" jaka odbyła się na KUL. Jest na YT.
10 miesięcy temu / Nasa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.