DZISIAJ JEST
CZWARTEK 21 WRZEŚNIA
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
Imieniny obchodzą:
Janusz, Hipolit, Mira
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Papież Franciszek: nie uważam, by kardynał Raymond Burke był moim wrogiem

Data publikacji: 2017-03-16 07:00
Data aktualizacji: 2017-03-16 08:34:00
Papież Franciszek: nie uważam, by kardynał Raymond Burke był moim wrogiem
Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM

Nie uważam, by kardynał Burke był moim wrogiem – stwierdził papież Franciszek w wywiadzie udzielonym 9 marca niemieckiej gazecie „Die Zeit” zatytułowanym: „Jestem grzesznikiem. Mogę się mylić”.

 

Papież omawiał zagadnienia związane z kryzysem wiary, celibatem księży oraz kwestią wyświęcania żonatych mężczyzn. Mówił o planowanych pielgrzymkach i kryzysie w Suwerennym Zakonie Kawalerów Maltańskich.

 

W wywiadzie papież wyznał: Nie mam wrażenia bycia wyjątkowym człowiekiem. Jestem tylko człowiekiem, który robi to, co potrafi.

 

Odpowiadając na pytania dotyczące kryzysu w Zakonie Maltańskim, Franciszek stwierdził z jednej strony, że nie uważa, by kard. Burke był jego wrogiem, ale z drugiej tłumaczył, że stoi on na czele opozycji, która sprzeciwia się reformie Kościoła. Amerykański hierarcha – wedle papieża – okazał się też niezdolny do poradzenia sobie z kryzysem w Zakonnie Maltańskim.

 

Problem z Kawalerami Maltańskimi był taki, że kardynał Burke nie mógł poradzić sobie z sytuacją, bo nie działał już z własnej woli – mówił Franciszek.

 

Papież starał się bagatelizować kwestię odwołania hierarchy i wyznaczenia delegata. Zasugerował nawet, że wcale nie pozbawił go tytułu Patrona zakonu. – Ja nie pozbawiłem go tytułu Patrona. On jest nadal Patronem Rycerzy Maltańskich, ale nadszedł czas, aby oczyścić nieco zakon i dlatego wysłałem delegata, który dysponuje innym charyzmatem niż Burke – dodał.

 

Ojciec Święty mocno zaangażował się w konflikt jaki powstał po pozbawieniu funkcji Wielkiego Kanclerza barona Albrechta von Boeselagera, odpowiedzialnego za nadzorowanie programów pomocy charytatywnej w ubogich krajach, gdzie podległe mu podmioty rozdawały środki antykoncepcyjne. Wielki Mistrz Matthew Festing po ponad rocznym śledztwie i konsultacji z kard. Raymondem Burkiem poprosił Wielkiego Kanclerza o rezygnację. Ten jednak nie chciał podać się do dymisji. Doszło do przesilenia i bezprecedensowego zaangażowania Watykanu w wewnętrzne sprawy suwerennego zakonu, które skończyło się przywróceniem na stanowisko Boeselagera i dymisją Wielkiego Mistrza. Papież wysłał też specjalną komisję i delegata do zakonu, by go zreformował. Nowy Wielki Mistrz Kawalerów Maltańskich ma zostać wybrany pod koniec kwietnia, na zakończenie wizytacji abp Angelo Becciu, papieskiego delegata.

 

Franciszek odnosząc się do kard. Burke’a, którego niecały rok po rozpoczęciu pontyfikatu usunął ze stanowiska prefekta Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, najwyższego sądu Kościoła katolickiego, a potem przyznał tytuł patrona Kawalerów Maltańskich – zasugerował, że nie uważa konserwatywnego duchownego za swojego „wroga”.

 

Franciszek usunął kard. Burke’a także z Kongregacji Biskupów, która ma wpływ na nominacje biskupów na całym świecie.

 

W wywiadzie dla „Die Zeit”, papież zaprzeczył jakoby wysłanie duchownego na wyspę Guam było swoistym wygnaniem. Dziennikarz mówił: Konserwatywny kardynał Raymond Burke, który uważany jest za jednego z najbardziej zaciekłych przeciwników w Watykanie, został wysłany na wyspę Guam gdzieś na Pacyfiku. Niektórzy twierdzą, że został wygnany.

