2 listopada 2018

Polityka prorodzinna zamiast imigrantów. Węgierska odpowiedź na kryzys demograficzny

(Fot. Reuters / Heinz-Peter Bader / Forum)

Węgry mają własny sposób radzenia sobie z problemem niskiej dzietności. W odróżnieniu od większości krajów zachodniej Europy, zamiast zapraszać rzesze imigrantów, postawiły na prowadzenie zorganizowanej polityki prorodzinnej. O zdanie dotyczące wprowadzenia jeszcze skuteczniejszych reform zapytano w specjalnej ankiecie 8 milionów Węgrów.

 

W najbliższym miesiącu, węgierski rząd roześle specjalne ankiety zaadresowane głównie do młodych małżeństw. Pytania w nich zawarte dotyczyć będą sposobów zachęcania do posiadania większej ilości dzieci oraz specjalnego dostosowania godzin pracy dla młodych mam. Wszystko w celu jeszcze lepszego prowadzenia polityki prorodzinnej, która w przypadku Węgier okazuje się skutecznym remedium na ogarniający całą Europę kryzys demograficzny.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według danych pochodzących ze strony „About Hungary”, od czasu wybrania Viktora Orbana na premiera (2010 r.) sytuacja związana z instytucją rodziny znacznie się poprawiła. „W porównaniu z 2017 r. o jedną trzecią spadła liczba aborcji, znacząco zmalała liczba rozwodów (23,873 w 2010 r. do 18,600 w 2017 r.), a liczba zawieranych małżeństw wzrosła o 42 proc.”.

 

Dodatkowo, węgierski portal informuje, że przez ostatnie siedem lat ponad 83 tys. rodzin otrzymało subsydia związane z zakupem nowych domów, młode małżeństwa zachowały w swoich portfelach ponad 6 mln euro w związku z ulgami podatkowymi, a dostępność miejsc w żłobkach zwiększyła się o połowę.

 

Alexander Masir, 22 letni student Uniwersytetu Glasgow z Węgier powiedział w rozmowie z portalem LifeSiteNews, że prorodzinna polityka Orbana okazała się znaczącym sukcesem. „Wskaźnik dzietności rośnie, a reforma podatkowa sprawiła, że rodziny posiadające cztery lub więcej dzieci praktycznie nie płacą już podatków”. W lipcu, węgierski premier wygłosił przemówienie, w którym zawarł fundamenty na jakich oparł politykę swojego państwa. Są nimi m.in prawo do obrony chrześcijańskiego dziedzictwa, sprzeciw wobec idei multikulturalizmu, obrona tradycyjnej rodziny czy granic państwowych.

 

Masir dodał, że mimo sukcesu obecnej polityki, wciąż jest jeszcze wiele do poprawy. Chodzi głównie o jeszcze zbyt duży wskaźnik ubóstwa wśród klasy średniej. Dodatkowo, zachęcił premiera do zacieśnienia współpracy z Kościołem Katolickim.

 

Źródło: lifesitenews.com / abouthungary.hu
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Wspieraj naszą misję głoszenia prawdy i rzetelnego informowania o Kościele w czasach pontyfikatu Leona XIV.

mamy: 132 713 zł cel: 500 000 zł
27%
wybierz kwotę:
Wspieram