DZISIAJ JEST
ŚRODA 25 MAJA
Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
Imieniny obchodzą:
Grzegorz, Urban, Magdalena
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Poprawki w prawie przeciw zniesławianiu Polski. Będą procesy za "polskie obozy"

Data publikacji: 2016-02-15 18:00
Data aktualizacji: 2016-02-15 20:30:00
Poprawki w prawie przeciw zniesławianiu Polski. Będą procesy za "polskie obozy"
"Polskie obozy" znikną z medialnego obiegu? Fot. Pimke/Wikimedia Commons

Poprawki do Konstytucji oraz ustawy o IPN mają zapobiec pomawianiu Polaków o zbrodnie dokonane faktycznie przez niemieckich okupantów i innych sprawców. Projekt odpowiednich zmian w prawie opracowali urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości.


Celem pomysłu nowelizacji kilku ustaw jest stworzenie narzędzi do dochodzenia na drodze prawnej ochrony dobrego imienia Polski. Być może dzięki nowym zapisom autorzy pojawiających się coraz częściej, głównie w zachodnich publikacjach, kłamliwych określeń w rodzaju: „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady”, „typowy polski antysemityzm”, mocniej się zastanowią, nim puszczą w obieg stwierdzenia bazujące na historycznych kłamstwach. - Chcemy stanowczo i głośno powiedzieć: dość. Dość oszczerstw i robienia z Polaków sprawców Holocaustu. Naszym obowiązkiem jest dbanie o dobry wizerunek i o dobre imię Polski za granicą. To również wielkie zobowiązanie wobec naszych przodków. Nie możemy pozwolić na przypisywanie Polakom i Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie, których sami byliśmy ofiarami – powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 

Propozycja resortu zakłada dodanie do tekstu Konstytucji artykułu 28a, który dotyczyłby zapewnienia ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodu Polskiego. Powództwa cywilne składać będą mogły: Instytut Pamięci Narodowej oraz organizacje pozarządowe. Z kolei na drodze procesów karnych – o ile poprawki wejdą w życie – ścigane będą osoby, które publicznie i wbrew faktom przypisują Polakom udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę niemiecką. W projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości osoby takie podlegałyby karze pozbawienia do lat pięciu, a osoby, które dokonały takiego czynu nieumyślnie podlegałyby karze grzywny lub ograniczenia wolności.

 

 - To jest niezwykle ważny moment. Od lat Polacy są zniesławiani używaniem tych fałszywych określeń, a także świadomą polityką niektórych środowisk, mających na celu przerzucenie na Polskę odpowiedzialności za zbrodnie systemów totalitarnych. Projektowane zmiany dają narzędzia prawne nie tylko państwu, ale także organizacjom społecznym zajmującym się obroną dobrego imienia Polski. Muszę powiedzieć, że ten dzisiejszy dzień jest dniem wielkim dla polskich organizacji pozarządowych, bo widzimy, że rząd słucha obywateli – skomentował inicjatywę ministerstwa Maciej Świrski, prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.

 

RoM

ms.gov.pl

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

s
Już widzę jak pociągają Obamę do odpowiedzialności. Jak ściągną tutaj wojska USA to będą mogli sobie pogwizdać i zasalutować.
stasiu
Mają pomysł, jak to egzekwować za granicą?
Niktoś
No i pora wziąć się za Grossa.
zbulwersowany
Uważam, że prokuratura będzie miała pełne ręce roboty od zaraz. Wystarczy prześledzić posty i wpisy na antypolskim portalu jakim jest onet. To skandal, że taka działalność jest jeszcze dopuszczalna w dzisiejszych czasach. Moim zdaniem portal ten kwalifikuje się do natychmiastowego zakazu jemu wszelkiej działalności na terenie Polski.
Zbigniew
Deo Gratias!
postulator
Tak trzymać. Wprowadziłbym dodatkowo przepisy prawne karzące za antypolonizm i za antykatolicyzm. Sugerowałbym także natychmiastowe zniesienie przepisów karzących za tzw antysemityzm, gdyż przepis ten jest mechanicznie wykorzystywany przez Żydów przeciwko głoszeniu prawdy o nich samych, o ich historii i ich obecnego a zwłaszcza przeszłego stosunku do Polaków.
..
 
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright by

STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

IM. KS. PIOTRA SKARGI