26 maja 2015

W czasach wycofywania ze szkół nauczania historii najłatwiej jest zainteresować najmłodszych przeszłością ojczyzny poprzez zabawę. Jednak Jarmark Mieszka I, który miał miejsce w dniach 23-24 maja 2015 roku obok katedry poznańskiej, stanowił doskonałą rozrywkę nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

 

Czwartą już edycję tego festynu historycznego zorganizowała Fundacja Świętego Benedykta z okazji 1023. rocznicy śmierci pierwszego władcy Polski. Dwudniowa impreza na błoniach obok katedry przyciągnęła tłumy poznaniaków. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było widowisko historyczne, polegające na odtworzeniu chwili wjazdu do Poznania księżniczki czeskiej Dobrawy, zwanej matką chrzestną Polski. Imprezie towarzyszyły rozmaite rozrywki,  zaproponowane m.in. przez grupy rekonstruktorskie. Można było posłuchać muzyki średniowiecznej, postrzelać z łuku, obejrzeć pokaz walk (co zainteresowało zwłaszcza młodych chłopców), dowiedzieć się, jak pracował garncarz czy snycerz. Na targowisku sprzedawano wyroby stylizowane na średniowieczne i serwowano tradycyjne przysmaki – największą popularność zyskały podpłomyki z oryginalnego, glinianego pieca opalanego węglem. Po całym Ostrowie Tumskim oraz przylegającej Śródce, stanowiącej najstarszą historyczną dzielnicę Poznania, przetaczały się kolorowe tłumy w strojach nawiązujących do epoki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W sobotę wieczorem odprawiona została Msza Święta za dusze zmarłych władców, sprawowana z nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w niedostępnej na co dzień dla wiernych Złotej Kaplicy poznańskiej katedry, gdzie spoczywają doczesne szczątki pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego oraz jego ojca, księcia Mieszka. Prałat Jan Stanisławski w kazaniu nawiązał do chrztu Polski, a także historii obchodów jego tysiącletniej rocznicy. Podkreślał dziejową wagę obu tych wydarzeń, ich wpływ na współczesny kształt naszej ojczyzny oraz obowiązki, jakie w związku z tym przed nami stoją. Wskazał także, iż godziwe rozrywki, takie jak rekonstruowanie tradycji i zwyczajów historycznych stanowią sposób przekazywania i konstruowania tożsamości narodowej.

 

Niesłabnące zainteresowanie tego typu rodzinnymi imprezami świadczy o społecznej potrzebie rozwijania postaw patriotycznych. Historia Polski obfituje w wydarzenia, z których można być dumnym oraz które mogą zostać zaprezentowane w sposób atrakcyjny. Zwłaszcza epoka średniowiecza to czas chwalebnych dokonań i fascynujących zawirowań dziejowych. O jej popularności świadczy wysyp odnoszącej się do tamtych czasów literatury beletrystycznej. Sporo ciekawych książek dotyczących wieków średnich można było nabyć podczas jarmarku.

 

Maria Gierszewska




Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram