18 stycznia 2018

Polska musi wpłacać coraz więcej środków na pomoc rozwojową m.in. dla Chin

(Sala Zgromadzenia Ogólnego. źródło: wikipedia.org)

Polska w najbliższych latach zobowiązała się w ramach OECD zwiększyć udział w pomocy rozwojowej (kredyty i granty przyznawane krajom rozwijającym się). Do 2030 roku pomoc ta ma wzrosnąć trzykrotnie.

 

Stosunek Oficjalnej Pomocy Rozwojowej dla innych państw (ODA) do Dochodu Narodowego Brutto (PNB) ma wynieść 0,33 proc. Pomoc jest kierowana na realizację m.in. agendy zrównoważonego rozwoju.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W pierwszym tzw. Przeglądzie Partnerskim (Peer Review opublikowanym w ub. roku) przeprowadzonym przez Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC) Polskę uznano za ważnego partnera w procesie rozwoju sąsiednich państw w Europie Wschodniej, takich jak Ukraina, Mołdawia i Gruzja.

 

W 2015 r. Oficjalna Pomoc Rozwojowa (ODA) udzielona przez Polskę wyniosła 528 mln USD netto (wyrażona w cenach stałych z 2014 roku), co oznacza realny wzrost o 16,8 proc. w stosunku do 2014 r., kiedy to wyniosła 452 mln USD. ODA jako procent dochodu narodowego brutto (DNB) wzrosło do poziomu 0,10 proc. wobec 0,09 proc. w 2014 r. Niemal 80 proc. pomocy Polski przekazywane jest za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, głównie w formie ustalonych składek do budżetu Unii Europejskiej.

 

Polska zobowiązała się, że do 2030 r. trzykrotnie zwiększy stosunek ODA do DNB, który wyniesie 0,33 proc. Jednocześnie zobowiązaliśmy się do zwiększenia pomocy dla państw najmniej rozwiniętych do 50 proc. łącznej wartości ODA w stosunku do obecnych 28,8 proc. Osiągnięcie tego wymaga przyznania państwom afrykańskim i azjatyckim większej pomocy bilateralnej bez żądania w zamian zakupu polskich towarów i usług. Takie zalecenia dał Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC).

 

Polska dołączyła do DAC w 2013 r., a w latach 2013–2014 największymi odbiorcami jej pomocy było pięć państw: Angola, Białoruś, Ukraina, Chiny i Etiopia.

 

Każdy członek DAC poddawany jest co pięć lat przeglądowi w celu monitorowania osiąganych wyników, rozliczenia z dotychczasowych zobowiązań i zalecenia usprawnień.

 

Zgodnie z projektem MSZ dot. Planu współpracy rozwojowej w 2018 roku, realizującym założenia wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020, przyjętego przez Radę Ministrów jeszcze w październiku 2015 r., wszelkie dotacje i pożyczki udzielane krajom rozwijającym się mają służyć realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

 

W 2018 r, mamy „pomagać” krajom Partnerstwa Wschodniego, czterem państwom afrykańskim i dwóm krajom Azji i Bliskiego Wschodu.

Warszawa będzie wspierać projekty w zakresie ochrony środowiska, dobrego rządzenia, demokracji i praw człowieka, rozwoju kapitału ludzkiego, przedsiębiorczości i sektora prywatnego, rolnictwa i obszarów wiejskich.

 

Wkład Polski w finansowanie pomocy rozwojowej – poza dotacjami w umowach bilateralnych – poprzez UE wyniesie w 2018 r. około 238 mln EUR. Składka na Europejski Fundusz Rozwoju wyniesie 98 598 650 EUR (ok. 444 mln PLN przy kursie 1 EUR=4,5 PLN). Składka na nowo powstały fundusz UE dla uchodźców w Turcji to wydatek rzędu 12 589 310, 80 EUR.

 

Jak informuje rząd na swojej stronie polskapomoc.gov.pl, „dla każdego z priorytetów tematycznych polskiej współpracy rozwojowej opracowane zostały rezultaty, których osiągnięcie przyczyni się do realizacji celów priorytetowych. Wybrane priorytety są zgodne z siedemnastoma Celami Zrównoważonego Rozwoju i ich realizacja będzie polskim wkładem w dążenie do wypełnienia celów globalnej agendy rozwojowej”.

 

„Polskie zobowiązania finansowe na rzecz współpracy rozwojowej będą odzwierciedlały wyniki negocjacji Trzeciej Międzynarodowej Konferencji na rzecz finansowania rozwoju w Addis Abebie. Zasadnicza część środków finansowych kierowana jest do państw priorytetowych programu polskiej współpracy rozwojowej we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi, jednostkami sektora finansów publicznych, Polską Akademią Nauk i szkołami wyższymi. Polska pomoc realizowana jest również we współpracy z polskimi przedstawicielstwami i placówkami dyplomatycznymi”, dodano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

 

Jednym z zasadniczych celów „zrównoważonego rozwoju” jest upowszechnienie „nowoczesnych środków antykoncepcji”, które obejmują aborcję i sterylizację mężczyzn oraz kobiet, o czym mówi raport Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych Sekretariatu ONZ oraz Komisji na rzecz Ludności i Rozwoju z 2015 roku zatytułowany „Trends in contraceptive use worldwide”.

 

Stwierdzono w nim, że najpowszechniejszą „nowoczesną metodą antykoncepcji” była sterylizacja. Zastosowało ją aż 19 proc kobiet korzystających z „nowoczesnych metod antykoncepcji” (sic!).

 

Raport wprost podaje, że „upowszechnienie antykoncepcji pomogło w realizacji  podstawowego prawa par i osób indywidulanych do posiadania tylu dzieci ilu chcą” i dzięki temu „ograniczono śmiertelność matek i dzieci” (po prostu rodzi się ich mniej), a także poprawiono sytuację ekonomiczną kobiet i dzieci (walka z ubóstwem, czyli główny cel Agendy 2030).

 

Przypomniano jednocześnie, że Międzynarodowa Organizacja na rzecz Ludności i Rozwoju w 1994 r. zaleciła, by wszystkie kraje do 2015 r. wywiązały się z zadania umożliwienia powszechnego dostępu do „planowania rodziny”. Ustalono potem szczegółowy plan działania w  tym kierunku, ale w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało się przedłużyć okres realizacji programu ICPD do 2015 r.

 

Później przyjęto program Agenda 2030, w którym potwierdzono „zobowiązanie do zapewnienia powszechnego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji do  2030 roku”, który jak wskazano, zawiera jeszcze ambitniejsze cele związane z „gender”, „inkluzyjnością społeczną”.

Źródło: polskpomoc.gov.pl, oecd.org, msz.gov.pl, u.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram