DZISIAJ JEST
SOBOTA 23 WRZEŚNIA
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Pius, Bogusław, Tekla
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Papież mianował biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpi abp Henryka Hosera

Data publikacji: 2017-09-14 13:00
Data aktualizacji: 2017-09-14 13:35:00
Papież mianował biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpi abp Henryka Hosera
Bp Romuald Kamiński. Fot. Andrzej Sidor / FORUM

Biskup Romuald Kamiński, 62-letni biskup pomocniczy diecezji ełckiej, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Bp Kamiński powraca do diecezji, w której przed laty pełnił funkcję kanclerza kurii oraz był członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

 

Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 roku w Janówce w diecezji ełckiej. Jest magistrem teologii (specjalizacja patrologia). Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku z rąk biskupa Jerzego Modzelewskiego.

 

Był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, a później administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W latach 1983-1992 był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem Prymasa Józefa Glempa.

 

Od 1992 roku pełnił funkcję kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

 

8 czerwca 2005 roku Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając stolicę tytularną Aguntum. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Józefa Kowalczyka 23 czerwca 2005 roku w katedrze ełckiej.

 

W ramach Konferencji Episkopatu Polski bp Romuald Kamiński pełni następujące funkcje: jest przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członkiem Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wchodzi także w skład Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

 

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kan. 382) promowany na urząd biskupa diecezjalnego powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie, jeśli posiada już sakrę – w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania pisma apostolskiego.

 

Par. 3 tego kodeksu przewiduje, że biskup obejmuje kanonicznie diecezję, skoro tylko w tej diecezji – osobiście lub przez pełnomocnika – przedstawi apostolskie pismo kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt.

 

Zgodnie z kan. 409 – par. 1, z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd.

 


KAI

MWł
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
zaniepokojony
Czyżby Praga będzie teraz nawracana na islam tak jak reszta Warszawy jest nawracana na judaizm ?!
abc
Być może się mylę, ale ten "dialog" muzułmański chyba jednak nie rokuje najlepiej. Będzie jeden głos z abp Nyczem?
Mirrro
Ja tam nie wiem. Ale czy to normalne że po 11 latach od święceń zostaje się kanclerzem Kurii. I to bez dodatkowego wykształcenia. Indywidualna ścieżka kariery ? Dziwne.
Jarek
Poszukacjcie informacji co co się dzieje w diecezji ełckiej. Sodoma i gomora, szczególnie w Caritas. Dosłownie.
Grryfon
Biskup Hoser kończy niebawem 75 lat (niestety) czyli wiek emerytalny.
jkgldom
Ludzie, biskup koadiutor to po prostu taki jakby biskup pomocniczy z prawem następstwa po biskupie, który przechodzi na emeryturę lub, jeśli nie doczeka emerytury - umiera. A tu już jakieś teorie spiskowe o jakiejś zamianie, że abp Hoser się nie spisał w Medżugorie itp. W listopadzie osiąga wiek emerytalny więc tak czy siak trzeba byłoby mianować nowego biskupa. I dobrze, że został mianowany koadiutor bo mogłoby być tak jak w przypadku Łodzi, że ponad 9 miesięcy trzeba było czekać na nowego ordynariusza (aż do dzisiaj, kiedy to bp Ryś został mianowany metropolitą łódzkim).
abc
Co to znaczy? Co z abp Hoserem i o co chodzi z tym zastąpieniem?
HMMM...CO WY NA TO?
W Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat pełnił między innymi funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W styczniu 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Dialogu przyznawanym przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.
mack
Nowy biskup "dialoguje" z islamem już od 11 lat. Obawiam się, że będzie za przyjmowaniem "nachodźców".
ja
Czyżby Hoser nie spisał się w Medżugorie? A może właśnie się spisał i pójdzie do Watykanu?
zatroskany
Czyli już cała Warszawa przez nich opanowana ?!
Kazio
Ale o co chodzi?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.