DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2018 r.

Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
 
 
 
 

Polski sąd w sprawie dwóch lesbijek: nie można zmienić nazwiska żeby uchodzić za krewnych

Polski sąd w sprawie dwóch lesbijek: nie można zmienić nazwiska żeby uchodzić za krewnych
Fot. Jason Morrison/freeimages.com

Uczestnicy tak zwanych związków jednopłciowych robią co mogą, by obejść polskie przepisy odmawiające im rzekomego prawa do traktowania na równi z małżeństwami. Tak było w rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach sprawie dwóch kobiet, które dążyły do uznania swojego statusu poprzez zmianę nazwiska.

 

Urząd stanu cywilnego otrzymał od jednej kobiet wniosek o zmianę nazwiska na identyczne z personaliami jej długoletniej życiowej partnerki. Wnioskodawczyni przekonywała, iż nie utrzymuje relacji z własną rodziną, w przeciwieństwie do kobiety, z którą zamieszkuje wspólnie od kilkunastu lat. Za argument miała też służyć chęć dostępu do informacji o stanie zdrowia bliskiej osoby oraz zamiar uniknięcia środowiskowej dyskryminacji ze względu na odbiegające od społecznej normy upodobania seksualne.


Obie panie chciały uchodzić za siostry. Przedstawiły wzajemne upoważnienia do wzajemnego reprezentowania się przed organami publicznymi, a także osobami fizycznymi i prawnymi. W sporządzonych testamentach uczyniły się nawzajem spadkobierczyniami swoich majątków.


„Mimo tego, kierownik USC odmówił zmiany nazwiska, uznając, iż wskazywane powody, takie jak chęć noszenia nazwiska osoby uznanej przez stronę za osobę bliską, poczucie silnej więzi z nią i wzajemne osobiste i majątkowe relacje, nie mogą być podstawą do zmiany nazwiska. Organ dodał, że za ważny powód nie można uznać okoliczności pozostawania w związku partnerskim z inną osobą. Zwłaszcza, że zmiana nazwiska rodowego co do zasady może nastąpić tylko przy zawarciu związku małżeńskiego rozumianego jako związek osób różnej płci” – czytamy na stronie rp.pl.


Rozstrzygnięcie urzędu zostało potwierdzone przez wojewodę, który podkreślił w uzasadnieniu, iż nazwisko to element porządku prawnego, służący do identyfikacji. „Uznanie związku osób jednej płci za życie rodzinne nie jest wystarczającą przesłanką zmiany nazwiska, tak jak nie stanowi jej związek nieformalny osób różnej płci” – napisał wojewoda.


Skargę złożoną na postanowienie USC i wojewody rozpoznawał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Stwierdził on, że oba organy postąpiły słusznie, zaś skutkiem zmiany nazwisk byłyby  mylące relacje społeczne, gdyż takie same nazwiska rodowe z reguły wskazują na pokrewieństwo.


Chęć uchodzenia w życiu społecznym za siostry nie może być akceptowana jako ważny powód, przemawiający za zmianą obu nazwisk – uznał WSA. Wyrok nie jest prawomocny.

 

 

Źródło: rp.pl

RoM
 


DATA: 2017-05-19 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"....- teraz nie mogą się nawet wspierać w razie np wypadku jednej z nich i pobycie w szpitalu. To okrutne i niechrześcijańskie";lecz takie "muzułmańskie".
11 miesięcy temu / opty
 
@Sebastian Łańko - to typowy przykład matactwa, które może mieć dwa powody: 1 - niski poziom rozumienia rzeczywistości, często ze względu na ograniczenie osobniczych możliwości intelektualnych. 2 - podstępne promowanie nieuporządkowania w sferze seksualnej i psychicznej. W obydwu przypadkach efekt jest ten sam.
11 miesięcy temu / @Sebastian Łańko
 
Mg: -potwierdzam, przez kilka lat opiekowałem się starszą sąsiadką i wiele spraw mogłem załatwić na podstawie takich pełnomocnictw, lekarze i pracownicy MOPSu znający sytuację nawet sami się kontaktowali ze mną w różnych sprawach dotyczących tej pani. Z artykułu wynika, że wszystko co naprawdę istotne (wzajemne pełnomocnictwa i testamenty), panie lesbijki mają załatwione zgodnie z prawem (i moim zadaniem całkiem słusznie), mieszkać razem nikt im nie zabrania, Reszta to wydziwianie uzasadniane ideologicznie.
11 miesięcy temu / stasiu
 
Sebastian Łańko - o jakich zwykłych obywatelach piszesz? Oczekujesz od sądu, by "przyklepał" oszustwo 2 dewiantek (przecież nie są siostrami). Jak możesz twierdzić, że tego typu osoby nie czynią nikomu krzywdy? Jeśli mają jakieś dzieci, to już masz głównych skrzywdzonych!
11 miesięcy temu / Anaja
 
bzdura -informacje o chorym podaje sie osobie/ osobom wskazanym imiennie przez pacjenta.Nie ma znaczenia jaka jest miedzy nimi relacja ( rodzinna czy nie) .tyle razy juz o tym mowiono a stale te falszywe informacje sa podawane.
11 miesięcy temu / mg
 
Bardzo smutna sprawa. To pokłosie nieprzyjęcia Ustawy o związkach partnerskich, która uregulowałaby status osób żyjących razem - teraz nie mogą się nawet wspierać w razie np wypadku jednej z nich i pobycie w szpitalu. To okrutne i niechrześcijańskie. Nie rozumiem dlaczego prawo w Polsce tak bardzo utrudnia życie zwykłym obywatelom, którzy nie są przecież bandytami i nikomu nie czynią krzywdy.
11 miesięcy temu / Sebastian Łańko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.