DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Pomysł Jarosława Kaczyńskiego jest dobry - zaskakująca opinia prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Pomysł Jarosława Kaczyńskiego jest dobry - zaskakująca opinia prezesa Trybunału Konstytucyjnego
fot.Adam Chelstowki/FORUM

W wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” prezes Trybunału Konstytucyjnego odniósł się do pomysłu Jarosława Kaczyńskiego w sprawie zażegnania kryzysu w polskim sądownictwie konstytucyjnym. Profesor Andrzej Rzepliński zaskoczył, popierając ideę zaproponowaną przez lidera Prawa i Sprawiedliwości, w tym oddanie opozycji większości w Trybunale oraz metodę „zakładki” przy proponowaniu kandydatów.

 

„Pomysł, żeby dwie największe partie, na swoistą zakładkę, proponowały kandydata, jest dobry. Wielokrotnie mówiłem, że wybór sędziego konstytucyjnego jest wyborem politycznym, bo dokonuje go Sejm. I bardzo dobrze, bo wtedy Sejm przekazuje cząstkę swojej demokratycznej, bezpośredniej legitymacji, sędziom TK. Nasz system pod tym względem jest, w moim przekonaniu, bez zarzutu” - ocenił prof. Rzepliński, który dotychczas był nieprzejednanym krytykiem zmian w Trybunale Konstytucyjnym, jakich dokonała ekipa Prawa i Sprawiedliwości.

 

Jarosław Kaczyński zaproponował, by 8 z 15 sędziów Trybunału pochodziło z rekomendacji partii opozycyjnych, zaś 7 osób z nadania rządzących. Członkowie TK mieliby być, zgodnie z ideą lidera PiS, wymieniani zgodnie ze swego rodzaju „zakładką”. Po wyborze kandydata proponowanego przez władzę prawo do nominacji miałaby największa siła opozycyjna. Takie rozwiązanie funkcjonuje w Republice Federalnej Niemiec, gdzie na zmianę sędzią zostaje człowiek socjalistów i chadecji.

 

„Rzecz w tym, że nie chodzi o to, żeby przysłać tu swojego delegata, który będzie przez 9 lat biegał do siedziby partii i uzgadniał treść wyroku. Ale, aby było tak jak w Niemczech, że przy tym suwaku każda partia, której przypada wysunięcie Bundestagowi/Budesratowi kandydata, wybiera możliwie najlepszego prawnika, jako swoje wiano do odtwarzania możliwie najsilniejszego Trybunału w silnej Republice Federalnej. Tam pusty śmiech wywołałoby mówienie: sędzia CDU, sędzia SPD” - ocenił w rozmowie z Ewą Usowicz i Markiem Domagalskim z „Rzeczpospolitej” prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie prof. Rzepliński nie chciał jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie, czy przy prowadzeniu przez niego najbliższej sprawy Trybunału będzie stosował nową ustawę.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”
MWł 


DATA: 2016-01-23 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam kilka pytań: + Dlaczego nasi funkcyjni z uporem maniaka powołują się na przykłady rozwiązań prawnych i społecznych z niemiec lub innego kraju tzw. "zachodu"? + Czy nie mamy własnych rozwiązań prawnych i społecznych? + Skąd taki trend tłumaczenia ludziom, że jak coś jest zmieniane to dlatego że to niemieckie i lepsze. Skąd to ciśnienie żeby z Polski uczynić niemcy?
ponad 2 lata temu / Czesław Wiesław
 
trzeba czytać do końca bo diabeł tkwi w szczegółach cyt."?Rzecz w tym, że nie chodzi o to, żeby przysłać tu swojego delegata, który będzie przez 9 lat biegał do siedziby partii i uzgadniał treść wyroku. Ale, aby było tak jak w Niemczech, że przy tym suwaku każda partia, której przypada wysunięcie Bundestagowi/Budesratowi kandydata, wybiera możliwie najlepszego prawnika, jako swoje wiano do odtwarzania możliwie najsilniejszego Trybunału w silnej Republice Federalnej. Tam pusty śmiech wywołałoby mówienie: sędzia CDU, sędzia SPD?
ponad 2 lata temu / agaton
 
Oczekuję oskarżenia i aresztowania Ryszarda Petru o zdradę stanu,knowania z obcymi mocarstwami.negocjacje z europejska instytucją finansowa o obniżenie ratingu,co spowoduje zwiększenie Polakom ołat oprocentowania pozyczek bankowych,oskarżenia o destabilizację sytuacji w Polsce i próbach obalenia prawowitego rządu,Te same oskarżenie przeciwko byłemu ministrowi Schetyne.Jeżeli rząd tego nie zrobi to straci autorytet w konsekwencji dalszej władze.My nie chcemy galarety,My wolimy stal !
ponad 2 lata temu / skorpion 2012
 
mysle,ze ostateczne rozwiazanie problemu TK otrzymamy od Komisji Weneckiej.
ponad 2 lata temu / UU.
 
Nie ma patrzeć jak jest w Niemczech kto wygrał wybory powinien zrobić porządek tego domagali się wyborcy niech wiedzą poprzednicy że narodem trzeba się liczyć .
ponad 2 lata temu / jp
 
Wybiera Prezydent 15 sędziów z przedstawionych 30 kandydatów w proporcji 7 partii rządowej i 8 z innych kandydatów i wyznacza Prezesa i Zastępcę
ponad 2 lata temu / Jan1941
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.