30 listopada 2018

Dyspensa na andrzejki. Tam wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dziś nie obowiązuje

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Ordynariusze kilku polskich diecezji zdecydowali, że w piątek 30 listopada wierni z podległego im obszaru nie będą zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Hierarchowie jako powód decyzji wskazują andrzejki.

 

Dyspensa została ogłoszona w jednej archidiecezji i trzech diecezjach. Dodatkowo w jednej archidiecezji post piątkowy nie obowiązuje z racji święta patronalnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Dyspensa, czyli rozluźnienie prawa czysto kościelnego w poszczególnym wypadku, może zostać udzielona przez tych, którzy posiadają władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji, a także przez tych, którym wyraźnie lub pośrednio przysługuje władza dyspensowania, bądź mocą samego prawa, bądź mocą zgodnej z prawem delegacji” – czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego.

 

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych” – czytamy w innym miejscu dokumentu.

 

„Od ustawodawstwa kościelnego nie należy dyspensować bez słusznej i racjonalnej przyczyny, z uwzględnieniem okoliczności przypadku i ważności ustawy, od której się dyspensuje. W przeciwnym razie dyspensa jest niegodziwa a także nieważna, chyba że została udzielona przez prawodawcę lub jego przełożonego” – dodaje Kodeks.

 

Warto pamiętać, że wierny korzystający z dyspensy musi wykonać inny akt pokutny lub uczynek miłosierdzia (niekiedy bywa wskazany przez biskupa). Niewypełnienie tego zobowiązania w sytuacji korzystania z dyspensy jest grzechem.

 

Dyspensa na piątek, 30 listopada, została udzielona w archidiecezji wrocławskiej, diecezji gliwickiej, diecezji legnickiej i diecezji opolskiej. Tamtejsi hierarchowie zwrócili uwagę na przypadające wtedy andrzejki.

 

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wyraził ufność, że „taka inicjatywa przyczyni się nie tylko do pogłębienia relacji międzyludzkich, ale również do jeszcze większego zrozumienia obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w pozostałe piątki całego roku, który podkreśla rolę tego dnia w zbawczym dziele dokonanym przez Jezusa Chrystusa”.

 

Odmienna sytuacja ma miejsce w archidiecezji warmińskiej. Tam bowiem 30 listopada przypada uroczystość św. Andrzeja Apostoła, głównego patrona archidiecezji.

 

Tymczasem w kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego czytamy: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

 

 

Źródło: archidiecezja.wroc.pl / kuria.gliwice.pl / diecezja.legnica.pl / opole.gosc.pl / archwarmia.pl / wroclaw.gosc.pl / PCh24.pl / Kodeks Prawa kanonicznego

MWł

 

  

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 884 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram