DZISIAJ JEST
WTOREK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów

Data publikacji: 2014-06-09 20:00
Data aktualizacji: 2014-06-10 08:27:00
Polska sfinansuje emerytury 50 tys. Żydów
fot. Forum

Polski rząd znowelizował prawo, które pozwoli ponad 50 tys. ocalałym Żydom, ich małżonkom, a nawet dzieciom zamieszkującym poza naszym krajem, pobierać emerytury z tytułu szkód doznanych ze strony nazistów i bolszewików na ziemiach polskich w czasie wojny i okresu stalinowskiego.  


O emerytury w wysokości 470 ILS (około 100 euro) będzie mogło ubiegać się blisko 50 tys. Izraelczyków polskiego pochodzenia: ofiary nazistowskich i sowieckich represji. Pierwsze świadczenia popłyną do Izraela na koszt  polskiego podatnika latem przyszłego roku.


Gazeta „The Times of Israel” podała jako pierwsza informację o zmianach w przepisach, które wprowadził polski rząd, by umożliwić Polskiemu Biuro ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przesyłanie świadczeń dla osób kwalifikujących się do emerytur, które mieszkają poza granicami Polski i nie mają dostępu do rachunku bankowego w naszym kraju.


Przed nowelizacją osoby polskiego pochodzenia, które zostały uznane za kombatantów lub ofiary represji mogły otrzymywać miesięczną emeryturę tylko wtedy, gdy miały konto w Polsce, albo upoważniły daną osobę polskiego pochodzenia do dokonywania przelewów uposażenia na ich konta za granicą. Gazeta twierdzi, że niewiele osób mieszkających poza granicami Polski - ponoć mniej niż 50 – korzystało z tej formy pomocy.


Po nowelizacji prawa emerytury będzie mogło pobierać około 50 tys. osób z Izraela. Jak tłumaczy Sebastian Rejak, specjalny wysłannik ds. stosunków z diasporą żydowską w polskim MSZ: - Nowością tych przepisów jest to, że polskie władze - w szczególności instytucje zabezpieczenia społecznego - będą w stanie przesyłać świadczenia kombatantom znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie, kosztem polskich władz.  


By zakwalifikować się do emerytury kombatanckiej wystarczy poświadczyć, że dana osoba mieszka w Izraelu (niekoniecznie bezpośrednia ofiara, ale także małżonek ofiary oraz dzieci) i cierpiała represje w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i / lub sowiecką. Uposażenie będzie bezpośrednio przelewane przez polskie instytucje na konta uprawnionych do pobierania emerytury kombatanckiej.


Rejak udzielając wywiadu izraelskiej gazecie w Jerozolimie tłumaczył, że do polskich władz docierało wiele sygnałów od ludzi z całego świata, którzy już od dawna byli zainteresowani nabyciem statusu kombatantów lub osób represjonowanych, ale przeszkodą, z ich punktu widzenia, była kwestia rachunków bankowych i przelewów. – Stara procedura była niewygodna dla wielu potencjalnych wnioskodawców, dlatego polski rząd zdecydował się wziąć na siebie obciążenie finansowe z tytułu operacji bankowych dokonywanych w celu przesłania pieniędzy i znieść konieczność fizycznego adresu w Polsce – mówił.


Nowe przepisy, które zostały już zatwierdzone przez polski parlament i prezydenta Bronisława Komorowskiego, wejdą w życie w październiku br. dla mieszkańców Unii Europejskiej, a dla mieszkańców reszty świata - w kwietniu 2015 roku.


Ze zmian cieszy się Bobby Brown, były dyrektor projektu HEART (grupy zadaniowej ds. restytucji mienia żydowskiego z okresu Holocaustu). Brown powiedział, że to wspólna inicjatywa rządu Izraela i Agencji Żydowskiej, która niedawno zamknęła drzwi ze względu na brak funduszy. - Mam wrażenie, że Holokaust jest pod wieloma względami wspólnym doświadczeniem. Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju – przekonuje.


Brown, który pracował razem z izraelskimi i polskimi władzami w tej sprawie pochwalił zaangażowanie Uriacha Orbacha, ministra ds. uposażeń emerytalnych. Dodał, że emerytury będą mogli otrzymywać nie tylko bezpośrednie ofiary nazistów i sowietów, ale także ich małżonkowie i dzieci, które nie mają polskiego obywatelstwa, lecz urodziły się np. w rodzinie polskiej w komunistycznej Rosji.


Rejak powiedział, że dla udowodnienia, iż dana osoba kwalifikuje się do świadczenia będą brane pod uwagę zapisy archiwalne muzeum Holocaustu Yad Vashem i zeznania świadków.


- Polski rząd zamierza oddać sprawiedliwość tym, którzy cierpieli w czasie wojny – tłumaczy Rejak. Urzędnik podkreślił, że chociaż nowe przepisy odnoszą się do wszystkich osób uciskanych bez względu na kryteria etniczne, to jednak zmiany dokonano przede wszystkim ze względu na ofiary Holokaustu. - Polska na pewno ma szczególną sympatię dla ocalałych z Holokaustu – mówił. - Ofiary żydowskie należy potraktować ze szczególną uwagą. To jest oczywiste. To kwestia wrażliwości – dodawał.


- Uważamy, że polski przykład będzie precedensem dla innych krajów. A my zrobimy wszystko, aby upewnić się, że inne kraje pójdą za polskim przykładem - powiedział Brown.


Brown twierdzi, że chciałby, aby także Instytut Yad Vashen rozpoczął wypłacanie emerytur dla "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata," by spłacić dług wdzięczności za ocalenie życia.


- Gdyby rząd izraelski, w pewnym momencie w przyszłości, podjął decyzję dot. wypłaty emerytur dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu – mówił Rejak – to byłby hojny gest.Źródło: timesofisrael.com, AS.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
córka partyzanta
PARTYZANCI WSTAŃCIE POLSKA GINIE!!!!!!!!!
CÓRKA PARTYZANTA
WSZYSCY POSŁOWIE OPRÓCZ KUKIZ15 TO ZDRAJCY POLSKIEGO NARODU!!!Z KOMOROWSKIM NA CZELE.UCHWALILI USTAWE WYPŁATE EMERYTUR DLA 50 TYŚ. ŻYDÓW ZA TEROR NIEMIECKI Z NASZYCH PODATKÓW POLACY OBUDŻCIE SIE!!!!!!!
Kocur
a czy 500+ dla obywateli polskich w Izraelu jest ?
nico
w latach 80 działacze solidarności byli wyrzucani z Polski z biletem w jedną stronę. Czy oni też dostaja kombatanckie 100 euro.? A co z Polakami z Kazachstanu? Dlaczego dla nie ma pieniędzy na ich powrót. KTO WYMYSLIŁ CHORE PRAWO DLA ZYDÓW??????
W
To zaczyna być straszne dla Polaków emerytury niema brak pieniędzy na podwyżki i tu oni będą dostawać kasę za to że ich lalki faszysci i Sowieci to jest chyba nieporuzumienie.Kiedy nasi dostaną emerytury za oddawanie życia swego i bliźnich. Mój ojciec był w obozie i na robotach Niemczech.
alicja
zydzi maja dosc kasy wstydu ona ziemie nie maja jak dlugo bedziemy niewolnkami we wlasnym kraju, kiedy nam odda nasze panstwo zagrabiona ziemie wlasnosci brak ustawy reprywatyzacyjnej ,crlowe dzialanie na chanbe polakom
jagoda
Ożesz. kkkkra!!!! A kiedy rząd Izraela wypłaci odszkodowania Polakom, ich rodzinom i dzieciom za tortury i prześladowania ze strony żydowskich ubeków????? Takich wolińskich, różańskich...
TOR
Polskim rencistom i emerytom państwo wypłaca zasiłki na przetrwanie ,ale stać na wypłatę emerytur ludziom ,którzy Polski na oczy nie widzieli. Skandal
primus
prima aprilis! Nie czytajcie takich bredni!
blucher
dlaczego polacy maja płacc zydom emerytury, za jake grzechy to niemcy byly agresorami zabijali zydów, polaków w wiekżej merze polaków zgineło moze nawet wiecej niz zydów dla kogo jest holokaust tylko dla zydów ba my polacy w aushwz 1 gineli tyko polacy a ne zydzi, a zydzi w auschwiz 1 ani jednego nie było, tylko w auswiz 2 czl birkenau,zydzi zrobili biznez na nas polaków od niemiec nic nie chca ale polacy durny naród da
szulka
To obrzydliwy żart jakiś!!!!! A Niemcy naziści mordowali równo Polaków i Żydów a Polska ma płacić odszkodowania???Jakim prawem zdradziecki rząd ograbia naród polski i przejmuje na siebie zobowiązanie nazistów???To skandal co ci zdrajcy Po i PSK uknuli... jak nas niszczyli,poniżali,kumali się z Niemcami i jednoczesnie bogacili siebie i swoje rodziny... a narod polski jest dla nich niczym... Żydzi i potomkowie hitlerowców sa dla PO/PSL przyjaciółmi i kumplami nie polskscy obywatele,nie my...ale tamci... Nie mogę w to uwierzyć .. co zrobi Pis???? Ulegnie Zydom i Niemcom??? Tak jak z imigrantami???
obywatel
Jeżeli Brown może twierdzić że powinniśmy być odpowiedzialni za to co III Rzesza i Sowieci robili na terytorium naszego kraju w latach okupacji sowiecko hitlerowskiej, za co mamy ponosić koszty finansowe, To dlaczego amerykanie nie powinni wypłacić polskim japończykom emerytury dożywotniej z tytułu holokaustu na polskich japończykach ze zrzucania bomb atomowych w japonii, i wielu innych?
kl
Toż to chyba żart???PIS szuka sojuszników za granicami kraju wśród Żydów??? A nasi emeryci będą klepać biedę do końca. Skandal.
mimi
Powaznie to chore przedsiewziecie kto wpadl na cos takiego
antykomuch
Natychmiast anulować wszystko co dotyczy tej haniebnej dla Polski i Polaków ustawy.
dombro15
Żydowskim dzieciom Polska wypłaci odszkodowanie,a co z nami polskimi dziećmi wsi,kiedy to hitler w formie kontygentu wydzierał ostatni kawałek chleba,a później stalin i inni czynili to 1970 roku.Represja trwała 25 lat.Pamiętam jako dziecko,kiedy znaleziona w kieszeni skórka razowego chleba niesamowicie smakowała,że smak jej czuję do tej pory.Teraz nawet po przejściu do przemysłu nie należy nam się nic za pracę na roli.Teraz na stare lata żyję nędznie,bo stan zdrowia i przemiany nie pozwoliły mi wypracować dużo lat pracy.Dla takich jak ja 100 euro byłoby wybawieniem,ale represjonowanym polakom nie należy się nic.Jan rocznik 1942
jolka
z art.: "Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju." czytam i nie wierzę, mają tak ? szkoda, że żydzi nie dbali o Nasz Kraj a o własne interesy kosztem Naszego Kraju ! zdradzieckie nasienie...to żydzi powinni wypłacać odszkodowanie Polakom za współpracę z wrogiem, za Katyń itp....
poLAK
POlacy wybrali sobie takich komorowskoch,niesiołowskich,szejnfeldów szechterów,stolcmanów i są zachwyceni ich rządami to niech płacą.
Nie ma już Polaków, jest ich garstka. Ci "polacy", którzy, głosowali w tegorocznych wyborach do sejmu i senatu na PO, PIS, SLD, PSL i pozoastałe partie rodem z PRL-u są głupim i ciemnym narodem. Niech was "polacy" dymi teraz PIS. Magda
b
paranoja
emerytka
Mam pytanie a co z polskimi emyrytami poszkodowanymi w czasie II Wojny Światowej? Czy my jesteśmy obywatelami II kategorii? Myślę, że zecznik praw człowieka w Polsce powinien się tym zainteresować.
Krystyna
Mamy szansę , by jesienią wywalic to sejmowe towarzystwo- zdrajców naszego Narodu na bruk i osądzić za szkody ,wyrzadzone Polsce i Polakom.
hektor
to juz niewiem co robili niemcy wtedy, skoro to my
eska
To kpina z Polakow !!! Nie zdziwmy sie ze nasi rzadzacy niedlugo calemu swiatu oswiadcza ze to my wywolalismy druga wojne swiatowa......
robert 40
hańba ,złodzieje , pod sąd polityków
FAKTY
Żeby było zabawnie prawie jednomyślne cały PiS GŁOSOWAŁ ZA TĄ USTAWĄ;-)Nie są lepsi od swoich kolegów z PO.
dam
A Polakom trzeba dać jałmużnę......
kol348
Świat a raczej Polska stanęła na głowie Polska ma płacić Żydom za poniesione szkody przez nazistów i bolszewików ja emeryt otrzymałem dodatek 30 zł.i ja mam głosować na PO na Prezydenta Komorowskiego???
inter
.....ale żeby nabyć prawo do emerytury to przecież trzeba w Polsce przepracować 50 lat..... a jak oni w Izraleu pracowali na rzecz Polski?????
dam
a Polacy z głodu zdychają!!!!!
Gdzie żyd tam zawsze kłopot,PO tych relacjach PO-prawnie rozumując Adolf Hitler chciał PO-lakom PO-móż.
łuska
Tylko ubolewać że w 1968 jedynie namawiano żydów do wyjazdu z polski a nie zastosowano przymusu również i do tych ukrywających się .
jou
sprzedawczyki
KaMiz
wszyscy którzy przyczynili się do tej sytuacji jak i ci którzy ją popierają są wrogami Polski !
alleluja
Ja też znam wielu polaków którzy cierpieli w naszym kraju a emerytury nie maja bo w czasie wojny stracili wzrok,ręce i nikogo z władz to nie interesuje.
pawell
Polska wypłaciła Ameryce odszkodowania za mienie pozostawione przez Żydów...
asdfgh
Ok, ale czemu OFIARA, która była 2 w kolejce do eksterminacji (Polacy też byli narodem do zniszczenia, ale Żydzi byli 1 celem) ma płacić odszkodowania? Niech płacą Niemcy i Rosjanie skoro to oni odpowiadali za represje! Sytuacja z kamienicami jest niejasna i ogólnie to nie chodzi mi głównie o kamienice ale o ludzi, starszych emerytów, którzy są biedni i tam mieszkają - co z nimi? Ktoś wcześniej napisał, że polacy korzystali z zostawionych majątków Żydów - ale zapomina ta osoba o tym, że Polska wtedy była sterowana z Moskwy i to komuniści zorganizowali te \'nacjonalizacje\' prywatnych dóbr. Polacy nie dostali ani złamanego grosza od okupantów i oprawców to czemu MY mamy jeszcze płacić za cudze zbrodnie?!
dziad
SK*******STWO
Suzi
Tak powinna Polska Placic za to ze odebrano im posiadlosci cale kosztownosci a przedewszystkim godnosc ludzka i to wlasnie na terenach polskich.Po disiejszy dzien dlog nie zostal splacony nadal mieszkamy w ichnich kamiennicach przywlaszczonych sobie ichnie bogadztwo itp to dlatego prosze panstwa dlatego bedziemy placic im renty!I bardzo dobrze i nie nazekajcie bo zostala tylko nieliczna garstka tych nieszczesnych ludzi nikt nie chcialby byc na ichnim miejscu!
jan
Gdyby rząd izraelski, podjął decyzję dot. wypłaty emerytur dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu ? to byłby hojny gest. TO BYŁBY CUD uzyskać od Żydów pieniądze.
4psy3koty
Nie zgadzam sie na placenie odszkodowan Zydom,chyba ze Szwecja odbuduje nam zniszczone zamki z najazdu w 17 wieku Niemcy i Rosja oddadza nam zrabowane dobra i takze zaplaca za miliony zamordowanych Poolakow w czasie i po 2 Wojnie Swiatowej Nie wspomne o rozbiorach i 1 Wojnie Swiatowej Chyba ktos za jajka dostal dyplom z historii!
neo
To chore ..... niech płacą ci co zabijali .Straciliśmy 20 % terytorium,rozkradziono nasz kraj ,dostaliśmy się pod sowiecką niewolę dzięki zgodzie zachodu i pomimo naszej biedoty narodowej,krzywd mamy płacić .To nam zachód powinien płacić - gdzie plan marshala dla Polski ? najbardziej zniszczonej - jaka to jest sprawiedliwość ????
Łukasz 3miasto
(Mt 25,40) - jako praktykujący Katolik polecam Wam szczególnie ten cytat z Ewangelii Św. Mateusza. Te wszystkie padające tu słowa są niezgodne z nauką Kościoła Katolickiego
Ewelina z Lub..
Czytam tą dyskusję i dodam, że jest to związane z posiedzeniem polskiego Parlamentu i Knesetu w dn. 27.01.2014 r. w Oświęcimiu /lub Krakowie/. Przeciw tej ustawie było tylko DWÓCH POSŁÓW!!! Nie bez powodu uchwalono Ustawę "1066", związaną z możliwością użycia sił obcych /Niemcy, Francja i inne/ na wypadek rozruchów w Polsce. Nie chodząc na wybory automatycznie pozwalamy na to, aby ten układ sił politycznych dalej sprawował władzę w naszym imieniu..
Polka biedaczka
Jakim prawem my polacy mamy wypłacać żydom odszkodowania za szkody wyrzazoen im przez niemców i ruskich?Pieniądze jakie żydzi mają dostać mają pochodzić ze sprzedaży POLSKICH,PRZYPOMINAM POLSKICH LASÓW!!TO MNIE SIĘ NIE MIEŚCI W GŁOWIE. NARODZIE OBUDŹ SIĘ I NIE GŁOSUJ NA ZDRAJCÓW NARODU,GDZIE MILIONY POLAKÓW NIE MA Z CZEGO ZYC,BO RENTY I EMERYTURY SĄ GŁODOWE LUB IM ZABIERANE.TAK DALEJ NIE MOŻE BYĆ.
nieżyd
szkoda że dla samotnych matek, emerytów, bezdomnych i całej tej reszty biedaków łącznie z wycyckanymi przez US przedsiębiorcami na polskiej ziemi rząd nie ma tyle "wrażliwości". W pale się nie mieści.
zydziatko
pasozyt sie przykleil do Polski . To se jelenia znalezli .
zwyczajny
Prawo do emerytury dla ocalałych żydów, z powodu doznanych szkód na ziemiach polskich. Dla tych z obozu z Jaworzna również? Może w ramach takiego ubezpieczenia, o odszkodowanie powinni wystąpić również Niemcy i Rosjanie skoro zostali poszkodowani na naszej ziemi. Ktoś chyba stracił poczucie zdrowego rozsądku. Być może to ja go utraciłem
Pyskacz Naigrywacz
Dobrze, że wyjechałem, bo dostałbym tam u Was "świra". Całe to "zjawisko" z odszkodowaniami emerytalnymi jest ... anormalne. Ta dyskusja też. Do takich paradoksów może dochodzić tylko w takich społecznościach, jak te... . Kto te rządy w końcu powybierał, albo swą biernością dopuścił? A teraz trochę dla pociechy! Wiecie ile w Niemczech babcie np ze śląska oraz innych regionów Polski dostają wysokich (wdowich) emerytur, chociaż nigdy w życiu nie pracowały? A my młodzi,wykształceni, harujący całe życie nie, nie dostaniemy nawet tego, co one. Nawet nie dożyjemy ich wieku, bo kiedy one się wysypiają (całe życie), albo pierdzą przed telewizorem, to my urabiamy sobie ręce po łokcie. Za te szczodrze podarowane emerytury Helmut Kohl kupił sobie wtedy wiernych wyborców, kosztem reszty pracowitego społeczeństwa. Ulżyło Wam ludzie? Każdy kraj ma taki rząd, na jaki sobie zasłużył, a ci, co ignorują wybory, a potem narzekają, są sobie sami winni, albo może się mylę???
Anonim
Pewnie, przecież lepiej dać obcemu niż SWOIM, którym ciężko wiązać koniec z końcem ! To zaczyna być chore !
Anonim
Pewnie, przecież lepiej dać obcemu niż SWOIM, którym ciężko wiązać koniec z końcem ! To zaczyna być chore !
Kylo12
No nie, moja babcia była w Buchenwaldzie, dziadek zginął z rąk faszystów w wieku 21 lat, znaczy się, trzeba pisać podanie do rządu Polski i Niemiec o rentę po stracie bliskich. Jakoś do tej pory mieli w dupie, że nie miałem dziadka, a tu żydom nie z naszej winy będą wypłacać. Na emerytury brak kasy, kupa ludzi nie ma pracy, a tu bokiem wsadzać będą nasze pieniądze, zamiast inwestować w bezrobocie, reorganizacje wielu instytucji, gdzie ja żyję, a może to sen, niech ktoś mnie uszczypnie
alicja
Nie bardzo rozumiem dlaczego my musimy za krzywdy doznane przez bolszewikow i nazistow wyplacac emerytury zydom,niechplaca ci co sa winni,dla nas nie mapieniedzy na nic a dla zydow sa to jest skandal i rozboj w bialy dzien,jak moze rzad podejmowac takie decyzje kosztem nas Polakow,my juz na nic nie zaslugujemy???na wymioty mnie bierze jak widze co ci na gorze wyprawiaja,pelno biedy w Polsce,ludzie bez pracy wegetuja w 21-ym wieku a oni wymyslili emeryturki dla zydow,skandal,co sie dzieje w tym kraju do cholery.
Polak
To chore , adla maszych obywateli nie ma kasy
nitup
Myślę ,że Owsiak powinien zbierać kasę w tej intencji...chętnie się dożucę ,tylko niech wrszcie dadzą spokój.Zero wdzięczności tylko roszczenia to jest ich sprawiedliwość....kasa, kasa , zysk tak nie stety to widzę na bank się nie zmieni.
rafcia55
jestem zszokowany decyzją rządu i prezydenta RP w sprawie emerytur dla żydów lub ich potomków którzy przeszli holokaust na terenie polski i rosji .Dlaczego prezydent i rząd w tak lekki sposób dysponuje naszymi pieniędzmi parlament po cichu wprowadza ustawy .Jeszcz Zydzi proponują aby polski rząd wpłacał emerytury polskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Swiata a oni narazie są biedni ale kiedyś jak oni wymrą to będzie zapóżno -tak można rozumieć .A czy ktoś sprawdził ile już żydzi zaliczyli kasy od niemców za holokaust śmiem twierdzić że już ich skasowali.panie prezydencie i premierze nie jesteści naszymi przedstawicielami jak najszybciej niech naród zmądrzeje i usunie wasze osoby raz nazawsze
Pytam dlaczego?
Nie dość,że ich ratowaliśmy narażając własne rodziny, to teraz za to ,że hitlerowcy nie spalili ich wszystkich w obozach zagłady, mamy płacić im pieniądze, to Oni powinni nam płacić za naszą dla nich w czasie wojny ochronę i przechowywanie ich w naszych domach
sokół
Czegoś tu nie rozumiem. Czy to my represjonowaliśmy tych biednych ludzi i za to będziemy im teraz płacić? Czy może bierzemy na siebie odium represjonowania i dlatego w zamian za represjonujących będziemy teraz płacić? Stanowisko p. Bobbyy\'ego Browna jest dla mnie już zupełnie niezrozumiałe, a roszczenia skierowane pod niewłaściwym adresem
Mariusz
W TYM MOMENCIE STAŁEM SIĘ ANTYSEMITĄ ....!!!!!!!!!!
Polskie napisy
"Jak syjoniści dzielą i rzadzą" - net - sprawdz ten film na znanym portalu z filmikami.
fulcurm
i jak tu nie byc antysemita.....?????
cyna
A co z emeryturami, które powinien wypłacać rząd w Izraelu dla represjonowanych Polaków i ich rodziny którzy to byli mordowani przez siepaczy stalinowskich pochodzenia żydowskiego, którym to sam Izraelski rząd pomógł prawnie unikać ekstradycji i osądzenia przed wymiarem sprawiedliwości w Polsce?
Robert
A ja mysle ze sie zydzi z "naszym rzadem" dogadali i razem beda kroic panstwo polskie z kasy ze hej. Pól na pól. No bo jak mozna inaczej wytlumaczyc cos takiego ? Nie ma nigdzie w zadnym Rzadzie na swiecie, tez w Polsce tylu tak niekompetentnych czy debilnych ludzi którzy by cos takiego uchwalili. Tutaj jest gra o kase do kieszeni, w nastepnych wyborach bedzie przeprowadzona operacja odciecia ryja od koryta, no i trzeba sobie cos na bok przytulic.
ala
Prezydent i koalicja sejmowa-ta ustawa straciła mandat do rządzenia Polską
i
jestesmy pod okupacja - nic sie nie zmienilo - a coi co chodza na wybory sa współodpowiedzialni za to co sie dzieje
Babcia 70
raszam ale jestem tą decyzja oburzona.Nie ma pieniędzy na emerytury dla Polaków,a żydom fundujemy emerytury w wysokości 4.000 złotych.Szlak mnie trafia na głupotę Polskiego rzadu a może nie jest to polski rzad tylko żydoski.Czy my Polacy do reszty zgłupieliśmy.Czy to Polska zamykała żydów w Gettach.w obozach koncentracyjnych.Płacąc emerytury żydom za holokałst to znaczy tle że to my im zgotowaliśmy zagładę a nie Niemcy.Niech niemraszki im płaca a nie my.Głupota rzadu nie ma granic.
Anzelm
"Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy ich nękać tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym." Israel Singer Dnia 19 kwietnia 1996r. na Swiatowym Kongresie Żydów no i zydzi realizuja od dawna zalozny plan ......
piotr
Moj dziadek podczas wojny pracowal jako robotnik przymusowy w niemieckiej fabryce. fabryka ta przed wojna i w jej trakcie miescila się na ziemi niemieckiej. Po wojnie przesunęli granice i dziadka wniosek o zadośćuczynienie został odrzucony - taka sprawiedliwość!!
Weronika
- Gdyby rząd izraelski, w pewnym momencie w przyszłości, podjął decyzję dot. wypłaty emerytur dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu ? mówił Rejak ? to byłby hojny gest. Popieram tą propozycję,jest zasadna i merytoryczna
ira
po prawie 35 latach pracy i w trakcie choroby komisja ZUS-owska orzekła że jestem zdolna do pracy. Komisja ds. orzekania o niepełnosprawności uznała stopień umiarkowany (II gr. inwalidztwa). Oznacza to, że nie kwalifikuję się do renty ale do zasiłku socjalnego w kwocie 500 zł. Czy za to może przeżyć osoba samotna i schorowana? Polka, która przepracowała całe swoje dorosłe życie i płaciła składki ZUS-owskie? Dlaczego zatem płacimy komuś kto nigdy nie płacił u nas na ZUS-u?
Polak
JAKIM PRAWEM??? A NAM POLAKOM KTOS PŁACI ZA SZKODY???
000
Panie Prezydencie -a co z chorym ktorzy zyja w skrajnej nedzy z renty socjalnej -niecale 600 zl na reke ?
ja
Większość z tych 50 tys. już nie żyje. Wobec tego moje pytanie do kiedy Polska ma tym zmarłym płacić? Podobny problem odkryli Niemcy, którzy zażądali pisemnego potwierdzenia życia tych, którzy mają powyżej 100 lat. Oczywiście Izrael zareagował stanowczo, że to bezczelność żadać takich danych. W takiej sytuacji możemy płacić i 200 latkom.
zbig.
Idac na tak niepopularny krok rząd musi zakladac,ze cos tu uzyska.Zapewne przychylność "swiatowego zydowstwa" w opinii Polakow rzadzacego swiatem.Sadze,ze istotnie jest to proba wykręcenia się od wypłacania odszkodowan za mienie pozydowskie
jK
Tragiczna decyzja. Wszytko dla nich. Im sie nalezy. A jak oni cos dadza to bedzie hojny gest. Farsa!!! Jak prezydent mógł coś takiego podpisac!!!
Jama
Pytam: czy Niemcy i Rosjanie płacą tego typu świadczenia na rzecz tej narodowości??????????? Dlaczego Polacy mają płacić takie świadczenia? To nie My odpowiadamy za ten dramat i krzywdę tych ludzi!!!!!!!!!
Jacek
O zgrozo
J.S.
Te 50tys Zydow obietych owym aktem to absurd chociazby z powodu demografii.Jesli podana informacja nie jest falszywka, w co trudno uwierzyc, moglaby to byc proba wladz wyslizgania sie z wyplacenia odszkodowan za nieruchomosci pozydowskie.
Pytanie
A Zbigniew Ziobro jak glosował. Dlaczego nie ma tam żadnej wzmianki o nim /choćby nawet nie głosował?
Henryk Marczak
Czy ktoś zna nazwę, numer i datę, zarówno aktu prawnego na podstawie którego wypłacana jest owa renta, jak i jego nowelizacji, o której jest mowa?
Wku..
To są zdrajcy - kto wywołał wojnę - mnie się wydaje że Niemcy panie Rejak no chyba żę chcesz płacić z własnej kieszeni a nie z naszych - Polaków
OZ
Polacy są okradani w bandycki sposób na wszystkie możliwe strony. Panie Kaczyński, a gdzie obiecane 500 zł dla każdego polskiego dziecka ?
Bezimienny
To jakaś farsa. Emerytury dla Żydów, represjonowanych przez Niemców - powinni wypłacać Niemcy. Emerytury dla Żydów, represjonowanych przez Sowietów - powinien wypłacać Żyd Ławrientij Beria. Emerytury dla polskich patriotów, mordowanych lub torturowanych przez żydowskie NKWD i UB - powinien wypłacać Israel.
grumpy
Who is eligible for the monthly benefits? Every Polish citizen who suffered during the Nazi occupation ? by being in a death, concentration, labor or transit camp, or in hiding ? or the subsequent Soviet occupation, until 1956, is potentially eligible to receive the monthly pension, as well as their spouses.
to nie jest przejaw sprawiedliwości dziejowej lecz wiecznej służalczości dla narody wybranego!
cera
Potem dziwisz sie tusk ze MARYSIA nazwala cie zdrajca
keczaż
Polska praktycznie od 1988 roku od pamiętnego spotkania Sorosa z Jaruzelskim jest pod całkowitym panowaniem rabinatu. Tusk to tylko wykonawca poleceń. My i tak płacimy przy zakupach produktów podatek koszerny już przez ćwierć wieku - i jeszcze im mało ?
Rimma Kaul
Ale przeciez chodzi o osoby POLSKIEGO POCHODZENIA-wiec nie tylko Zydow.
nie do wiary!!!!
S K A N D A L !!!! rzad polski powinien zadbac o to by polski emeryt , ktory pracowal na swoja emeryture mial godne zycie a nie finansowac ten absurd!!!!!!SKANDAL !!!!!!
gustaw
Czy cos takiego jest tez dla obwateli polskich mieszkajacych w Polsce lub zagranica?Gdzie mozna skladac papiery.
Bolo
Zrobiono z nas antysemitów,a teraz mamy płacić żeby dobrze wyglądało czy jak? Dlaczego ja mam płacić za coś czego nie zrobiłem i czego nie pochwalam? A kiedy Izrael zacznie wypłacać nagrody za uratowanie ich obywateli przez ludność polską? Ile jest dla nich warte życie ich obywateli? Polacy pomagali im bezinteresownie, ale skoro mamy płacić za zbrodnie, których nie popełnilismy, a na dodatek tylko dlatego, że coś wydarzyło się na naszych ziemiach, to może należałoby pomyśleć o jakimś geście za uratowane życie. A tak na dobra sprawę faszystowskie Niemcy nigdy by nas pewnie nie zaatakowały, gdyby nie szybko rosnącą (jak zaraza szczurów) populacja żydów w naszym kraju nad Wisłą... NIE CZUJĘ SIĘ ODPOWIEDZIALNY ZA WASZ BÓL...a już tym bardziej sprzeciwiam się płaceniu komukolwiek z was za jakieś krzywdy, których doświadczyliscie ze strony NASZYCH najeźdźców... ale teraz zaczynam rozumieć czego bał się Hitler.
olo
Tusk i Komorowski wspieraja swoich ziomali w Izraelu, kosztem naszych pieniędzy.
nie ważne
brak słów,to teraz niech niemcy płaca za to że nas wywozili na roboty do siebie
Normalny człowiek
"Ofiary żydowskie należy potraktować ze szczególną uwagą. To jest oczywiste." Bardzo charakterystyczne zdanie. Pewnych ludzi traktujemy zupełnie inaczej niż resztę. No bo pewne ofiary są "lepsze" niż pozostałe "normalne". To oczywiste...
kaja faja
Po pierwsze to niech Niemcy płacą ofiarom Holocaustu emerytury. Po drugie to jesteś w obcym kraju na własną odpowiedzialność. Czy ktoś Żydów w Polsce trzymał? Czemu sobie nie pojechali np. do Niemiec albo do Rosji? No naprawdę szczyt szczytów. Zresztą Żydzi nie szanują Polaków, nigdy nie słyszałem żadnych dobrych słow o naszym narodzie i jeszcze mamy im emerytury wypłacać. Gdzie my żyjemy? Chyba jeszcze dlatego Polska nie zniknęła z mapy europy, bo by nie było komu na innych zapierdalać, i nie byłoby kogo okradać. Ustrój demokratyczno-niewolniczy FFS.
wieslaw pawlowski z przemysla
straszne,trudno w to uwierzyc ze rzekomo polski rzad w takiej trudnej sytuacji gospodarczej nedzy i biedzie setek tysdiecy polakow zasila nasza krwawica izraelczykow ktorzy wyludzaja te swiadczenia !!!!!!!
algid
To skandal. Rośnie dziura budżetowa . Polskie dzieci niedojadają, a my mamy płacić Żydom za krzywdy jakie doznali od innych tylko za to , że stało się to na naszym podwórku . Bez naszego na to wpływu . Myślę , że polski naród powinien zbojkotować tę ustawę i doprowadzić do obalenia takich kretynów ? Niedługo będziemy płacić Ukraińcom emerytury za to , że Rosjanie ich ciemiężą , wszak Rosja to blisko Polski
Mardżana
Ali Baba gościł u siebie swojego brata Kasima. Pewnej nocy do domu zakradli się zbójcy. Zagrabili, co dało się wynieść, a braci okrutnie okaleczyli: Ali Babie odcięli rękę, a Kasimowi odrąbali nogę. Ich ran - na ciele i w sercu - czas nigdy nie zabliźni. Po wielu latach mądry kalif rządzący ową krainą poczuł, że zwrócone na niego oczy ludu nabrały zniecierpliwionego wyrazu. "Co tu zrobić? - myśli. - Zbója przecie nie ukarzę, bo siedzi w swoim pałacu, murami i strażą otoczony. Coś jednak uczynić muszę, bo - niechaj Allah broni - jeszcze autorytet kalifa utracę." Myślał trzy dni, na koniec postanowił: "Ali Babo! Na twój dom zbóje napadli, a to znaczy, że w twoim domu krzywda się stała twemu bratu. Przeto od dziś będziesz mu płacił co miesiąc sztukę złota, twoje dzieci jego dzieciom, a twoje wnuki jego wnukom". O, jakże wielka jest mądrość naszego kalifa! Nawet w mroku i mgle odnajdzie drogę do naszych sakiewek!
Ewa z Lub.
Dzień dobry Państwu: Co do diabła to my Polacy stworzyliśmy holokaust? Z jakiej racji mamy płacić za coś czego nie zrobiliśmy? Ewa z Lub.
Polka
Czy do diabła to my Polacy stworzyliśmy holokaust? z jakiej racji mamy płacić za coś czego nie zrobiliśmy? czy zydzi zapłacili nam za ukrywanie w czasie wojny ? czy Polacy dostali od naszego rządu choć 1 zł za holokaust który też nas dotyczył? kiedy zydzi zapłacą nam za swoich przedstawicieli w szeregach KGB ,UB SB itd którzy bestialsko mordowali, torturowali i niszczyli na wszystkie sposoby naród Polski? To jeden wielki SKANDAL.Jak widać już mamy Judeopolonię ( warto sobie o tym poczytać.To każdy Polak powinien wiedzieć i wyciagnąć wnioski)
Tiberias
"By zakwalifikować się do emerytury kombatanckiej wystarczy poświadczyć, że dana osoba mieszka w Izraelu (niekoniecznie bezpośrednia ofiara, ale także małżonek ofiary oraz dzieci) i cierpiała represje w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i / lub sowiecką. Uposażenie będzie bezpośrednio przelewane przez polskie instytucje na konta uprawnionych do pobierania emerytury kombatanckiej" ---> Ciekawe co na to kacapy i Niemcy jak dowiedzą się, że są Polakami - od dziada pradziada per se
ali
Najgorsze że tylko kilku posłów głosowało przeciw. Więc wybieramy nową ekipę.
nie_do_wiary
Kto stoi za tą kontrybucją?
Jacek
240 mln zł rocznie Żydom "z tytułu szkód doznanych ze strony nazistów i bolszewików na ziemiach polskich w czasie wojny i okresu stalinowskiego". Dlaczego nie płacą tego naziści i ich potomkowie oraz bolszewickie bydło i ich pomioty, tylko Polacy?! Co to za rząd, do cholery?!
n
To niewiarygodne. Ograbianie Polski - kolejny odcinek. A niby na jakiej podstawie potomkowie \'kombatantow\' maja pobierac swiadczenia?
gość
Chyba ich po.... znaczy się rozminęli się z rozumem!
anonek
DOBRZE GOJE, PLACCIE PLACCIE XD
Maria Wierzbińska-Szajnar
Roszczenia o które upominają sią Zydzi z całego świata nie powinni płacić Polacy, ale Niemcy i Rosjanie
orto
"Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju" - dyskusyjny pogląd...
M.M.Vancouver.
- podziekujcie Tuskowi,ze odebral jednym/przedluzajac wiek emerytalny/a "rozdaje" obcym nie swoje pieniadze.Najwiekszy "zlodziej emerytow" was olewa a wy dalej na tych PO-lakow oddajecie glossy ?!!!
NEDPEN
Za to coście uchwalili będzie powstanie. Czekamy na znak.
mocherowy berecik
Izrael przygarnął dwóch ziomków którzy przy pomocy oscylatora wyciągnęli z Polski "parę złotych". Ekstradycja o którą wystąpiła Polska nie została przyjęta. Baksik i Gąsiorowski już nas nieźle podskubali. Żydzi niech poczytają księgę Ezechiela to się dowiedzą czegoś o sobie. Amen.
marekb54
Rząd zrobił to, rząd zrobił tamto. Trzeba operować konkretnymi nazwiskami inicjatorów tak drańskich pomysłów. To przecież nasz Naród był bardzo poszkodowany i udręczony przez niemieckie i sowieckie chordy. BOŻE, CHROŃ POLSKĘ.
St
50000 x 450zł = 22,5 mln miesięcznie co daje 270 mln zł rocznie... A już w 2004 rmf.fm informowało o tysiącach Izraelczyków starających się o Polskie obywatelstwo. Sposób jest na to jeden - ogłoszenie bankructwa kraju i figa z makiem.
Antyadolf
A co z wypędzonymi milionami Niemców i ich potomkami?
corro
niech te emerytury płacą naziści z NRD i kacapy (przecież to ich rodacy)
jaro
kolejne s...wo (nie)naszego (nie)rządu, a narodek sobie dalej śpi i śni o potędze; i bez przerywania snu zostanie wyczyszczony do cna, ze wszystkiego; oj, rozbroili nas te telewizory, że hej; jedyna nadzieja w KNP i RN, jedyna;
stoLica
Brak słów... nie chcę przeklinać, więc nic nie napiszę.
Sylwester
dlaczego żydów?, można jeszcze wspierać inne narody, tylko dla swoich obywateli brak na każdym kroku pieniędzy, na emerytury, zdrowie itd., taki oto obraz Tuska i jego bandy, która rządzie w Polsce od 8 lat, zgroza Polacy przejrzyjcie i powiedzcie NIE
Leo
Ot, soczysta informacja. Zwiększyć dialog zmniejszyć poglądy.Stara powojenna szkoła żydów w Polsce. Najbiedniejszy talmudysta ma być 5 razy bogatszy od najbogatszego Polaka. No to do dzieła.
John Galt
Jak tu nie czytać p. Michalkiewicza? Początek Judeopolonii? Czyżby H. Kissinger miał rację mówiąc o zniknięciu Izraela?
cynik
A może Polakom i ich rodzinom represjonowanym i mordowanym w okresie komunizmu do 1968 roku powinien wypłacać emerytury rząd Izraela.Bardzo wielu ich ziomków wprowadzało brutalną siłą w Polsce komunizm , a Hilary Minc zlikwidował prywatny handel i wykończył rzemiosło.
razorrr
im dalej od wojny tym wiecej kombatantow... Nie kumam dlaczego dzieci tez?! A co z dezerterami z Armii Polskiej?! Yad Vashen zacznie wyplacac jak wszyscy ratujacy Polacy umra, ale oczywiscie ich dzieci nie dostana. Zwyczajnie zrobiono wyplate innym sposobem - "Ofiary żydowskie należy potraktować ze szczególną uwagą. To jest oczywiste. To kwestia wrażliwości" - ten belkot slyszalem juz z ust jakiejs idiotki w Tv. Po kase niech sie zglosza do USA, ROSJI, NIEMIEC, SZWAJCARII, etc.
o
Zgoda, pod warunkiem, że przez całe zycie płacili składki w Polsce
walek
czy ma jeszcze ktoś wątpliwość, że jesteśmy pod okupacją?
Paragraf
Przemysl Holocaustu ma sie dobrze... Pan Rejak zapewne pomoze tez panu dr. Zbigniewowi Kekusiowi, ktory jest niszczony przez potomstwo tych "ocalalych", ktorych przywieziono do Polski na sowieckich czolgach... To co sie dzieje trzeba rozpatrywac w kategoriach zdrady stanu!
Emigrant
Hańba! W Polsce jest wielu biednych polaków, którym rząd nie pomaga,a tutaj hojny gest kosztem biednych polaków dla bogatych żydów,którzy plują na Polskę i Polaków!
halicz
Dalsza część "krzyżowania" tego narodu. Plucie w twarz, założenie korony cierniowej, szyderstwa. Jeszcze chwila i będzie ukrzyżowanie. Potem śmiech "zwycięzców" ale...wkrótce potem zmartwychwastanie umęczonego ludu i szok i grom dla sług piekieł- narodu diabelskiego.
piotrpawel
Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju ? przekonuje. Gdyby rząd izraelski, w pewnym momencie w przyszłości, podjął decyzję dot. wypłaty emerytur dla Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu ? mówił Rejak ? to byłby hojny gest.
Dawid
No tak oni grabią a ty katoliku milcz wszak jak skazał Franciszek antysemityzm to grzech
Zbigniew
Zdrada!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.