 

Na co papież odparł: Kardynał Burke udał się tam w bardzo poważnej sprawie. Jestem mu za to bardzo wdzięczny. Zaistniała tam poważna sprawa nadużyć, a on jest doskonałym prawnikiem. Myślę, że zadanie, które tam miał wykonać zostało już prawie ukończone.

 

Franciszek odniósł się także do kontrowersyjnych plakatów, które ukazały się w Rzymie i szydziły z jego miłosierdzia. Papież powiedział, że był to przykład mądrego wykorzystania humoru. – Rzymski dialekt użyty w tych manifestach był wspaniały – przekonywał.

 

Indagowany o to, czy jego odpowiedź na plakaty „Basta. Dość już” można także odnosić do kardynała Burke’a, Franciszek odparł: Nie uważam, by kardynał Burke był moim wrogiem.

 

Franciszek ponadto zbeształ po raz kolejny „fundamentalistycznych katolików”. Mówiąc o kryzysie wiary papież wspomniał fragment Pisma, w którym Piotr wyparł się Chrystusa trzykrotnie, pomimo zapewnień, że tego nie zrobi. – To, jak zapewniał Piotr Jezusa sprawia, że ja też mam takie wrażenie, iż tak myśli wielu fundamentalistycznych katolików – stwierdził.

 

Franciszek wielokrotnie podczas swego pontyfikatu krytykował „fundamentalistycznych” katolików lub „tradycjonalistów”, którzy są „wrogami elastyczności” i wyrządzają „wielkie szkody” przez swoją „sztywność”.

 

Franciszek wskazał również, że „wiara nie jest nabyta”. To „dar” i „kryzys jest częścią wiary”. – Wiara, która nie przechodzi kryzysu nie rośnie i pozostaje infantylna – mówił.

 


Źródło: lifesitenews.com, zenit.org

AS
 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Tomasz
Marco Miłosierdzia bez Sprawiedliwości nie ma.Pan Bóg za dobre wynagradza za złe każe.Powszechne zbawienie nie istnieje jest to wymysł modernistów.Ostateczne rzeczy człowieka ŚMIERĆ SĄD BOŻY NIEBO ALBO PIEKŁO.Do PIEKŁA idą ludzie z własnego wyboru.Trybunałem Miłosierdzia jest Sakrament Pokuty i Pojednania gdzie skruszony grzesznik otrzymuje odpuszczenia grzechów.
nina
@asdf - fundamentem Kościoła Katolickiego, kamieniem węgielnym jest Ewangelia i wierność Ewangelii. Sw Paweł napisał dosłownie (Ga, 1,8-9), że ktokolwiek by głosił Ewangelię inną od tej, którą nam przekazano 'niech będzie przeklęty'. Bóg dał nam fundament i ostrzegł bez ogródek, co się stanie jeśli go sobie rozmiękczymy. Tradycja Kościoła Katolickiego wyrasta właśnie z pnia tego fundamentu. Fundamentu ścisłej wierności Ewangelii.
marco
Ach, ci tradycjonaliści. Padają przed Chrystusem Eucharystycznym na kolana, modlą się na kolanach, zachowują przykazania. Normalnie samo zło. A przecież wystarczy być miłosiernym, towarzyszyć i rozeznawać.
Slawomir Tomasz Roch
Zaskakujace jak czesto papiez Franciszek wprost atakuje ludzi wyznajacych tradycyjne wartosci katolickie! Juz slyszelismy, ze tradycyjni katolicy sa niekiedy twardzi jak beton, ze zamykaja sie na innych, a teraz ze nowa rewelacja: tradycyjnym katolikom grozi ze beda dziecinni, znaczy nigdy nie dorosna do swojego powolania. Co jeszcze uslyszymy od papieza Franciszka?! Strach sie bac! Mam jedno pytanko dla papieza Franciszka, mianowicie czy Abram ktory przez 100 lat nie mogl splodzic potomka, czy zdaniem papieza Franciszka, ojciec wiary naszej tez byl moze infantylnym?! Wszak kiedy sie bal oddal swoja zone Sare wprost do lozka Faraonowi! Klamal przy tym oficjalnie, na lewo i prawo, mowiac ze Sara to Jego siostra!
Anna
Jasne, że kard Burke nie jest wrogiem papieża. On jest tylko osobą poddaną jego miłosierdziu...:-)
Megi
Czyżby Papież zapomniał, że wiara , nadzieja i miłość jako cnoty teologalne są nabyte. I co ma w wypowiedzi Franciszka znaczyć ten fundamentalistyczny katolik? Z tego co wiem To Papież ma być fundamentem KK. To straszne, ze następca św.Piotra przezywa ludzi wiernych Chrystusowi i Kościołowi fundamentslistami. Brzmi to tak jakbyśmy byli wrogami Kościoła,nie wiem tylko czy równymi, czy gorszymi od islamistów.
ja
"kardynał Burke nie jest moim wrogiem"... a czy papież nie jest czasem wrogiem kardynała Burkę?
Leaf427
Chyba już czas abdykować.
Slawomir Tomasz Roch
Znakomita uwaga "tez"! Wielkie dzieki za to! Matka Boza przechodzila b. ciezkie chwile, a jednak nie upadla najmniejszym grzechem. Niepokalane. I nikt o zdrowych zmyslach nie zarzuci Jej dzis skazy infantylnosci! Mamy zatem sie na Kim wzorowac!
mhm
Jasne, kardynał nie jest moim wrogiem...
tez
"WWiara, która nie przechodzi kryzysu nie rośnie i pozostaje infantylna". To wiara Matki Bozej pozostala infantylna?
asdf
Wszystko fajnie pod warunkiem, że fundament naprawdę jest z dobrego, Bożego betonu. Bo jeśli jest to fałszywy beton naszych własnych pomysłów, które nie poddają się, nie są elastyczne wobec Bożej woli, to wszystko i tak walnie. Jakkolwiek byście sobie tego nie tłumaczyli, tradycja nie jest ważniejsza od Boga.
ma
Kardynał nie jest wrogiem... Hmm... Tylko im dalej ode mnie tym lepiej.
Slawomir Tomasz Roch
Dlaczego papiez Franciszek tak b. eksponuje na cały swiat: "Kard. Raymond Leo Burke nie jest moim wrogiem?! Przeciez to oczywiste! Kard. Burke jest ksieciem Kosciola katolickiego, nigdy nie okazal nieposluszenstwa, jedynie pytal papieza w legalnej drodze" Dubia ", zatem dlaczego papiez Franciszek mowi o jakims problemie wrogosci. Skoro chce papiez Franciszek byc odpowiedzialny niech wreszcie raczy oficjalnie odpowiedziec na kardynalskie "Dubia". Niech papiez Franciszek potepi demoniczne gloryfikowanie zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie! Niech wyda oficjalnie dokument potepiajacy diaboliczna ideologie gender! Z Panem Bogiem
Nasa
" Franciszek wskazał również, że ?wiara nie jest nabyta?. To ?dar? i ?kryzys jest częścią wiary?. ? Wiara, która nie przechodzi kryzysu nie rośnie i pozostaje infantylna ? mówił. " Kolejny kwiatek Franciszka. Otóż właśnie wiara jest łaską i TAK jest nabyta. Nabyta jest droga Bożej Łaski. Łaska ta jest wynikiem modlitwy, tudzież spektakularnego, gwałtownego nawrócenia. Z wiary rodzi się miłość, z miłości rodzi służba, a ze służby pokój. Ponieważ Bóg nigdy nie pozostaje głuchy na modlitwy, to obdarza łaską wiary wszystkich tych, którzy tego pragnął. Kryzys pojawia się przez zaniedbania człowieka. Kiedy się nie modli i nie korzysta z sakramentów jego wiara osłabia się. Kryzys nie jest żadną naturalną i konieczną koniecznością rzeczy. Jest wręcz odwrotnie.
r
"Franciszek wielokrotnie podczas swego pontyfikatu krytykował fundamentalistycznych katolików lub tradycjonalistów, którzy są wrogami elastyczności" - to tak jakby krytykować inżyniera że stawia twardy fundament z betonu, a nie buduje na elastycznym piasku. Zresztą, czyż nie takiego właśnie porównania użył Pan Jezus krytykując "elastycznych", czyli letnich?
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.