20 lutego 2021

Portugalia: prezydent skierował ustawę o eutanazji do Trybunału Konstytucyjnego

(źródło: pixabay.com)

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa skierował do Trybunału Konstytucyjnego przyjętą w styczniu przez parlament ustawę legalizującą eutanazję. Wyraził przekonanie, że dokument ten jest nieprecyzyjny w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do eutanazji. Przeciwko nowemu „prawu” protestują biskupi.

 

W uzasadnieniu swojej decyzji prezydent Marcelo Rebelo de Sousa stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje w sposób dokładny, w jakich sytuacjach miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów eutanazji. Prezydent Portugalii dodał również, że nowe prawo dałoby ogromne prerogatywy pojedynczym lekarzom w kwestii decydowania o tym, kto miałby zostać poddany procedurze „wspomaganego samobójstwa”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prezydent, o którego weto w sprawie eutanazji zabiegało większość związków wyznaniowych i organizacji lekarskich, wyjaśnił, że skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jest „działaniem prewencyjnym”.

 

Przyjęta 29 stycznia 2020 r. ustawa przez jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki, przewiduje, że eutanazji mogłaby poddać się osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

 

Biskupi portugalscy wyrażają smutek i oburzenie z powodu zatwierdzenia przez parlament ustawy zezwalającej na eutanazję i wspomagane samobójstwo” – oświadczyła Rada Stała Konferencji Biskupów Portugalii. Biskupi zauważają paradoks, że legalizacja eutanazja następuje w momencie największego zaostrzenia śmiertelnej pandemii, w której wszyscy podejmują wysiłek, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich, godząc się na ograniczenia wolności i nieporównywalne z niczym ofiary ekonomiczne.

 

„Nie możemy się zgodzić, że spowodowana śmierć może być reakcją na chorobę i cierpienie. Zaakceptowanie takiego stanowiska oznacza rezygnację z walki o ulżenie cierpieniu oraz wyrażenie błędnego poglądu, że życie naznaczone chorobą i cierpieniem nie zasługuje już na ochronę i staje się ciężarem dla samego siebie, dla otoczenia, dla służby zdrowia i dla całego społeczeństwa” – zauważa Konferencja Biskupów Portugalii.

 

Biskupi podkreślają, że nigdy nie można zrezygnować z walki i ulżenia cierpieniu, fizycznemu, psychicznemu czy egzystencjalnemu, i godzić się na to, aby spowodowana śmierć była odpowiedzią na te sytuacje. „Odpowiedzią na chorobę i cierpienie powinna być raczej ochrona życia, zwłaszcza gdy jest ono bardziej kruche, za pomocą wszelkich środków, a zwłaszcza poprzez dostęp do opieki paliatywnej, której większość ludności Portugalii jest nadal pozbawiona” – czytamy w komunikacie.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram