DZIŚ JEST:   27   MAJA   2018 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Prawo wodne przyjęte. Będą opłaty za pobór wody przez energetykę, przemysł i rolnictwo

Prawo wodne przyjęte. Będą opłaty za pobór wody przez energetykę, przemysł i rolnictwo
Solina. (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Prezydent Andrzej Duda podpisał Prawo wodne. Nowe przepisy ustalają m.in. opłaty za pobór wody przez energetykę, przedsiębiorców oraz rolników. Ile to będzie kosztować? Na razie ceny się nie zmienią, a nowe taryfy za dostarczanie wody będą obowiązywać od 2020 roku.

 

Zmiana przepisów była podyktowana wymogami unijnymi i ma umożliwić odblokowanie kwoty 3,5 mld euro z funduszy unijnych na inwestycje związane w gospodarką wodną, w tym przeciwpowodziową. Nowe prawo wdraża przepisy unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej. Tam zaś znajduje się zapis o zwrocie kosztów usług wodnych.

 

Ten zapis wzbudzał najwięcej kontrowersji. Ustalono więc, że nowe prawo nie może wpływać na taryfy w latach 2018 i 2019. Zredukowano też proponowane maksymalne stawki opłat zmiennych – w zaqleżności od wielkości aglomeracji jest to: 30 gr, 20 gr lub 15 gr za metr sześcienny wody. Resort środowiska zapewniał jednak, że stawki za wodę dla mieszkańców mają pozostać na tym samym poziomie.

 

Więcej płacić będą duże gospodarstwa, które zużywają najwięcej wody, np. prowadzą dużą hodowlę zwierząt. Większa opłata dotknie też hodowców ryb oraz rolnicy – niemniej pobór wody do 5 tys. litrów na dobę do celów rolniczych będzie bezpłatny. Więcej zapłaci też energetyka, ale według resortu środowiska, udział opłaty w cenie sprzedaży energii elektrycznej nie przekroczy rocznie 1 zł na osobę. Nowe przepisy mają też zachęcać do retencji wody na dużych nieruchomościach, wprowadzają podatek denny (od pomostów, marin).

 

Ustawa powołuje Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które ma zarządzać zasobami wodnymi i planować inwestycje wieloletnie. To realizacja założenia „rzeka w jednych rękach”, ułatwiająca choćby działania przeciwpowodziowe. Prawo wodne ma wejść w życie z początkiem 2018 roku.


 

Źródło: rmf24.pl

MA


DATA: 2017-08-04 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przedsiębiorcy przerzucą koszty na klientów. Wszyscy zapłacimy, czyli to nowy podatek. Jest nadzieja, że do 2020 UE trafi szlag. I powstanie nowy Bank Zbożowy... tfu... Wody Polskie - czytaj: ciepłe posadki dla znajomków i wiernych, miernych dołów partyjnych a dla nas dodatkowe koszty obsługi biurokracji.
9 miesięcy temu / Leaf427
 
dowiedzcie sie, kto dysponuje zasobaMI WODNYMI...BO OBILO MI SIE O USZY, ZE OBCA KORPORACJA....
9 miesięcy temu / rada
 
Socjalizm małymi kroczkami prze naprzód. Dziś wielkie przedsiębiorstwa, hytro średnie, pojutrze każdy obywatel. Kto zapłaci? Zawsze płaci odbiorca końcowy: energii, ryb hodowlanych itd. I te żałosne wciskanie kitu o "dodatkowych miliardach euro dla polskiej gospodarki". Juz my znamy "peojekty" za "unijne" pieniądze.
9 miesięcy temu / Emil M.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.