8 lipca 2013

Pielgrzymka do Gietrzwałdu. Kolejne dni

(fot.Bogitor/GNU/commons/creative)

Noc z czwartku na piątek spędzona w domu parafialnym była dla mnie dokuczliwa z dwóch powodów: głośnego chrapania jednego z pielgrzymów oraz komarów. Dlatego pobudkę zrobiłem sobie o czwartej rano. Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego została odprawiona przez naszego Ojca Przewodnika w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Lesznie.

 

Wśród pielgrzymów panuje duża radość z powodu przyznania koncesji Telewizji TRWAM na nadawanie na pierwszym multipleksie cyfrowym. W tej intencji modliliśmy się od wyruszenia na pielgrzymkowy szlak. Maszerowaliśmy w tym dniu 31 kilometrów. Słońce nie było dokuczliwe, ominęły nas także deszcze. Nie licząc dwóch bąbli na pięcie, które mi się zrobiły, idzie się dobrze. Późnym popołudniem opuściliśmy Archidiecezję Warszawską i przechodząc przez most na Wiśle weszliśmy do Zakroczymia w diecezji płockiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pomimo tego, że pierwsze wzmianki o tej miejscowości znaleźć można w Falsyfikacie Mogileńskim z 1065 r. (faktycznie z 1155 r.) opisującym nadania dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie, to oficjalne nadanie praw miejskich otrzymał dopiero w 1422 r. W 1757 r. w Zakroczymiu swój klasztor założyli kapucyni. Najmocniej w historię klasztoru wpisał się bł. Honorat Koźmiński, założyciel wielu tzw. zgromadzeń honorackich, które istnieją do dzisiaj.

 

Przy klasztorze istnieje Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości, założony przez o. Benignusa Sosnowskiego OFMCap, propagatora trzeźwości. Ośrodek pomaga wielu uzależnionym od alkoholu. Organizuje profesjonalne szkolenia z zakresu wiedzy o chorobie alkoholowej, współpracuje z najlepszymi specjalistami terapii uzależnień, psychologami i psychiatrami.

Po przyjściu na nocleg (w szkole) dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00.

 

Dzień trzeci

Noc tym razem bez chrapania i komarów. Rano Msza św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego została odprawiona przez naszego Ojca Przewodnika w kaplicy Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości. Naszym modlitwom powierzaliśmy również osoby uzależnione od alkoholu.

 

Jak poprzednio, tak i dzisiaj, jesteśmy bardzo gościnnie przyjmowani przez mieszkańców mijanych miejscowości. Bardzo życzliwie jesteśmy goszczeni w miejscach, gdzie wypada nasz postój. Po raz kolejny przekonuje się w tym, jeśli chodzi o piesze pielgrzymowanie, że najważniejsze są buty. Dzisiaj jeden z nich nie zdał egzaminu i pękł. Może to z powodu kolejnych 31 kilometrów, które pokonaliśmy?

 

Tym razem nocujemy w przedszkolu w Nowym Mieście. Parafia w tej miejscowości powstała w 1388 r. Ufundował ją książę Janusz I, a erygował biskup Ścibor. Obecnie parafia jest pod wezwaniem św. Anny. Książę Janusz I obdarzył w 1420 r. miejscowość prawem miejskim chełmińskim. W 1869 r. na mocy ukazu carskiego Nowe Miasto traci prawa miejskie, których nie odzyskuje do dzisiaj.

 

Wieczorem jeszcze szukanie apteki. Musiałem coś kupić na moje bąble, których mam coraz więcej. Pan Stanisław podjął się skutecznej roli pielęgniarza. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. 1/3 trasy za nami.

 

Dzień czwarty

Dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego w kościele pw. Świętej Trójcy w Nowym Mieście. Ojciec celebrans w homilii, nawiązując do Ewangelii na VIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św., zwrócił uwagę na to, że należy uważać, by nasza wiara nie opierała się tylko na mówieniu „Panie, Panie”, ale również modlitwa przenikała nasze życie i była wyznacznikiem postępowania wobec bliźnich. We Mszy św. uczestniczyli również mieszkańcy Nowego Miasta.

 

Pielgrzymi są dla siebie życzliwi. Wspierają się dobrym słowem, niosąc sobie pomoc w potrzebie.

Pamiętamy w modlitwach również o portalu internetowym PCh24.pl, dwumiesięczniku Polonia Christiana, o ich redakcjach oraz czytelnikach. Do naszej pielgrzymki dołączyło kilka kolejnych osób. Jeśli ktoś chciałby dołączyć, to jest taka możliwość. Można pielgrzymować do Gietrzwałdu, albo na dzień lub dwa.  Za chwilę wyruszamy na kolejny etap naszego pielgrzymowania, czeka nas około 25 kilometrów. Droga prowadzi do miejscowości Gumowo. Niebo robi się pochmurne, chyba zacznie padać.

 

Z pątniczego szlaku

Kajetan Rajski

 

 

Kolejna relacja z VII Pieszej Pielgrzymki Różańcowej z Milanówka do Gietrzwałdu w środę 10 lipca.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 273 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram