10 października 2018

Watykan ukarał jezuitę sprzyjającego homoherezji. Niemcy nie kryją oburzenia

(Ansgar Wucherpfennig SJ. weltkircheundmission/youtube)

Ojciec Ansgar Wucherpfennig SJ stracił posadę rektora Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej w Sankt Georgen. Stolica Apostolska oczekuje, że jezuita odwoła swoje wypowiedzi na temat związków homoseksualnych.

Ks. Ansgar Wucherpfennig kierował uczelnią przez dwie kadencję, a w lutym roku 2018 został wybrany na trzecią. Ponadto pełni we frankfurckim dekanacie rolę duszpasterza homoseksualistów.

Jego stanowisko w sprawie aktów i związków jednopłciowych jest zdecydowanie nie ortodoksyjne. W 2016 roku jezuita udzielił wywiadu „Frankfurter Neuen Presse”, w którym biblijne potępienie aktów między osobami tej samej płci uznał za… częściowo błędne. Stwierdził na przykład, że św. Paweł w swoich listach krytykuje homoseksualizm, bo idzie za uwarunkowaniami obecnymi w świecie antycznym, w którym relacje seksualne między mężczyznami nacechowane były często zjawiskiem poddaństwa czy zależności. – Miłość powinna być egalitarnym, wolnym związkiem, bez żadnych różnic. To tak naprawdę chciał powiedzieć Paweł – stwierdził ks. Wucherpfennig.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak dodawał, Kościół katolicki „nie może wykluczać osób, których homoseksualizm jest częścią tożsamości”.

Profesor wypowiadał się też pozytywnie o błogosławieniu związków jednopłciowych oraz o udzielaniu kobietom święceń diakonatu.

Wypowiedziami kapłana zajęła się w końcu Kongregacja Nauki Wiary. Najwyraźniej oceniła je negatywnie, gdyż Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej odmówiła wydania księdzu „Nihil obstat”, uniemożliwiając mu kierowanie uczelnią Sankt Georgen w trzeciej kadencji. Taką informację już w czerwcu otrzymał przełożony kapłana, niemiecki prowincjał jezuitów ks. Johannes Siebner SJ. Od 1 października uczelnią kieruje komisarycznie prorektor Thomas Meckel.

Sam profesor uważa, że doszło do nieporozumienia. – Stoję w pełni na gruncie katolickiego nauczania – przekonuje w rozmowie z niemiecką prasą.

Prowincjał jezuitów ks. Siebner całkowicie popiera swojego podwładnego. Jak zapewnił dziennikarzy, „nie ma najmniejszych wątpliwości co do fachowości i lojalności” ks. Wucherpfenniga oraz jest przekonany, że nadaje się on na urząd rektora.

Jezuitę popiera także biskup Limburga Georg Bätzing. W tej diecezji znajduje się Sankt Georgen. Jak podkreślił hierarcha, informował już Watykan o swoim stanowisku i oczekuje, że ks. Wucherpfennig będzie mógł na powrót objąć urząd rektorski.

W ostrych słowach rzecz skomentował wikariusz generalny diecezji Essen ks. Klaus Pfeffer. – Kiedy skończy się w naszym Kościele takie autorytarne postępowanie? – pytał w mediach społecznościowych. Ponadto w obronie ks. Wucherpfenniga stanął frankfurcki dziekan ks. Johannes zu Eltz, a także Związek Katolickiej Niemieckiej Młodzieży.

 

Źródło: Katholisch.de
Pach

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram