4 lutego 2021

Parlament Europejski zajmie się sprawą zakazu aborcji eugenicznej w Polsce

(Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Już 9 lutego jednym z tematów będących przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim będzie zakaz aborcji eugenicznej w Polsce. W oficjalnym porządku obrad wyrok Trybunału Konstytucyjnego określił mianem „faktycznego zakazu aborcji”, nie wskazując, że wyrok dotyczy tylko jednej z przesłanek.

 

O kształcie i porządku obraz Parlamentu Europejskiego poinformował europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. Wskazał, że już 9 lutego członkowie Europarlamentu będą pochylali się nad sprawą zakazu aborcji eugenicznej, która jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Polityk PiS zwrócił jednak uwagę na to, że unijny organ „nie zważa na ograniczenia swoich uprawnień” i podejmuje tematy wychodzące poza obszar swoich kompetencji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zdjęcie planu obrad wskazuje na to, że europosłowie chcą dyskutować o „faktycznym zakazie aborcji” w Polsce, co można rozumieć jako całkowity zakaz aborcji. W agendzie nie wskazano, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy jedynie tzw. przesłanki eugenicznej, która została określona jako niekonstytucyjna. Europoseł Zdzisław Krasnodębski podkreśla, że PE chce zajmować się sprawami, które wychodzą poza kompetencje organu.

 

Polityk PiS dodaje również, że osoby decydujące o kształcie agendy czwartkowego spotkania w Parlamencie Europejskim nie dały szansy na dyskusję o legalizacji eutanazji w Portugalii. „Sprawa legalizacji eutanazji w Portugalii nie znalazła się w porządku obrad” – wskazał europoseł Zdzisław Krasnodębski.

 

Przypomnijmy, że 27 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Oznacza to, że dzieci upośledzone i chore objęte są prawną ochroną jeszcze przed narodzeniem. Werdykt ogłoszony w tej sprawie na wniosek grupy posłów wraz z uzasadnieniem nabrał mocy prawnej.

 

„Wraz z opublikowaniem tego wyroku żadne dziecko z zespołem Downa, z zespołem Edwardsa, z rozszczepem wargi, z brakiem kończyny, żadne dziecko z wadami naczyń krwionośnych w mózgu, żadne dziecko z wadami kręgosłupa – żadne, spośród tych dzieci, które do dzisiaj miały obniżoną ochronę prawną, nie była im zapewniona ochrona prawna na poziomie standardu konstytucyjnego, żadne z tych dzieci nie będzie mogło być zamordowane poprzez aborcję. Wszystkie od chwili publikacji wyroku będą miały równe prawa z ich rówieśnikami, którzy są zdrowi. To jest ogromny krok naprzód” – komentuje sprawę mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

 

Źródło: Twitter, dorzeczy.pl, PCh24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(15)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 604 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram