DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Podkomisja smoleńska o przyczynach katastrofy: ślady wskazują na użycie materiału wybuchowego

Data publikacji: 2017-09-13 09:00
Data aktualizacji: 2017-09-13 09:17:00
Podkomisja smoleńska o przyczynach katastrofy: ślady wskazują na użycie materiału wybuchowego
Fot. PRSteam.net / cc licence

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że za katastrofą samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku stoi użycie materiału wybuchowego – tak o ustaleniach komisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej mówił jej przewodniczący Kazimierz Nowaczykna na antenie Telewizji Republika.

 

Szef podkomisji zauważył, że wniosek ekspertów mówiący o uszkodzeniu skrzydła przed zderzeniem z brzozą, jest efektem pracy rekonstrukcyjnej.  Wzajemne rozłożenie śrub i nitów jest jak odcisk palca. Każda część jest inna co pozwala nam zidentyfikować każdą pojedynczą część samolotu – podkreślił. Jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że „rodzaj rozpadu skrzydła świadczy o rozbiciu tego skrzydła przez ogromne wewnętrzne ciśnienie”. – Jedyny nasuwający się wniosek to materiał wybuchowy – powiedział Nowaczyk.

 

Potwierdzać to ma zebrany materiał. To ponad 40 odłamków skrzydła, które zostały „zlokalizowane na zdjęciach” oraz określono ich kształt i rozmiar. Wykonany został też trójwymiarowy model przełomu skrzydła i komputerowe modele wszystkich odłamków. Obecnie trwa odtwarzanie całej konstrukcji samolotu razem z materiałem wewnątrz skrzydeł i wewnątrz samolotu.

 

Nowaczyk twierdził, że dowody wskazują, że „skrzydło się rozpadło, a nie zostało odcięte”, a jego elementy zostały zidentyfikowane na obszarze 50 metrów. Wciąż jednak prowadzone są badania mechanizmu rozpadu skrzydła.

 


Źródło: wprost.pl

MA
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Poppo
Dajcie już spokój. Przez kilka lat komisja opowiadała o udowodnionych kilku wybuchach w kadlubie. Teraz kiedy ekshumacje wykluczyly tą możliwość to twierdzą że wybuch nastąpił w skrzydle i idealnie równo odciął 7 metrowy element. Konczcie już ten kabaret.
do DJ mind
No i zgodnie z waszym planem nie wylądował. Czy tak trudno to zrozumieć?
DJ mind
Ten samolot nie powinien tam ladowac. Czy tak trudno to zrozumiec?
Pierre_
Nie ma żadnego "zawijania". Nie wiem i nie rozumiem, dlaczego wraku nie ma w PL. Nie wiem i nie rozumiem dlaczego po katastrofie, w której ginie prezydent kraju i grupa osób za kraj odpowiedzialnych, nie robi się wszystkiego aby rozwikłać zagadkę tylko operuje się domysłami, symulacjami itd, a najważniejszego "twardego dowodu" nadal brak. Nie ma dla mnie żadnego racjonalnego wytłumaczenia takiej sytuacji. Choć może bym i znalazł, ale na poziomie kolejnych domysłów kolejnej komisji, bo też twardych dowodów bym nie miał. Tak jak ich nie mają śledczy. Ciekawi mnie sposób weryfikacji kolejnych komisyjnych rewelacji. W obecnej sytuacji można wysnuć prawie dowolne wnioski i nikt nie może powiedzieć, że są błędne. Ani prawdziwe.
do Pierre
Symulacje komputerowe oparte na położeniu szczątków są wystarczające by niemal pewnie rozróżnić zderzenie od wybuchu, ale nie są wystarczające by stwierdzić co doprowadziło do wybuchu. Do tego byłoby już potrzebne zbadanie samych szczątków. Poza tym, w przypadku samolotu holenderskiego zdarzenie miało miejsce na dużej wysokości, a polskiego na niskiej, co czyni model komputerowy dużo dokładniejszym. Dlatego Holendrom symulacja do niczego by się nie przydała. Co do przezywania, ja tylko użyłem słowa które zostało użyte wobec mnie, proszę więc darować sobie hipokryzją. Zresztą, dalej ma miejsce "zawijanie" przez udawanie że nie wie się czemu wraku w Polsce nie ma i zapewne nigdy nie będzie. Rosja wraku nie odda choćby dlatego, by pokazać że Polska jest dla niej niczym.
Pierre_
Dlaczego Polacy nie mieli? Choć ranga lotu i pasażerów była radykalnie inna? Zatem nadal poruszamy się w sferze domniemań, domysłów, mniej lub bardziej pobożnych życzeń aby rzeczywistość okazała się taka a nie inna. Więc powtarzając moje ostatnie zdanie z poprzedniego wpisu- ktoś znów chce coś ugrać na tragedii, a nie ją wyjaśnić. przez 7 lat od katastrofy nadal wraku na terenie PL nie ma. Dziękuję za rozwiązanie moich problemów, ale proszę bez przezywanek. A dlaczego Holendrzy wystąpili i dostali zezwolenie na przeczesanie terenu? Dlaczego o to wystąpili? Przecież symulacje komputerowe są wystarczające, prawda?
do Pierre
Holendrzy mieli pozwolenie by przeczesać teren na Ukrainie. Polacy nie mieli i nie mają pozwolenia by przeczesać teren w Rosji. Tak tak, panie świstak, wyjaśnienia pana problemów są banalnie proste.
Pierre_
"...a świstak siedzi i zawija..." To dlaczego Holendrzy po zestrzeleniu ich samolotu nad Ukrainą przeczesali ponad 20 km2 terenu żeby wyzbierać szczątki, wszystko w warunkach działań wojennych, zwieźli do siebie i odtworzyli płatowiec ze szczątków? Nie słyszeli o symulacjach? Dlaczego zespół badający to zdarzenie i m.in. identyfikujący szczątki ofiar liczył 300 osób stałego! podstawowego składu, a dochodzących ekspertów było około 700? A nasz zespół? Tacy jesteśmy dobrzy, że na podstawie zdjęć zrobionych nie wiadomo przez kogo, bez analiz chemicznych, radiograficznych określających rozkład naprężeń w metalu potencjalnie poddanemu działaniu mat. wybuchowych określamy, że był wybuch? Ktoś, coś znów usiłuje ugrać na tragedii opowiadając durne bajki.
do nn i Pierre
Nie słyszeliście o modelowaniu i symulacji komputerowej? Do tego nie trzeba szczątków samolotu, wystarczą informacje gdzie i jak upadły części skrzydła. Inaczej są rozmieszczone szczątki skrzydła przy odcięciu, inaczej przy wybuchu.
wniosek
Jedynym wyjaśnieniem braku wyjaśnienia jest współpraca PiS z osobami zaangażowanymi w zamach. PiS ich chroni.
Stroke
Rok temu, czyli po niecałym roku działalności Komisji, J. Kaczyński mówił, że jesteśmy już bardzo bliscy poznania prawdy o Smoleńsku. I jakoś, po kolejnym roku - dalej nic. Za to mamy projekt podwójnego opodatkowania Polaków, odrzucenie (na dniach) dobrego projektu Kukiz 15 o rolnictwie; CETA, GMO, szczepionki, zwiększenie inwigilacji obywateli, aborcję w rozkwicie i rocznie ponad 4 miliardy zł bezzwrotnie na Ukrainę. I wiele innych takich większych i mniejszych smaczków. (1)
maciek
poniewaz sluchalem polskiego radia nieprzerwanie...kiedy zaczely sie te "Przekomarzania" Tuska z Prezydentem Kaczynskim zastanawialem sie, jak to wszystko moze sie skonczyc? Oczywiscie po zamachu NIE MIALEM ZADNEJ WATPLIWOSCI, ze to byl zamach...a te lajdackie szykany jakie byly i sa nadal w stosunku do wyjasnienia zamachu wnioskuje, ze maja na celu niedopuszczenie do pokazania prawdy O ZAMACHU!!!!!i ukarania winnych
nn
Czy członkowie komisji min.Macierewicza badali osobiście wrak samolotu,chyba drogą dedukcyjną,bo przecież nie dokonywali bezpośrednich oględzin, a takowe przed wydaniem opinii powinny być wykonywane.
Pierre_
Wrak, jak rozumiem z powyższego artykułu, przetransportowano do PL i w bezpiecznym miejscu jest wykonywana rekonstrukcja struktury płatowca ze starannie skatalogowanych i zebranych szczątków. Prawda???
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.