DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 SIERPNIA
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
Imieniny obchodzą:
Helena, Bronisław, Ilona
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary: odkryjmy na nowo misterium liturgii!

Data publikacji: 2017-06-09 07:00
Data aktualizacji: 2017-06-08 11:24:00
Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary: odkryjmy na nowo misterium liturgii!
fot. REUTERS / FORUM

Troska o liturgię jest szczególnym zadaniem Kościoła. Aktualne pozostają uwagi Benedykta XVI. Msza święta nie może zagubić swojego misteryjnego charakteru – mówi prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.


Kardynał Gerhard Ludwig Müller uczestniczył w debacie zorganizowanej przez katolicki dziennik Die Tagespost z okazji dziesięciolecia Motu proprio Summorum pontificum. Podkreślił w nim wartość nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i wskazał na szereg często popełnianych dziś nadużyć.

 

Kardynał Müller pytany przez dziennikarza wspomnianego tytułu o celowość Summorum pontificum podkreślił, że reforma liturgiczna po Soborze Watykańskim II nie była doskonała i nie wszystko przeprowadzono zgodnie z życzeniami Ojców Soborowych. Papież Benedykt XVI publikując swoje Motu proprio chciał, by obie formy rytu rzymskiego przenikały się nawzajem, co - jak mówił Müller - w pierwszej kolejności miałoby pomóc w zachowaniu misteryjnego wymiaru liturgii i zapobiec jej instrumentalizacji.

 

- Wiele akcjonizmu jest na przykład w muzyce, nie wszystkie instrumenty pasują do liturgii. Rzeczy chaotyczne i pozbawione sensu nie mogą być wyrażane w muzyce sakralnej, bo wówczas chaotyczna i bezsensowna staje się sama tajemnica wiary – stwierdził kardynał, poproszony o podanie przykładu nadużyć liturgicznych.

 

Jak dodał, nie można wykorzystać w liturgii rozmaitych wynalazków wynalezionych po to, by wywoływać wrażenie na wiernych.

 

Hierarcha był też pytany o to, czy papież Franciszek jest przeciwny tak zwanej reformie reformy, czy też może nie zgadza się jedynie z samym terminem. Müller odparł, że Franciszek nigdy nie wypowiedział się w ten sposób. - Wskazania Benedykta XVI są nadal aktualne i nie zostały zniesione. Troska o liturgię jest cały czas wyjątkowym zadaniem Kościoła. Rutynowe celebrowanie liturgii było problemem w różnych momentach historii, co zawsze piętnowano – powiedział.

 

- Chrystus przyszedł, by nas zbawić, a nie by dać nam rozrywkę - wskazał kardynał, zwracając uwagę na jeden z fundamentalnych problemów współczesnej liturgii, zanadto nakierowanej na człowieka.

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznał też, że rozpowszechniony dziś obyczaj regularnego przyjmowania Komunii świętej bez właściwego przygotowania jest bardzo poważnym problemem.

 

 - Sumienia muszą zostać wyostrzone tak, by stało się jasne, że przyjmowanie Komunii nie jest żadną oczywistością. Znałem kalwińskiego pastora, który nawet w luterańskim sensie nie wierzył w przemienienie, a mimo to nie udzielał Eucharystii ludziom, którzy byli skłóconymi sąsiadami. Musimy na nowo zrozumieć, że coś takiego nie jest upokorzeniem ani nadużyciem władzy, ale pomocą dla wiernych – zaznaczył kardynał.

 

Hierarcha podkreślił ponadto znaczenie łaciny dla lepszego zrozumienia jedyności Kościoła powszechnego. - Cieszyłbym się, gdy wszyscy kandydaci do kapłaństwa i jak najwięcej wiernych byli w stanie modlić się po łacinie, śpiewając Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei i Pater noster – powiedział.

 

Kardynał wykluczył zarazem możliwość rychłej zmiany kierunku celebracji. Jak powiedział, ze względu na powszechnie panujące dziś przekonanie, że wcześniej kapłan sprawował Eucharystię tyłem do ludzi, a dziś przodem, zmiana napotkałaby na bardzo duże trudności i niezrozumienie. W tej chwili właściwsza jest w jego ocenie reforma wewnętrzna, polegająca na przepracowaniu stosunku wiernych i kapłanów do liturgii i wydobyciu na wierzch jej właściwego sensu.

 

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach
 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Ja
Oni odkrywają na nowo liturgię protestancką
Soplica
Obserwując Msze "papieskie" odnoszę wrażenie że Prefekt kpi sobie.
Nasa
Polecam obejrzeć konferencje "10 lat Summorum Pontificum. Wyzwania i perspektywy wzajemnej relacji dwóch form rytu rzymskiego" jaka odbyła się na KUL. Jest na YT.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.