DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Pomnik UPA będzie stał na polskim cmentarzu, bo na Ukrainie jest zła sytuacja

Data publikacji: 2014-04-22 22:00
Data aktualizacji: 2014-04-23 08:26:00
Pomnik UPA będzie stał na polskim cmentarzu, bo na Ukrainie jest zła sytuacja

Pomnik UPA na cmentarzu w Hruszowicach nie zostanie usunięty. Jak się okazuje Rada ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie może podjąć kroków w tej sprawie, bo sytuacja polityczna na Ukrainie jest niestabilna.

 

Działania w sprawie usunięcia pomnika podjął wójt gminy Stubno (woj. podkarpackie), gdzie znajdują się Hruszowice. Jednak powiatowy inspektor budowlany ocenił, że sprawa nie leży w jego kompetencjach, a opinia prawna zamówiona przez wójta wskazała, iż niewiele może on zrobić w tej sprawie.

 

Pewne działania podjęła też Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jednak i jej przedstawiciele mają związane ręce. Trudno bowiem o podjęcie rozmów na temat pomnika ze stroną ukraińską, bowiem sytuacja jest tam niestabilna. – Liczymy, że sytuacja ustabilizuje się na tyle, że będzie można podjąć rozmowy – mówi „Naszemu Dziennikowi” naczelnik wydziału krajowego Rady, Adam Siwek.

 

Rada miała duże ambicje, bo chciała załatwić sprawę kompleksowo. – Chcieliśmy rozwiązać nie tylko kwestię pomnika w Hruszowicach, ale i innych obiektów, co do których są kontrowersje – podkreśla Siwek.

 

Postawiony w 1994 r. ku czci UPA pomnik jest okazałym upamiętnieniem. Ma kształt bramy zwieńczonej metalowym tryzubem – herbem Ukrainy. Na pomniku znajduje się napis „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Hermann von Salza
Won z tym pomnikiem. Dziwne, że nie rozwalili go jeszcze polscy narodowcy. Wstyd.
WARA
Już się ubieram i jade, skoro nikt tego nei może usunąć
ya
nie walczy sie z przeciwnikiem gdy ten nie jest wstanie podjąć walki, to taki stary honorowy kodeks. Pomnik stoi od 1994 roku, bylo dość czasu by go usunąć, teraz sobie o tym przypomnieli? Rozumiem ze to mac byc później szeroko komentowane w moskiewskich mediach, jak to Polacy korzystając z osłabienia Ukrainy usuwają pomniki z cmentarzy. Jestem za usunięciem tego pomnika, jednak zgodnie z zasadami. To ze was komuna wytresowała by wrzeszczeć Ukrainiec - banderowiec tego nie zmienia. Przypominam, parlament ukrainy 3 krotnie odrzucił uznanie bandery bohaterem narodowym, nacjonaliści mimo ze o nich głośno nie przekroczyli 5% w wyborach. Wiec spokojnie można przedstawić swoje racje Ukrainie i dogadac z nim usunięcie tego pomnika.
RAK
W pewnych kwestiach nawet nie należy pytać się o zgodę. Gmatwanie się w dyskusje z bandytami i ich potomkami świadczy o słabości i braku honoru. Oni zabijali w okrutny sposób bezbronnych ludzi i nikogo nie pytali się o poprawność. Pomordowani nie zagrażali Ukraińcom ani ich nie okradli. Laska dynamitu i po sprawie. Właśnie teraz...
ja
A kto go tam postawił w 1994 roku?
lewak
tak działa wolny rynek xD
ToR
W Pieniężnie mamy pomnik rosyjskiego kata, a na południu ukraińskich bandytów ! I jest dobrze !
cynik
Stoi sobie od 1994 roku i nikt do tej pory nic w tej sprawie nie zrobił?Jakich wybieramy polityków?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.