DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2018 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Papież nie zamierza przekonywać Trumpa w sprawie ocieplenia klimatu. Co innego bp Sorondo

Papież nie zamierza przekonywać Trumpa w sprawie ocieplenia klimatu. Co innego bp Sorondo
Donald Trump. Fot. Reuters / Chris Keane / Forum

24 maja roku 2017 papież Franciszek spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Kontrowersyjny kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych bp Marcelo Sánchez Sorondo ma nadzieję, że Franciszek przekona prezydenta USA do zmiany… polityki klimatycznej.

 

Dwaj przywódcy prezentują radykalnie odmienne stanowiska w kwestii zmian klimatycznych i porozumienia paryskiego. Papież w roku 2015 wydał encyklikę Laudato si, w której poparł wątpliwą tezę, że to ludzie w dużej części są odpowiedzialni za zmianę klimatu.

 

Z kolei Donald Trump wątpi, by człowiek miał jakikolwiek wpływ na ocieplanie lub ochładzanie klimatu. Podczas kampanii prezydenckiej obiecał wycofać USA z porozumienia klimatycznego podpisanego pod koniec 2015 roku w Paryżu. Jednocześnie pod koniec marca br. podpisał szereg rozporządzeń wykonawczych, cofających wcześniejsze prawodawstwo dotyczące ochrony środowiska wprowadzone przez Baracka Obamę.

 

Nakazał także Agencji Ochrony Środowiska (EPA) usunięcie ze strony internetowej wszelkich tekstów odnoszących się do rzekomych zmian klimatycznych. Mianował krytyka EPA, prokuratora generalnego z Oklahomy Scotta Pruitta, kierownikiem agencji.

 

Opinie Trumpa są „sprzeczne z nauką, a nawet z tym, co mówi papież” – komentował niedawno bp Sorondo. – Kiedy [Franciszek] przygotowywał „Laudato si”, lobby naftowe robiło wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić papieżowi wypowiedzenie się – co jednak zrobił – że zmiany klimatyczne są spowodowane działalnością człowieka, wykorzystującego paliwa kopalne – tłumaczył hierarcha.

 

Zdaniem bp Sorondo, to „papież postępuje zgodnie z nauką wspólnoty naukowej” i „jeśli prezydent nie podąża za nauką, to jest to już problem prezydenta”.

 

Duchowny dodał, że niebezpieczeństwem jest to, iż „prezydent Stanów Zjednoczonych wpływa na innych i wyniki badań naukowych zaczynają być kwestionowane”.

 

W drodze powrotnej z Fatimy do Rzymu na pokładzie samolotu jeden z reporterów zapytał papieża, czy jego zdaniem Trump mógłby zmienić stanowisko wobec zmian klimatycznych i „złagodzić swoje decyzje”. Franciszek odparł, że zarówno w sprawach religijnych, jak i politycznych „nie jest prozelitą”.

 

Biskup Sorondo, który odpowiada za zaproszenie m.in. zwolenników aborcji na konferencje w Watykanie i jest mocno zaangażowany w propagowanie tzw. Agendy 2030 (czyli neomarksistowskiego „zrównoważonego rozwoju”) twierdzi, że nauczanie papieża o globalnym ociepleniu zawarte w encyklice środowiskowej jest równie wiążące dla katolików, jak nauczanie Kościoła dotyczące… aborcji.

 

W dyskusji panelowej na watykańskiej konferencji o wymieraniu gatunków hierarcha zasugerował, że państwo ponosi odpowiedzialność za dobrobyt swoich obywateli i „w takim znaczeniu jest to zgodne z prawem, aby państwo interweniowało w celu ukierunkowania demografii ludności”.

 

W listopadzie hierarcha planuje kolejną konferencję w Watykanie w sprawie wpływu rzekomych zmian klimatycznych na zdrowie człowieka.

 


Źródło: lifesitenews.com

AS
 


DATA: 2017-05-18 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Taki "mądry" jak ty. Przecież nie podajesz ani jednego argumentu.
11 miesięcy temu / do axl
 
Papież jest autorytetem w sprawach religijnych, ale nie w sprawach naukowych, a obaj, razem z kard. Sorondo, nie mają pojęcia o sprawach globalnego ocieplenia. Laudatio si zawiera poważne błędy naukowe, a jako encyklika nie jest źródłem wiedzy dotyczącej zjawisk przyrodniczych, lecz jedynie w sprawach wiary i moralności.
11 miesięcy temu / Gość Janek
 
No wreszcie jakiś mądry biskup, a Wy szkalujecie.
11 miesięcy temu / axl
 
"Duchowny dodał, że niebezpieczeństwem jest to, iż prezydent Stanów Zjednoczonych wpływa na innych i wyniki badań naukowych zaczynają być kwestionowane" - ale jak papież wpływa na innych w kwestiach związanych z nauką, to już nie jest niebezpieczne? A poza tym, co jest złego w kwestionowaniu wyników badań naukowych? Zawsze tak było, jest i będzie dopóki nauka ma być nauką, a nie politpoprawną ideologią pseudonaukową w którą należy bezkrytycznie wierzyć.
11 miesięcy temu / r
 
Niesamowity pontyfikat.
11 miesięcy temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.