18 czerwca 2018

Badania nie pozostawiają złudzeń – wiara dzieci zależy od przykładu ojców

(źródło: pixabay.com)

Joseph Pronechen na łamach portalu „National Catholic Register” zwraca uwagę na potrzebę męskich wzorów świętości. Dobitnie ukazuje to przykład taty św. Jana Pawła II, klęczącego i modlącego się do późnych godzin nocnych. Wiara tego ojca – ale także wielu innych, mniej znanych – pozwala związać dzieci z Kościołem na całe życie. Religijność bądź niewiara dzieci to w ogromnej mierze skutek przykładu dawanego przez ojców. 

 

Według badania przeprowadzonego na zlecenie władz Szwajcarii (przez Wernera Hauga i Philipe Warnera) praktyki religijne ojca rodziny są kluczowe dla przyszłej wiary dziecka. Gdy ojciec uczęszczał regularnie do kościoła, to 75 procent dzieci stale praktykowało w dorosłym życiu. Tymczasem jeśli ojciec był niepraktykujący, to tylko 1 na 50 potomków w dojrzałym życiu wypełniało niedzielny obowiązek. Badanie przeprowadzono w 1994 roku i opublikowano w 2000 roku. Wyniki przytoczył katolicki publicysta Joseph Pronechen. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na kluczową rolę rodziny, w tym ojców dla wiary dzieci wskazuje także badanie przeprowadzone w styczniu przez Georgetown University wśród Amerykanów. Zgodnie z nim aż 74 procent badanych młodych ludzi zdecydowało się na opuszczenie Kościoła w wieku 10 lat. Zdecydowana większość z nich nie chodziła co tydzień do kościoła jeszcze przed odejściem od wiary. Świadczy to o poważnym zaniedbaniu ze strony rodziców. Wyniki opublikowano w 2018 roku.

 

Z kolei według badania Pew Research Center opublikowane w 2015 roku, 73 procent Amerykanów twierdzących, że religia była bardzo ważna dla rodzin, w których się wychowywali, uważa się dziś za katolików. Znacznie gorsze wyniki odnotowano wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych wychowujących się w niereligijnych rodzinach. Jedynie 38 procent z nich uznaje się dziś za wierzących.

 

Niestety z wiarą katolików nie jest dziś najlepiej. Według statystyk przedstawionych w 2015 przez biskupa Phoenix Thomasa Olmsteda, jedynie około 34 procent katolickich mężczyzn uznaje cotygodniowe uczestnictwo we Mszy świętej za bardzo ważne. Ponadto zaledwie 26 procent z nich uznaje się za praktykujących katolików.

 

Poprawie tej sytuacji służą duszpasterstwa mężczyzn czy strony internetowe dla katolickich mężczyzn lub dorastających chłopców – także w polskim Kościele. Inicjatywy te służą wzbudzeniu w ojcach świadomości odpowiedzialności za duchowy los rodzin. Ukazują także atrakcyjność nauki chrześcijańskiej dla mężczyzn.

 

Źródło: ncregister.com

 

mjend

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 42. Kryzys męstwa

 

Kryzys męstwa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram