2 grudnia 2017

„Potrzeba katolickiego heroizmu!” VII Kongres Krucjaty Młodych

(Fot. PCh24.pl)

W Warszawie odbyła się siódma edycja Kongresu Krucjaty Młodych, który zgromadził młodych katolików z całej Polski. Tematem przewodnim dnia formacji kontrrewolucyjnej był katolicki heroizm. Prelegenci rozważali, gdzie można doszukiwać się heroicznej postawy i w jakich sytuacjach jest ona szczególnie pożądana. Zaprezentowano również historyczne przykłady katolickiego heroizmu.

 

Podczas Kongresu poruszono niezwykle ważny, choć często w dzisiejszych czasach pomijany temat katolickiego heroizmu. Uczestnicy zwrócili uwagę, że pojęcie to kojarzy się głównie ze skrajnymi przypadkami, np. oddawania życia w imię wartości lub w obronie drugiego człowieka. Zauważyli jednak, że postawa heroiczna wcale nie musi dotyczyć sytuacji tak bardzo granicznych i niecodziennych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Valdis Grinsteins, doradca polskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia TFP, powiedział, że każdy człowiek powinien prezentować postawę heroiczną w sprawach obrony wiary, Jezusa Chrystusa lub życia nienarodzonych. Podkreślił jednak, że często heroizmem jest także zaakceptowanie woli Bożej i własnego powołania.

 

Musimy pamiętać, że nasz model heroizmu to heroizm Pana Jezusa. Pan Jezus zaakceptował to, czego chciał od niego Pan Bóg, Jego Ojciec. Heroizm polega na tym, aby zawsze być wiernym powołaniu danemu człowiekowi przez Boga, ponieważ On wie co dla nas najlepsze – mówił Valdis Grinsteins. Następnie podkreślił, że nasz heroizm może wpływać także na losy przyszłych pokoleń. Dodał, iż jeśli nasze pokolenie nie będzie wypełniało swojego powołania, w przyszłości ktoś kiedyś może z tego powodu ucierpieć.

 

W swoim wystąpieniu prelegent powiedział również, że heroizmem często mogą być drobne, symboliczne gesty lub postawy, które w pierwszej chwili mogą nam się wydawać błahe. Jak podkreślił, takim heroizmem może być np. noszenie przez kapłana sutanny, przeżegnanie się obok kościoła lub publiczne zaprotestowanie gdy ktoś szydzi z wiary w Chrystusa, propaguje postawy homoseksualne lub akceptuje i popiera aborcję.

 

– My, katolicy musimy pokazywać naszą wiarę. W Unii Europejskiej działa wielki ruch, który chce schować religię w zakamarki kościołów lub naszych domów. Społeczeństwo musi być katolickie, nie możemy tego ukrywać, musimy pokazywać swoje wartości na zewnątrz, publicznie – tłumaczył prelegent. – Prawdziwa mądrość to być wiernym Bogu – dodał.

 

W drugiej części Kongresu Amerykanin Damien Murphy przedstawił postać średniowiecznego, katolickiego świętego – króla Ferdynanda Kastylijskiego, który zasłynął wielką odwagą i oddaniem Jezusowi Chrysusowi. Całym swoim życiem udowodnił, że heroiczna postawa prowadzi do zbawienia i jest miła Bogu. Jako obraz religijności św. Ferdynanda, Damien Murphy przywołał jego wypowiedź z okresu, gdy przyszły król miał 15 lat. „Chrystus nie odkupił nas w słodkich ramionach swej świętej Matki, ale na twardych ramionach Krzyża, więc Rycerz Chrystusa nie powinien służyć Mu inaczej niż poprzez Krzyż” – mówił wówczas Ferdynand Kastylijski. Murphy podkreślił, że jego postać może być doskonałym wzorem do naśladowania, jeśli ktoś chce w życiu kierować się zasadami katolickiego heroizmu.

 

Podczas dnia formacji kontrrewolucyjnej głos zabrał również prof. Jacek Bartyzel, który przywołując bohaterów powstania w Wandei, pokazał jak prosty człowiek może spełniać wolę Bożą. Historyk zauważył, że obrońcami Kościoła i monarchii byli głównie prości ludzie – nie wyszkoleni wojskowi, a często zwykli pasterze, chłopi lub myśliwi. Pomimo tego postanowili stanąć w obronie katolickiego dziedzictwa Francji. Prof. Bartyzel zauważył, że to postawa heroiczna.

 

Religijność wandejska była ponadprzeciętna. Trzeba zauważyć, że to właśnie tam rozwijał się kult Najświętszego Serca Pana Jezusa – tłumaczył prof. Bartyzel. W swoim referacie przywołał postać Jacquesa Cathelineau, jednego z przywódców rojalistycznego zrywu, który pomimo tego, że był zwykłym chłopem, stał się liderem powstania. – Pierwszym głównodowodzącym został wybrany przez szlachtę 34-letni wieśniak. Woźnica z Andegawenii stał się świętym z Andegawenii – powiedział prelegent.

 

Siódma edycja Kongresu zgromadziła młodych katolików, chcących w swym życiu prezentować postawę heroicznej wierności na wzór heroizmu Pana Jezusa, który realizował swoje powołanie dane mu przez Jego Ojca. Doroczne spotkanie Krucjaty Młodych z pewnością przyczyni się do rugowania z naszego życia egoizmu. Wszak to egoizm nie pozwala nam stać się wielkimi bohaterami, nie pozwala mieć duszy niczym z eposów rycerskich. Młodość zaś – jak stwierdza Paul Claudel – nie jest stworzona dla przyjemności, lecz dla heroizmu!

 

PCh24.pl

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram