DZISIAJ JEST
ŚRODA 23 SIERPNIA
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Filip, Ireneusz
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Polski Papież będzie kanonizowany 27 kwietnia 2014?

Data publikacji: 2013-09-05 01:00
Data aktualizacji: 2013-09-06 11:29:00
Polski Papież będzie kanonizowany 27 kwietnia 2014?
Jan Morek/FORUM

Papież Jan Paweł II zostanie kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. Tak informuje portal Newsmax.com, powołując się na słowa wysokiego urzędnika Kurii Rzymskiej. Oficjalnie data kanonizacji polskiego papieża zostanie ogłoszona 30 września.  


Chociaż Watykan nie potwierdził tej informacji, już wcześniej papież Franciszek zdradził w prywatnej rozmowie, że chciałby, aby uroczystość kanonizacyjna odbyła się w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Ojciec święty zapytany niedawno przez jednego z wysokich urzędników o to, czy data kanonizacji polskiego papieża została już ustalona, odparł ze śmiechem:- Mogę ci to powiedzieć już teraz, jeśli chcesz. To będzie 27 kwietnia!


Portal Newsmax.com. powołał się na słowa „wysokiego watykańskiego oficjela”, którego tożsamości nie zdradzono, a który miał powiedzieć: - Byłem zaskoczony jego szczerością. Zrobił krok do tyłu, roześmiał się, a następnie powiedział datę. Był w towarzystwie innych wysokich urzędników, którzy zdawali się tym nie przejmować.


Wśród owych urzędników znajdował się m.in. arcybiskup Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, który będzie częściowo odpowiedzialny za zorganizowanie ceremonii kanonizacyjnej.


Oficjalnie o dacie kanonizacyjnej Jana Pawła II Watykan poinformuje 30 września, gdy formalnie zatwierdzi jąkonsystorz kardynałów. W tym samym dniu co Jan Paweł II na ołtarze ma być wyniesiony także Jan XXIII, który zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958 – 63. Jest on odpowiedzialny m.in. za zwołanie Soboru Watykańskiego II.


Pod koniec sierpnia kardynał Amato ogłosił, że dokładna data kanonizacji papieża Polaka zostanie oficjalnie podana 30 września.


Rzecznik Watykanu zapytany we wtorek o to, czy może potwierdzić te informacje powiedział reporterowi Newsmax.com.: - Konsystorz odbywa się właśnie w celu ustalenia i ogłoszenia daty publicznie, więc nie sądzę, by to była prawda, że decyzja już zapadła. Poradził, by zaczekać do zebrania się konsystorza. - Można jednak stwierdzić,  że jest to bardzo prawdopodobne, zważywszy na słowa papieża, który wyraźne odniósł się do Niedzieli Miłosierdzia Bożego w wywiadzie udzielonym podczas lotu powrotnego z Rio, mówiąc, że zdał sobie sprawę, iż w zimie trudno byłoby pielgrzymom z Polski i krajów Europy Środkowej oraz Północnej wziąć udział w uroczystości. Z tego powodu lepiej odłożyć ją aż do wiosny przyszłego roku ­– dodał.  Źródło: Newsmax.com, AS. 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
fiatvoluntastua
...grzechy bez winy. Za każdy grzech następuje zapłata, czy to w niebie, czy na ziemi". Pora spojrzeć na sprawy trzeźwym okiem i odrzucić sentymentalizm i opacznie rozumianą pobłażliwość.
fiatvoluntastua
...małostkowości ludzi. A zatem może zostać wybrany papież niemoralny czy nieodpowiedni. Może się zdarzyć, że obecni na konklawe kardynałowie odrzucą wpływ Ducha Świętego i że odrzucona zostanie także asystencja Ducha Świętego, jaka towarzyszy Papieżowi w jego misji. I nie oznacza to, że Duch Święty został pokonany przez ludzi czy przez diabła. Bóg i tylko Bóg jest zdolny wyprowadzić dobro ze zła, dlatego też Opatrzność kieruje każdym wydarzeniem historycznym. W przypadku konklawe, jak wyjaśnia kard. Journet w swoim traktacie o Kościele, działanie Ducha Świętego oznacza, że nawet, jeśli dokonany zostanie niewłaściwy wybór, mamy pewność, że Duch Święty, który działa w Kościele wyprowadzając dobro nawet ze zła, pozwala na to zło dla wyższych, tajemniczych celów. Jednakże fakt, że Bóg wyprowadza dobro ze zła popełnianego przez ludzi, tak jak stało się z pierwszym grzechem Adama, który stał się przyczyną Wcielenia Słowa, nie oznacza, że człowiek może popełniać...
fiatvoluntastua
janusz: Bóg wybrał czy dopuścił wybór? Nie wiem czy znasz wypowiedź kard. Josepha Ratzingera, który wyraził powątpiewanie co do arbitralnego działania Ducha Świętego w czasie konklawe: "Nie twierdzę, że Duch Święty uczestniczy w wyborze papieża w sensie dosłownym, ponieważ Duch Święty na pewno by nie dopuścił do wybrania wielu papieży. Natomiast Duch Święty nie tyle trzyma rękę na pulsie, ile pełni rolę dobrotliwego nauczyciela, zostawiając nam swobodę działania, ale nie spuszczając nas z oka. Rolę Ducha Świętego należy rozumieć bardziej elastycznie. On nie narzuca, na którego kandydata mamy głosować. Zapewne chroni nas tylko przed tym, abyśmy wszystkiego nie zaprzepaścili." Kard. Joseph Ratzinger, 15 kwietnia 1997. Konklawe nie jest niestety \'owładnięte\' przemożnym wpływem Ducha Świętego - może się poddać Jego Woli lub Jej przeciwstawić. I jeszcze jeden cytat z felietonu zamieszczonego na PCH24 w marcu br.: "...Kościół właśnie dlatego jest wielki, że trwa mimo...
janusz
Bóg poprzez Ducha św. na konklawe wybrał Karola Wojtyłę na następcę św. Piotra jako Jana Pawła II. Teraz wybrał papieża Franciszka, aby Go kanonizował. Niech się dzieje wola Boża !
fiatvoluntastua
Wojtylianista: ale czy święty nie powinno oznaczać broniący walecznie słowem i swoim życiem czystości doktryny katolickiej i przykazań Bożych oraz NAWRACAJĄCY wszystkich błądzących? Czy wystarczy, że święty to ktoś cierpliwy, dobry, wyrozumiały, pokorny, dialogujący i, ogólnie rzecz biorąc, świątobliwy? Do tego opisu pasowałby przecież np. 14 Dalajlama... :/
Wojtylianista
Myślę, że przesadzacie. Jan Paweł II był świętym człowiekiem. Ja też nie lubiłem jego pokazów ekumenizmu na siłę, ale to był człowiek święty, o czym świadczą m.in. cuda do których doszło za jego wstawiennictwem. Jego osobistej świątobliwości nikt nie może podważyć, inaczej, jeśli chodzi o politykę.
fiatvoluntastua
...przyjęło postać doktryn, obrzędów i przykazań w różnych religiach... Duch Święty obecny jest w innych religiach nie tylko poprzez autentyczne formy modlitwy. ?Obecność i działanie Ducha ? jak napisałem w encyklice Redemptoris missio ? nie dotyczą tylko jednostek, ale społeczeństwa i historii, narodów, kultur, religii? (n. 28)". Bazując na tych fałszywych naukach Jan Paweł II uczestniczył często w obrzędach fałszywego kultu innych religii, a czynił to tak wielokrotnie że tym sposobem domyślnie (implicite) zaprzeczył pierwszemu Bożemu przykazaniu ? "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną"... A zatem, już sama myśl o "kanonizacji" człowieka, który rażąco naruszył prawo Boskie i radykalnie odstąpił od wiary katolickiej jest odrażająca dla każdego, kto posiada minimalny zmysł katolicki)..." _ za: ultramontes_pl; I BĄDŹ TU CZŁOWIEKU MĄDRY...
fiatvoluntastua
"...W związku z ostatnimi wiadomościami o planach "kanonizacji" Jana Pawła II chcielibyśmy przy tej okazji przypomnieć jeden aspekt jego życia ? fałszywy ekumenizm i naruszenie pierwszego przykazania Bożego: "Ja jestem Pan, Bóg twój, nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną". Przed Vaticanum II, Kościół katolicki konsekwentnie nauczał, że katolików obowiązuje zakaz uczestnictwa w praktykach religijnych innych kościołów i innych religii... Jan Paweł II w swojej katechezie Duch Boży a "ziarna prawdy" obecne w religiach niechrześcijańskich, stwierdził publicznie: "Trzeba przede wszystkim pamiętać, że wszelkie poszukiwania prawdy i dobra, a ostatecznie Boga, podejmowane przez ludzkiego ducha wzbudzane są przez Ducha Świętego. Właśnie z tego pierwotnego otwarcia się człowieka na Boga rodzą się różne religie. Nierzadko ich założycielami byli ludzie, którzy z pomocą Ducha Bożego zdobyli głębsze doświadczenie religijne. Doświadczenie to, przekazane innym,...
Esmera
Bardzo dobra wiadomość
SS
Santo Subito!
Gabriel
Za co?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.