DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Polska awansuje w rankingu gospodarczym. Słabe strony? Rozrośnięta biurokracja i fiskalizm

Data publikacji: 2016-02-01 19:00
Data aktualizacji: 2016-02-01 20:24:00
Polska awansuje w rankingu gospodarczym. Słabe strony? Rozrośnięta biurokracja i fiskalizm
fot.djshaw/sxc.hu

Polska osiągnęła właśnie najlepszy z dotychczasowych wyników w rankingu opracowanym przez fundację Heritage, „Wall Street Journal” oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jednocześnie autorzy rankingu podkreślają słabe strony polskiej gospodarki, takie jak nadmiernie rozrośnięta biurokracja i uciążliwy fiskalizm wraz ze skomplikowanymi podatkami.

 

Polska uplasowała się na 39 miejscu na świecie i 18 wśród krajów europejskich w Indeksie Wolności Gospodarczej. Oznacza to awans, przy wyniku 69,3 na 100 punktów. Sprawę skomentował ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Marcin Nowacki, twierdząc, iż jest to najlepszy, jak dotąd wynik w tym rankingu. Według niego, nasz kraj został szczególnie dobrze oceniony w kategorii „rządy prawa”, ze względu na poszanowanie prawa własności i niski poziom korupcji.

 

W przygotowanym przez fundację Heritage, gazetę „Wall Street Journal” oraz wspomniany wyżej ZPP raporcie zwrócono jednocześnie uwagę na słabe strony polskiej gospodarki, którymi są zbytnio rozrośnięty sektor publiczny i fiskalizm, uciążliwy ze względu na wysokość i skomplikowanie podatków. Nowacki skomentował, iż pod tym względem Polska wypada najgorzej spośród krajów regionu.

 

Wyniki rankingu zostały zaprezentowane przez ministra Mateusza Morawieckiego. Podczas przemówienia stwierdził on, iż niedługo sytuacja polskich przedsiębiorców ulegnie zmianie, m. in. dzięki cyfryzacji obiegu dokumentów i ograniczeniu biurokracji. Ma na to wpłynąć również zmiana w dziedzinie zamówień publicznych polegająca wprowadzeniu kategorii innowacyjności, a także preferencji dla firm małej i średniej wielkości.

 

 

Źródło: money.pl

FO 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Rozczarowany
Deklaracje byłego x mają się nijak do widocznej frustracji którą okazuje. Ciekawe czy były x kiedykolwiek to zrozumie... :)
były x
Pudło! Wręcz przeciwnie! Ale rozczarowany i tak nie zrozumie.
Rozczarowany
A byłemu x zmiana nicka tylko podniosła poziom frustracji :)
były x
Niejaki rozczarowany zadaje pytania retoryczne. Pracował w pocie czoła całe wakacje i jesień, a teraz zgrywa głupa.
zs
Ten ranknig to pic na wodę. Ciekawe co PiS obiecało żydom, że piszą o nas dobrze? Zapewne nową ojczyznę.
Rozczarowany
@ @. Dodam: bez Boga nie można robić SKUTECZNEJ polityki. Proszę to wytłumaczyć wszystkim bezbożnym, w tym "bezbożnym kapitalistom" ubóstwiającym mamonę. A któż to jest tym kandydatem na prawicowego wodza, który spełniłby warunek przekonania do siebie większości Polaków, skoro nawet G.Braun nie przekonał więcej niż kilku % ?
JARO
dlaczego nikt tego głośno nie powie, że Polska awansowała w rankingu nie dlatego, że się tak szybko i dobrze poprawiło w ciągu dwóch miesięcy rządów PiS, tylko ci co byli przed nami tak nisko spadli - tak w praktyce wygląda socjalizm jewropejski i na świecie, i tyle; biurokracji nie ubywa, a wręcz przybywa - nowe twory, nowi ludzie; fiskalizm jak był tak jest, a nawet ma być dokręcona śruba - taki to jest pomysł na walkę z szarą czy wręcz czarną strefą; tak więc ten awans nic tak dokładnie i prawdziwie nie dokumentuje - z artykułu nie wiemy kiedy w ogóle prowadzono badania i jakie były kryteria?; a m.in. pomysł, do którego przymierza się PiS, aby dać 12 zł/godz. jako minimum, bo to podobno ma rozbujać gospodarkę, to wywołuje tylko uśmiech politowania; jeżeli to byłaby prawda, to dajmy 20 lub nawet 25 zł/godz. - to dopiero ruszy gospodarka z kopyta, ha, ha, ha; najlepszym barometrem jak się ma gospodarka, jest zachowanie mieszkańców, a nie rankingi biurokratów;
@
Polacy najpierw muszą tak mocno dostać w 4 litery, żeby im w pięty poszło. A i to nie pomoże żeby zrozumieli, że bez Boga nie można robić polityki. Wśród tych, którzy podobno "wierzą" są tez tacy, którzy zrobią dosłownie wszystko, żeby prawicowego wodza - wolnościowca nie dopuścić do głosu.
Rozczarowany
Wolnościowiec, ja tylko wyciągnąłem wniosek z wypowiedzi p. Nowackiego, więc Twoje argumenty kieruj do niego. No i chyba masz świadomość że w Polsce nie ma szans na prawicowego wodza o którym piszesz?
Wolnościowiec
@Rozczarowany: Jednak będę obstawał przy swoim. Biurokracja i fiskalizm to takie same elementy socjalizmu jak państwowa armia - i jedno i drugie charakterystyczne jest dla państw socjalistycznych. Już nie mówiąc o wysokich podatkach i kosztach pracy, prowadzenia biznesu itp. Teraz jeszcze rząd przykręca śrubę sektorowi bankowemu i handlowemu. Nie mogę zrozumieć, że wolnościowi ministrowie w rządzie w ogóle nie protestują, a min. Szałamacha z uśmiechem na ustach wypowiada "500+" (należał niegdyś do UPR), podobnie minister rodziny Marczuk (pierwszy antysocjalistyczny redaktor m.in. w Gazecie Prawnej mocno masakrujący gniazdo marksizmu pobożnościowego, czyli Solidarność). Widać działa charyzma lidera PiS. Tylko że jak na niego patrzę, to widzę flaki z olejem, a nie charyzmę. Polsce jest potrzebny wódz na miarę Franco - taki, jakiego Polska nie miała szczęścia poznać; taki, który weźmie odpowiedzialność za naród i za nieskrępowaną wolność gospodarczą.
Rozczarowany
"nasz kraj został szczególnie dobrze oceniony w kategorii rządy prawa, ze względu na poszanowanie prawa własności" - czyli osoby z uporem twierdzące że w Polsce panuje socjalizm, wyszły na ignorantów :)
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.