15 listopada 2017

PE przyjął rezolucję przeciwko Polsce. Teraz powstanie raport o praworządności

(REUTERS/Eric Vidal / FORUM)

Parlament Europejski przegłosował krytyczną rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Oznacza to, że eurokraci mogą rozpocząć wstępną procedurę zapisaną w art. 7 Traktatu UE polegającą na przygotowaniu raportu na temat naszego kraju.

 

Głosowanie poprzedziła ostra wymiana zdań pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami zmian w Polsce, jakie od dwóch lat wprowadza rząd Beaty Szydło. W jej trakcie eurodeputowani reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość opuścili salę plenarną. Prof. Ryszard Legutko (PiS) dyskusję na temat sytuacji w Polsce nazwał „orwellowskim seansem nienawiści”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Władze Polski powinny przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego, dostosować prawo o sądach powszechnych do standardów UE i znieść wpływ ministra sprawiedliwości na nominacje prezesów sądów – powiedział podczas debaty wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

 

Głos zabrał również Janusz Lewandowski (PO), który stwierdził, że „działania rządu w Polsce są sprzeczne z racją stanu i prowadzą do izolacji kraju”. Przy tej okazji powołał się na list pozostawiony przez Piotra Szczęsnego, który dokonał samopodpalenia w Warszawie. Zarzucił również rządowi Beaty Szydło łamanie prawa oraz „tolerowanie przejawów ksenofobii i nietolerancji”.

 

Pod projektem rezolucji podpisało się kilkudziesięciu europosłów reprezentujących chadeków, socjalistów, liberałów oraz Zielonych. W dokumencie podkreślono, że „sytuacja w Polsce stwarza ryzyko naruszenia unijnych zasad”, czego mają dowodzić m.in. reforma sądownictwa i… wycinka w Puszczy Białowieskiej.

 

Jak podaje RMF FM, „dokument zawiera też wniosek do Komisji Wolności Obywatelskich PE, by przygotowała sprawozdanie na temat praworządności w Polsce. Gdy takie będzie gotowe, zostanie poddane pod głosowanie na sesji plenarnej PE. Jeśli poprze je większość europosłów, będzie to oznaczało, że PE formalnie zwraca się do Rady UE o rozpoczęcie procedury praworządności. Jeśli taka procedura na wniosek PE zostanie uruchomiona, będzie prowadzona równolegle do podobnej procedury, którą wszczęła już Komisja Europejska”.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram