DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 24 WRZEŚNIA
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
XXV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Gerard, Teodor
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Papież Franciszek: Halloween trzeba zakazać

Data publikacji: 2014-10-31 16:00
Data aktualizacji: 2014-10-31 16:59:00
Papież Franciszek: Halloween trzeba zakazać
REUTERS/Tony Gentile

Papież Franciszek uważa, że należy zakazać „zła”, jakim jest Halloween. Ojciec święty jest przerażony rosnącą liczbą opętań wśród dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween.

 

Podczas niedawnego spotkania egzorcystów w Rzymie ks. Aldo Buonaiuto zwrócił uwagę na fakt, iż około 31 października co roku setki niewinnych dzieci zostaje opętanych przez demony. Na całym świecie do egzorcystów zgłaszają się rodzice z prośbą o interwencję.

 

Ks. Buonaiuto, który ma poparcie papieża Franciszka, zauważył, że wbrew temu, co sądzi wielu „Halloween nie jest niewinną zabawą, lecz stanowi przedsionek do czegoś znacznie bardziej niebezpiecznego”. Wyjaśnił, że osoby biorące udział w Halloween nie muszą uczestniczyć w złych rytuałach, składać ofiary ze zwierząt, profanować cmentarze i kraść Hostie. Halloween to najlepsza pora do rekrutacji nowych członków przez różne sekty. To jest po prostu otwarcie się na działanie diabła.

 

Papież chce, by święto duchów i upiorów zastąpić bezpiecznym dla dzieci świętem Holyween. W tym roku włoskie dzieciaki będę przebierać się za świętych i uczestniczyć w czuwaniach modlitewnych w kościołach w całym kraju.  Ojciec święty zachęca inne kraje do podobnych działań.

 

Przeciwko Halloween w 2009 r.  wypowiedział się Benedykt XVI. Stwierdził on, że jest to „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne”. Halloween „promuje kulturę śmierci” i „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”.

 

Źródło: bignewsnetwork.com, irishcentral.com, AS.

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
ola
Bzdury jakich mało. Osobiście obchodzę halloween co roku i nie widzę w tym nic złego. A kościół niech się nie miesza w całe "zło" tego świata bo i tak nie zmieni nastawienia innych osób, które praktykują dane obrzędy.
Marcin
"Ojciec święty jest przerażony rosnącą liczbą opętań wśród dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween." 0 + 0 = 0, nie - nic nie wzrosło.
Magda
Nie wiedziałam wcześniej o satanistycznym pochodzeniu zwyczaju wydrążania dyni. Myślę, że najważniejszym aspektem podobnych działań jest intencja. Czy dojrzały człowiek mógłby wierzyć w moc dyni i starał się to przekazywać dzieciom? W szkołach nauczyciele wykorzystują okazję pogańskiej wigilii Wszystkich Świętych do organizowania uczniom rozrywek. Pomysłowo zorganizowane i niezwiązane ze straszeniem zabawy mogą przynieść pozytywny skutek, np. w postaci zacieśniania więzi międzyludzkich. Myślę, że rozsądnie byłoby tłumaczyć dzieciom, że to zabawa i starać się zainteresować je w tym czasie czymś dla nich ciekawszym. Wyrzeźbijmy z dzieckiem w dyni jego ulubione zwierzę, zanim zobaczy wykrzywione straszydło u kolegi. Zaprojektujmy z nim przebranie ulubionej postaci bajkowej. Stanowczy opór zawsze powoduje zwiększenie zainteresowania niewygodnym tematem. Kara i zakaz nie wywołują potrzeby dobrego postępowania, lecz wyzwalają chęć zdobycia zakazanego owocu za wszelką cenę
Kara
Jestem za tym , by zniesiono Halloween , boję się o innych ludzi . Nie wpuszczałam żadnych dzieci do domu , żeby nie zachęcać tych biednych dzieci do uczestniczenia w tym ,, święcie ", które jest wyśmianiem i kpiną w stosunku do Wszystkich Świętych.
El
To prawda
danka
Popieram ojca św to super pomysł,za moich czasów jeździłam na mszę o 7.00 rano autobusem na którą czekałam pół godz razem z rodzicami i rodzeństwem w niedzielę nie było że nie Idę były roraty ale bez lampionów był różaniec itp i się jeździło 5. km autobusem a teraz dzieci chodzą bo muszą przed 1 komunia św a później w kościele ich niema bo teraz muszą chodzić a my po prostu chcieliśmy pomimo że nie było nagród konkursów cukierków tak jak dziś to wszystko zachęca do chodzenia na mszę św .fajne jest przebrać się za świętego niż za jakiego stracha .
prokoksu12306
Dobe
Katolik
Halloween to ich kultura, jestem wierzący i rozumiem że nie każdemu może się to podobać ale powinno zachować się umiar Czy hipokryzja nie jest zastepowanie jednego swieta drugim Tyle ze w wersji katolickiej ? Kościół nie zabiera prawa myślenia dzieci które boją się tego w szkołach powinny mieć wytłumaczone dlaczego przerabiają takie tematy- nie dlatego że to złe oraz straszne i tylko dlatego ze tak poznaje sie kulture . Nie trzeba się nią zachwycać ale wypadałoby zrozumieć.
Ona
Moje dziecko nie chce iść na angielski bo będzie mowa o haloween. Oglądając bajki gdzie pojawił się ten temat nie mogła w nocy spać, śniły jej się koszmary.
Ojciec
Moje dziecko 9 lat chodzi na dodatkowy angielski i tam maja czytanki na ten temat i dzien przebieranców. Moje dziecko samo informuje mnie że nie chce isć na te zajęcia bo się boi i nie może spać.... A mieli jedne zajęcia. Tak, że dziecko nie chce i nie bedzie wysyłane na te dodatkowe zajęcia az skoncza ta tematyke. Poinformuje tez o reakcji dziecka nauczycieli tej szkoły. Piszę ku przestrodze i dla obudzenia czujnośći rodziców
gosc
Hmm a co jeśli ktoś idzie na zwykłą imprezę gdzie jest postawiona dynia z wyciętą gębą i oczami? Idzie ktoś sobie potańczyć, pośpiewać np. na karaoke a obok stoją po prostu straszne rekwizyty halloweenowe. Czy to coś strasznego? Może jak ktoś jest wierzący to rozumiem że wiara zakazuje jemu/jej wywoływania duchów, robienia rytuałów... Co jest takiego złego w otoczce \'\'strachu\'\' z połączeniem z imprezą w klubie?
Dana
Witam bardzo dobrze napisana..najbardziej to w U.K dzieci swietuja I mi sie to nie podoba bo tu mieszkam I wychowuje syna Amen
malgorzata
Definitywnie zgadzam się. Kościół musi stać na straży zachowania DEKALOGU.JEŻELI BEDZIEMY OTWIERAĆ FURTKĘ ZLEMU IPRZYMYKAC OCZY NA GRZECH WE WŁASNYCH RODZINACH TO CÓŻ OGŁOSZENIE CHRYSTUSA KRÓLEM JAK NIE BĘDZIE ON KRÓLEM NASZYCH SERC I NASZYCH RODZIN. KAZDY Z NAS WIERZĄCYCH MUSI RADYKALNIE STAĆ NA STRAŻY BOŻYCH PRZYKAZAŃ - NAWET KOSZTEM ODRZUCENIA. NIE BÓJMY SIĘ TEGO JEZUSA CHRYSTUSA ODRZUCILI A MY JESTEŚMY DLA JEZUSA WSZYSTKIM. TRWAJMY NA STRAŻY.
melo
Czy Hel to piekło? Dziwi mnie jak komuś może podobać się przebieranie w potępieńców, zombi, którzy nie odziedziczyli Raju, tylko błąkają się po ziemi. I jeszcze pozwalać na to dzieciom - ochyda
jaaasne
Jestem Chrześcijanką, ale to co teraz ma miejsce to już było - to jest tak jak w Średniowieczu: wrzućmy czarownicę do studni - jeśli wypłynie, to była czarownicą, jeśli nie wypłynie, to nie była czarownicą - co za różnica, i tak już nie żyje. W dzisiejszych czasach Kościół znowu do tego dąży - Halloween to złoooooooo - buuuuuu.... Ale skoro Halloween to zło (te przebieranki dla dzieciaków i zbieranie słodyczy), to niech KOŚCIÓŁ jest konsekwentny i zakazuje wszystkiego po kolei: Karnawał, Andrzejki, Sylwester, kolędy księży, opłat za "usługę" księdza, latanie z koszyczkiem w czasie mszy, itp. To wszystko są działania pogańskie, a jakoś KOŚCIÓŁ je akceptuje i czerpie korzyści.... Hmmmmm.... dziwne....
Jake
Do Pani Teresy, która wspomniała o tym, co "egzorcyści słyszą od szatana na egzorcyzmach". Przeprasza, ale to jest jakiś obłęd. Nie dość, że rytuale egzorcyzmu jasno jest napisane w punkcie 19 "[...] Nie wolno udostępniać przebiegu egzorcyzmu żadnym środkom społecznego przekazu. Zarówno egzorcysta, jak uczestnicy obrzędu winni zachować dyskrecję i nie informować o nim ani przed faktem ani po jego dokonaniu.", to jeszcze czym to się różni od wywoływania duchów? Co to za różnica kto przepytuje? Myślicie, że ojciec kłamstwa, akurat w trakcie egzorcyzmu bawi się w prawdomówność? Kręci tymi naiwnymi egzorcystami jak mu się żywnie podoba, a oni się na to łapią, lub jak kto woli, "łykają jak pelikany". Ludzie opamiętajcie się.
Nina
Katarzyna Kasprzyk zamiast biegac pod oltarz polecam wrocic do szkoly twoja pisownia wola o pomste do nieba !
ms
Ludzie, nie dajmy się zwariować. Jaki satanizm?! Halloween dla dzieciaków to po prostu świetna zabawa, przebieranki i mnóstwo cukierków. Widział ktoś z Was satanistów z koszyczkami pukających do sąsiadów z tekstem "cukierek albo psikus?". Nie popadajcie w skrajność. Idąc tym torem niedługo będziecie chcieli zakazać wróżb andrzejkowych, a na bal karnawałowy będzie sporządzona lista dopuszczalnych strojów, żeby przypadkiem jakiś przedszkolak za diabełka się nie przebrał.
Grazyna_Kasprzyk
jestem wierzącom i praktykujacom chrześcijankom.popieram z całego serca tom decyzje,powinła ona obowiązywać na całym świecie.całodobowe czówania imodlitwy zazmarłych imodlitwy dowszystkich świętych .gdyż szatan zaczyna pustoszyćluckie dusze.
jaaaasne
to Andrzejek też nie róbmy - w końcu to też pogańskie święto... i Karnawału....no i Ostatki też... aha, i jeszcze Sylwester, bo to też jest pogańskie przecież.......
Bereszit Bara Elohim
To, że ty nie zaobserwowałeś żadnego przypadku kradnięcia Hostii, to nie znaczy, że w Polsce nie było takiego przypadku, a poza tym to należy mówić o całym świecie a nie tylko o Polsce. Jeżeli egzorcyści namaszczeni przez papieża spotykający się w Rzymie nie są dla pana żadnym autorytetem, ani ich spostrzeżenia nie są merytorycznym wyjaśnieniem sprawy, to należy odpowiedzieć na pytanie, czy pan jest w ogóle wiernym Kościoła Jezusowego, czy jedynie obserwatorem, który nie uznaje hierarchii w Kościele. "Kuszenie" w samej istocie jest wymysłem diabła i jego bezpośrednim działaniem. Autorytet Kościoła jest dany od Jezusa i żaden człowiek swoją postawą wobec prawdy głoszonej przez Kościół nie umniejsza autorytetu Kościoła, lecz niszczy swój autorytet. Mądrość tego świata jest głupotą i Boga, a mądrość Boga przez świat jest uznana za głupotę.
PLN
Papież sam nic jak się okazuje nie powiedział, ale może jakieś poważne źródło to rozwinie - to by znacząco ukróciło dyskusję toczącą się od lat na żenującym poziomie, bez żadnych argumentów. Co jakiś czas jakiś egzorcysta coś powie, że się kradnie konsekrowane Hostie itd, ale jakoś w Polsce nikt nic takiego w tym czasie nie zaobserwował. Co do satanistów to już osobna kwestia. Jednak póki nie będzie merytorycznej dyskusji nie da się powiedzieć czegoś szczególnie złego o zapożyczonej i płytkiej (ale jednak) zabawie w stylu "bal przebierańców", co zawsze jest kuszące. Jeśli takie coś nam "promuje kulturę śmierci" to sami sobie wystawiamy świadectwo o naszej kulturze życia i chrześcijańskiego wkładu w kulturę. HolyWins to już jakaś alternatywa. Ale otwarta i regularna coroczna wojna "zła" i "dobra w kontekście tego przebierania się za strachy to strzelanie z bazooki do komara i obniżanie autorytetu Kościoła. ZAKAZ na pewno podziała... Pytanie w co ludzie wierzą. Dorabiam
Anonim
W Katowicach w tym roku będzie już po raz piąty noc świętych :)
Mig
Myślę że popularyzacja starego polskiego święta kupaly w noc swietojanska pomoże znacząco w zwiększeniu brakującego przyrostu naturalnego. Proboszcza poprosimy o pokropienie ogniska.
marecki
Jak najbardziej sluszne podejście do sprawy. Obyśmy tylko posluchali Papieża.
Teresa
Uważam,że jest to zło, zachowania obce naszej kulturze. Z nauki Kościoła wiem,że należy unikać wszystkiego co ma nawet pozory zła. Tutaj słyszymy, że w czasie egzorcyzmów szatan odpowiadał ,że w Halloween rozpoczął współpracę z dzieckiem. Czy to nie wystarczy by z tym skończyć ? Zachęcam by mamy i babcie poczytały, posłuchały i przekonały dzieci do święta Holyween, ubrały stroje znanych Świętych i dały dobre świadectwo. Wiem, że w ostatnich latach w niektórych szkołach już odbywają się bale świętych. Ochrońmy nasze dzieci, wnuki przed niebezpieczeństwem wejścia w zło.
Feas
Zakazac to za malo, trzeba tlumaczyc, zeby ludzie rezygnowali, byli wolni od tego "swieta". Wielu nie jest wolnych, musza wybierac, czesto cos poswiecac. Nikt swiadomie nie celebruje, tylko z glupoty, ignorancji i pod wplywem innych.
grazyna
Super .bardzo ciesze sie z zakazu.jak widze dzieciaki we wloszech chodzacych po ulicach i dzwoniacych do domow to przechodza mi dreszcze .
Zgadzam się i popieram decyzję Ojca Świętego-zakazać tego święta
InnaOdInnych
Witam. Niewolno co w tym chodzi : W wieku 4 lat gdy tylko chciałam iść na Halloween poważnie chorowałam . To się powtarza co roku ! Ja niewiem o co. Tym chodzi!
laura
Zgadzam się ze słowami papieża kto wierzy w Boga powinien iść jego ścieżkami i preferować co dobre jak również dawać świadectwo wiary innym i nie obchodzić tego typu ,,świat :
JAWA
magis "ale jak to "zakazać"?" no właśnie "Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób" (art. 53 Konstytucji) "Halloween" obraża moje uczucia estetyczne ale to za mało żeby zakać
bfr03
jest przekłamanie związane z tym świętem, to też niekiedy ładna estetycznie, czy skomponowana zabawa, wkażdym razie duże swięto. I przekłamania, niechęć. W tym stylu przyczepianie się do zwyczajów i języka "diabelnie sprytyny" "diabelnie piekna maszyna(samochód)", "siarczysty mróz". Nic z tego nie wynika i normalny uczciwy człowiek tego nie wyolbrzymia. Kościół niech nie konkuruje z tym.
matka
A ja myślę że mamuśki zamiast dzieci przebierać i robić im imprezki na halloween ,to powinny dzieciom opowiedzieć o przodkach których już z nami nie ma .Kinderbal można zrobić dzieciom w każdy inny dzień,mają ur.Andrzejki,choinka itd. a ŚWIĘTO ZMARŁYCH powinno być zadumą modlitwą samą z siebie,bo tak to dzieciom od małego sie w głowie poprzewraca nie będą znały Św.zmarłych tylko Halloween,idzie się na cmentarz stoją ze świeczkami i kwiatami sprzedający ,a między nimi bluzki,zabawki,kurcze świat oszalał .Nie jestem jakaś perfekcyjnie religijna nie chodzę co niedziele do kościoła, ale co mnie obchodzi jakim samochodem ksiądz jeździ, wszystkie mądre pożadne mamuśki mówią, że ksiądz to ,czy tamto a jakby pierwszej lepszej co najwięcej ma do powiedzenia zaproponował przejażdzkę to by siadła ....ale to nie o to chodzi.
Andrzej
A jest to na pewno obrzydliwe ... manipulowanie prawdą, czyli świadome kłamstwa ! Wkładanie myśli w usta papieża Franciszka, których nigdy nie powiedział !!! Czy godzi się tak robić w mieniących się katolickimi mediach ? Wstyd !
Stłamszona religią
Żeby było sprawiedliwie - proponuję na początek zakazać w Polsce jasełek, kolędników itp. To właśnie dzięki wizjom straszliwego diabła i kosy ze śmiercią, wywodzącym się z tych "wspaniałych" tradycji, ale i z samego wtłaczania religii (i jej piekielnych sankcji karnych)do mej niewinnej, wrażliwej wyobraźni od małego, miewałam w dzieciństwie przerażające koszmary o diabłach i piekle, które zapewne kościół, stosujący wciąż średniowieczne interpretacje, oceniłby dziś jako objawy opętania u dziecka i jeszcze posłałby mnie do egzorcysty... Polacy, proszę, zacznijmy patrzyć na rzeczywistość szerzej, obiektywniej, nie bądźmy hipokrytami! Uwierzcie, dla psychiki wielu wrażliwych dzieci sto razy gorsze jest straszenie piekłem od małego, aniżeli przebierana zabawa w \'cukierek albo psikus\'.
ninka
Sama wydrążona dynia jeszcze nigdy nikogo nie opętała ! Ludzie, nie przesadzajcie !!!
OnaZMonoTonI
Naprawdę genialna zabawa dla dzieci, siedzieć w kościele na czuwaniu, niech kościół zacznie najpierw zachęcać młodzież do uczestniczenia w mszy świętej, bo ja będąc osobą dorosłą nie zawsze rozumiem co taki ksiądz mówi do mnie z ołtarza a co dopiero małe dziecko... Po za tym niech najpierw księża będą przykładem, bo czy okradanie parafian nie jest przejawem wpuszczenia szatana do serca?? Drodzy księża przestańcie zabierać z tacy na nowe samochody... U mnie w parafii były proboszcz podjechał na stację benzynową nowym passatem i powiedział do chłopaka z obsługi: lej do pełna, sytuacja powtarza się conajmniej raz w tygodniu. Naprawdę bardzo ładne zachowanie gdy jeszcze do tego ksiądz ma kobietę i dziecko a już nie daj boże dzieci wykorzystuje.
nicka
dobra Halloween to trochę takie dziwne święto no ale bez przesady (mnie się osobiście nawet podoba) np.: -dzieci przecież mogą chodzić od domu domu przebrane mnie nawet się wydaje że można zrobić nawet sztuczne rany bo przecież nie ma w tym nic złego i ja mam taki zamiar zrobić
Nowy
witam, przeraża mnie to że tak wielu nie wierzy w coś takiego jak "opętanie". Prawda jest taka że dopóki kogoś ono nie dotyczy to każdy robi co chce i nie wierzy w takie rzeczy. Gorzej jak zacznie... tylko wtedy może być za późno. Mówią, że w piekle jest najwięcej tych, którzy nie wierzyli w szatana i jego demony. Osobiście halloween mi się podoba, nie powiem że nie bo byłoby to kłamstwo ale nigdy go nie obchodziłem i nie zamierzam.
andrzej
ani jedno zródlo podane nie ma nic na ten temat, a AS wogóle nie mozna znalezc. Gdzie wiec jest zródlo wypowiedzi Papieza Franciszka? z powazaniem
Elka
To są jeszcze na świecie ludzie, którzy wierzą w to, że istnieje jakieś "opętanie"? Jeśli już, to zwykła choroba psychiczna. A egzorcysta to takie samo placebo jak wstrzyknięta sól fizjologiczna lub mentos podany na leczenie raka.
adam
Niech rodzice lepiej zajmą się bachorami i je wychowują, a nie "hodują" - nie będzie tzw. "opętań". To nie kwestia Halloween!
andy
"co roku setki niewinnych dzieci zostaje opętanych przez demony". A ja znam dziesiątki gimnazjalistów, które nie tylko 31 października, ale cały rok są na okrągło opętane, choć Halloween nie świętują. I jak ten fakt wytłumaczyć? A poza tym "opętanie" to sformułowanie nie naukowe. Mówmy o zaburzeniach emocjonalnych w ich rodzinach i płynących stąd wynaturzeń. Najlepiej powiedzieć "opętanie" i nic nie robić. To nie kwestia obchodów Halloween (zresztą - celtyckiego święta zmarłych), ale braku wychowania w rodzinie.
Saron
Właśnie tak sobie przeglądam wszystkie komentarze i zastanawiam się po co na tę stronę- CHRZEŚCIJAŃSKĄ wchodzą osoby, które chrześcijanami nie są . Jezus powiedział: niech mowa wasza będzie tak tak nie nie, a co nadto jest od złego pochodzi. Jeżeli jesteś chrześcijaninem widzisz zło w pogańskim święcie i nie próbujesz go wybielać, bo tak jest kultura.
Tina
jestem za
Eva
Halloween nie polega na tym co Wy tu piszecie.Normalnie dzieci sie przebieraja jak na bal przebierancow i chodza od domu do domu porszac o cukierka.Gdzie te diably , upiory itp? Mieszkam w USA to mowie Wam jak jest.Robicie z igly widly.
piotr
MOŻNA SNUĆ ROŻNE DOMYSŁY I DODAWAĆ RÓŻNE OPINIE ALE NAPRAWDĘ JEŚLI NIE MASZ PRAWDZIWEJ RELACJI Z JEZUSEM TO WSZYSTKO JEST ZAGMATWANE JAK OPINIE WIELU OSÓB TU SIE WYPOWIADAJĄCYCH.PAPIEŻ JEST AUTORYTETEM I WIE CO JEST DOBRE A CO ZŁE I PODĄŻA ZA CHRYSTUSEM W TYM CO MÓWI I ROBI I JEGO NALEŻY SŁUCHAĆ (JEŚLI JESTEŚ KATOLIKIEM OCZYWIŚCIE) Z BOGIEM
btrader
hallowen obiektywnie mowiac nie jest zby madrym "swietem" ale czesc ludzi szczegolnie tych prostych w jakis sposob to czci
smaklyk
nie zapominajmy o choince i święceniu jajek a także świąt wypadających w pogańskie przesilenia(czyli wszystkich) ...
Patusia
Co dobrego jest w przebieraniu sie za upiory no co ? Pytam tych co nie mają nic przeciwko tych którzy biedne swoje małe dzieci przebierają za diabły wampiry co w tym jest dobrego czy ładnego nic. Ludzie opanujcie się nie przebierajcie małych dzieci niewinnych istot za trupy. Co ci ludzie maja w głowie. Nie mamy własnych tradycji w naszym kraju tylko trzeba głupotę zapożyczać z obcych krajów?
Madlenn
Nie rozumiem ludzi którzy nie widza nic złego w Halloween, niektórzy tutaj pisali ze święto Halloween ustawił sam święty Patryk i że Halloween jest inaczej obchodzeniem Wigilii Wszystkich Świętych... Uważam ze tacy ludzie jezeli nazywają się wierzącymi w Boga to powinni puknąć się mocno w głowę, nie widzę związku obchodzenia Halloween ze świętem Wszystkich Świętych gdzie podczas Halloween dzieci przebierają się za upiory, wróżą sobie z wosku, nasladują nieświadomie złe obyczaje antychrześcijańskie utożsamiają się ze złem, duchami i diabłem. Halloween ma odwrócic uwagę od dnia Wszytskich Świętych, gdzie jest ono jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Nie zapominajmy że Halloween jest dla satanistów najważniejszym dniem w roku, w którym oddaje się diabłu największą cześć. Wszyscy wiemy że dzieci lubią zabawę więc może w ten dzień niech przebiora się za aniołki czy świętych i to na pewno nie będzie złe. Biblia mówi ze nalezy unikać tego co choc przypomina
Anonimowy Uzytkownik
Hm... Myślę, że miło by było obchodzić Halloween jako... no nie święto... Jednak widzę tu pewną ideę Ojca Świętego, która nie ma na celu zupełnego "zniszczenia" Halloween tylko jego zmienienia. Można by obchodzić ten dzień nie 31, tylko 30 października i nie przebierać się za jakieś zombie tylko za... No... Może niekoniecznie świętych, bo dzieciom mogłoby to nie przypaść do gustu, ale za np. jakieś zwierzęta, postaci z bajek itp. PS. Nie chciałam tutaj nikogo obrazić, łącznie z papieżem, po prostu pomyślałam, że tak by było lepiej.
Nicky
Noży też jesteśmy we władaniu, a każdy chce mieć ostry. Ilu ludzi posiadających ostre noże nimi zabija? A "kościół" tylko tępić, tępić.
do samolot
Papież jest przywódcą katolików i kieruje swe słowa do katolików. Jeśli ktoś uważa np. że prezerwatywy są OK to znaczy że nie jest katolikiem, więc słowa papieża go nie dotyczą. To nie islam, który chce siłą narzucić swe zasady całemu światu. Jeśli ktoś nie lubi mądrych ostrzeżeń to niech dalej żyje po swojemu w grzechu. Ale po śmierci niech ma pretensje wyłącznie do siebie za swą bezmyślność.
samolot
Papież zakaże i co?! Prezerwatyw też zakazuje. Pić alkochol do zdechu zakazuje. Zabijać zakazuje. Kraść zakazuje - co to zmieni?! Może wystarczy pokazać ludziom szkodliwość tych obrzędów, ujawnić tych opętanych, niech sami przekonają się do czego to prowadzi. Autokratyzm Papieża się skończył. Kościół narzuca zasady, diabeł promuje swawolę w każdej sferze. Człowiek ma wszak wolną wolę i podejmuje decyzje na podstawie niezależnych informacji. Alkochol jest zły - w nadmiarze, zabijanie jest złe - (chociaż zabijając w obronie nie jesteśmy potępiani), złodziejstwo jest złe - (ale patrzcie na rząd i inne organizacje społeczne, potrafią wydoić naiwnych do szpiku kości), prezerwatywy - (no nikt mi nie wmówi że to jest złe, złe jest tylko jak pęknie, a to że zmniejsza szansę na nieplanowane, zwłaszcza pozamałżeńskie potomstwo, nie oznacza że jest głównym narzędziem zdrady i rozpadu rodziny, zawsze winny jest człowiek). Dajcie ludziom prawdziwe fakty i pozwólcie wybrać!
do Joker
Przeczytaj najpierw artykuł zanim pod nim coś skomentujesz. W artykule jest prosto wyjaśnione dlaczego "zabawa" w Halloween powinna być zakazana - dla dobra wszystkich którym zależy na zbawieniu siebie i bliźnich.
Joker
A już powoli zaczynałem odzyskiwać wiarę w duchowieństwo... jak widać, nie chwal dnia przed zachodem... Nie ma to jak używać starego dobrego AZSa (Argumentu z Satanizmem). Co jest o tyle zabawne, że najpopularniejsza wersja pochodzenia święta (i samego słowa) mówi: to skrót od All Hallows\' Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i przywieźli ją do Stanów przybysze z wysp jako zabawę lokalną o rodowodzie chrześcijańsko-legendarnym (a zastępującym ?pogańskie? święto związane z przesileniem). Według jednego z podań święto nazwane później Halloween ustanowił ŚWIĘTY Patryk.
konrad
Zgadzam się z papieżem. Ludzie, którzy piszą, że nie ma w tym nic złego to po prostu ograniczeni, bez wiedzy ludzie. Współczuję im... Ah ta "nowoczesność", wstyd nie być "na czasie".
Do dior
Sama wiara nie wystarczy do zbawienia. Złe duchy też wierzą w Boga a drżą. Natomiast głupcy nie powinni czytać Pisma Świętego, bo wiadomo że go nie zrozumieją i tylko przez własną głupotę zostają chrystianofobami.
Rozczarowany
@kikiriko: tylko głupia młodzież odwraca się od głoszących mądre zakazy. Trudno, albo ta młodzież zmądrzeje z wiekiem, albo dobrowolnie się zatraci...
kikiriko
No tylko tak dalej niech kościół zabrania młodym wszystkiego co lubią, a na pewno go będą popierać, głupota, nie dziwi mnie że młodzież odwraca się od kościoła
dior
Ludzie zabawa to zabawa a okultyzm to okultyzm^^ najlepiej zakażmy wszystkich zabaw niech dzieci spędzają 24/7 modląc się i słuchając że wszystko poza modlitwa i kościołem jest złe... a gadanie że kościołowi zależy na dobru katolików jest śmieszny jak większość działań tej instytucji wierzę w Bogą ale nie kościół... kościół od zawszę mieszał w ludzkich głowach i grał na ich bezgranicznej wierze... są zwykłymi sępami żerującymi na ludziach kroją kase na wszystkim na czym tylko mogą a to co robią nie ma nic wspólnego z wolą Boga czy 10 przykazaniami których , karzą tak przestrzegać^^ jeśli chociaż raz ktoś przeczytał pismo święte i spróbował je zrozumieć to widział tam pewne sprzeczności i sam powinien dojść do pewnych wniosków więc serio jak czytam takie głupoty to serio nie chcę skazywac swojego dziecka na przebywanie w takim miejscu no zniszcze mu tylko życie i wyobrażenie o Bogu^^
Patusia
Zgadzam się z Papieżem w 1000000000000000000000000000%. Precz z diabłem precz.
Marko Polo
Najwyzsza pora aby przeksztalcic ten \'\'satanistyczny dzien \'\' w SWIETY DZIEN
Rycerz
To jest złe w chodzeniu po domach i zbieraniu cukierków że robi się to w dzień uznawany przez czcicieli szatana za największe święto satanistyczne w roku. To nie jest niewinna zabawa ! ! ! W dodatku wchodząc w nurt myślenia poza chrześcijańskiego, świadomie czy nie świadomie ale jednak dzieci uczestniczą w formie zabawy wpisującej się w rodzaj rytuału świątecznego. Wszelkie obchody i święta mają swoją specyfikę bo są sprawowane ze względu na coś: jak na przykład w chrześcijaństwie dla uczczenia zbawczych Tajemnic lub czci osób oddanych Bogu. Są obrzędy aby jeszcze bardziej uwidocznić a właściwie uobecnić znaczenie tych wydarzeń. Tak jest w chrześcijaństwie, tak jest również w różnego rodzaju obchodach i świętach państwowych. Są pochody, są defilady, jest przelot samolotów, są wystrzały honorujące poległych itp. Tu natomiast czci się szatana, jego sposób istnienia jako pierwszego bezbożnika i mordercę łaski po przez oddawanie czci bogu śmierci i to nie jest zabawa !
kazia 41
I to przeszkadza "prawdziwym" chrześcijanom? Przecież znicz to też "rewaloryzacja" pogańskiego symbolu - palenie ognisk na rozdrożach, żeby dusze wiedziały jak wrócić do domu!
CanArt
To prawda. Dlaczego jak po kolędzie chodzi śmierc z kosą to jest OK, a na Hallo-win to już nie ?
Absurd
Dziwnie przebrane dzieci, chodzące raz do roku od drzwi do drzwi w nadziei na cukierki- szataństwo. Dziwnie przebrani dorośli, chodzący raz do roku od drzwi do drzwi w nadziei na pieniążki na "cieknący dach"- błogosławieństwo. Gratuluję pomysłowości.
gosia
Zgadzam się z papieżem
ania
Naczytałam się różnych koncepcji o Halloween i już mi się pojawił mętlik w głowie i rozmycie co jest dobre a co złe. Dziękuję Bogu za to że dał nam Ojca tu na ziemi bo jego słowa wprowadziły porządek w moje myśli i pokój w serce :)
MAG
ZDECYDOWANIE JESTEM NA TAK!
Rafał
Ja jestem za postanowieniami papierza
równowaga
zalezy jak kto się bawi nie widzę nic złego w zabawie zbieraniu cukierków, (z resztą i tak to nie nasze święto) może niektórzy posuwają się za daleko? czarne koty krew itp... brzmi durnie ale kto wie... wszystko z jakimś umiarem smakiem granicami...
Stanisław
Proszę zobaczyć jakie argumenty padają ze strony tych z wypranymi wnętrzami ! "Zalosne tyle powiem, poprostu jak ktos niema ochoty niech w halloween nie bierze udzialu" Przecież jak ktoś nie ma ochpoty to nie powinien umierać, jak ktoś nie ma ochoty nie powinien zabijać, jak ktoś nie ma ochoty to nie powinien chorować, jak ktoś nie ma ochoty to nie powinien lecieć w kosmos, jak ktoś nie ma ochoty to nie powinien rodzić dzieci ! i wiele innych tego typu idiotycznych komentarzy pojawia się ze strony opętanych heloweenem ! To heloween przychodzi do nas a nie Polska do heloween, my Polacy mamy swoje święto nam nie jest potrzebny szatański heloween !
szymon
Jestem jak najbardziej za.
Rozczarowany
Do wszystkich katofobów - ten zakaz by was nie dotyczył, a jedynie katolików! Bo papież jest przywódcą katolików.
gadki
Papa moze sobie najwyzej pogadac. I tak go nikt nie slucha.
Krzysztof Świerczek
Podobnie jak chrztu w wieku nieświadomym ubierania choinki kultu materialnych miejsc pochówku osób zmarłych to wszystko są zwyczaje pogańskie :)
oOJoKeRXx
Zalosne tyle powiem, poprostu jak ktos niema ochoty niech w halloween nie bierze udzialu a nie beda innym ludzia zabraniac dobrej zabawy. Ludzie juz maja coraz mniej rozrywki a tu juz szukaja nowych zakazow.
asd
A już zaczynałem lubić gościa:/
ella.n
Popieram.Komentarz LidkiN też
Rozczarowany
Magisie, przeczytaj jeszcze raz uważnie tekst artykułu. Logicznie z niego wynika że reakcja papieża wynika z WIEDZY na ten konkretny temat, i to temat mocno powiązany z problematyką zbawienia. Dlatego, jeśli Kościołowi nadal zależy na dobru katolików, to ile by moderniści nie mącili, będzie zakaz "zabawy" w Halloween, gdyż "zabawa" ta w wielu przypadkach prowadzi do pewnego rodzaju anty-Bożego kultu.
Rozczarowany
Lucyfera, są ludzie zachowujący się jak zwierzęta-papugi. Potrafią nie tylko przemawiać, ale nawet klepać w klawiaturę i układać słowa w zrozumiałe nienawistne zdania. Ale to że nie umieją więcej (np. używać argumentów - patrz post Mateusza) to akurat nie jest wina diabła, tylko ich totalnego nieuctwa :)
Lucyfera
Może powinien zakazać obchodzenia Bożego Narodzenia? W końcu podobno zwierzęta wtedy przemawiają. To musi być wina diabła!
Art
Przecież kościół od dawna zakazuje obchodzenia Halloween więc w czym problem? Franciszek chce ustalać już istniejące zasady?
magis
w sredniowieczu dostęp do wiedzy był b.ograniczony i stąd Kościół pozwalał sobie na różne zakazy ponieważ wierni myśleli o nim jako o posaidającym wiedzę uniwersalną. Dzisiaj wiadomo, że Kościół nie wie wszystkiego a jego wiedza związana jest z problematyką zbawienia. Dlatego nie będzie w Kościele żadnego zakazu zabawy w Halloween. Zabawa to nie kult.
Maximus
Zamykając temat dyniowatych diabłów chciałbym powtórzyć jeden z wpisów: Przecież problem nie leży w dyni, czy w świętowaniu Halloween (w jęz. staroceltyckim znaczy to "wigilia Wszystkich Świętych"). Gdyby czciciele tego święta odtwarzali starożytny rytuał, to byłoby to nawet interesujące kulturowo i można byłoby podyskutować nad tym, jak czcić pamięć zmarłych, ale tak nie jest. Nikt nie rozświetla dziś dyni i nie stawia na rozstajnych drogach czy w miejscach mordów, aby dusze zmarłych mogły znaleźć kierunek do nieba. Dziś nie zakłada się maski dla wyrażenia emocji (żalu, rozpaczy, strachu, itp.). Wszystko to się skomercjalizowało i dalej postępuje degradacja kulturowa obrzędów w ogóle: chodzi jedynie o to, aby właściciele klubów zarobili na imprezach halloweenowych, sprzedawcy masek i kostiumów, hodowcy dyni i handlowcy. Ja się dziwię zgodzie na degradację kulturową, na barbaryzację obrzędów, na pustkę rytuałów, które już nic nie wyrażają. Jeśli to dalej będzie postęp
Ania
Ciśnie się jednak pytanie dlaczego tak jest dlaczego tyle jest odejść od Prawdy Boga od jego Przykazań. Dlaczego obraża się Boga . Dlaczego czyny jednych potępia się a innych równie potwornych każe się znosić i traktowac cyt" delikatnie"...???!!!Dla mnie ten świat w takiej formie nie potrwa długo
Mateusz
Jesteście porąbani. Takie bajeczki o szatanie, opętaniach i demonach to dzieciom na dobranoc opowiadajcie ale nie mnie. Mam 19 lat i nie mam nic przeciwko Halloween. Co złego że dzieci pochodzą od domu do domu i poproszą o cukierki? Większym złem jest ksiądz który chodzi po kolędzie i wyłudza kasę od biednych parafian. To jest szatan naszych czasów. A nie biedne dzieci. Pozdro ;)
cynik
Miłe złego początki...Zabawy z dopalaczami też na początku są niewinne i przyjemne , a koniec żałosny.Różnica jest taka , że z dopalaczami walczy się w szkołach , a Halloween promuje.
ja
Czy ktokolwiek z osób tak strasznie negujących zwyczaj Halloween sprawdził coś na ten temat w niezależnym źródle? Nazwa Halloween ma tłumaczenie na język polski - wigilia Wszystkich Świętych ( podaje to wielki słownik angielsko-polski PWN-Oxford). Samo słówko hallow znaczy święty/ święcić. Jest to zwyczaj krajów takich jak USA, UK, Kanada. Więc tam jest obchodzony. U nas jest wspominany na lekcji angielskiego, ponieważ jest on wpisany w tradycję, historię, kulturę tego języka ( a nauczyciel ma obowiązek poruszyć temat kultury, tradycji, historii). Poza tym nie przesadzajmy z paniką. Pamiętajmy, że my w swej tradycji też mamy pogański zwyczaj dziadów. Idąc tropem zakazywania musielibyśmy zakazać czytania Mickiewicza na polskim. Bo przecież Dziady opisują wywoływanie duchów - czyli złe,demoniczne czyności i może któreś dziecko po takiej lekturze zapragnie ducha wywołać ... absurd goni absurd
mimta
Pracuję w przedszkolu. Kiedy rozmawiałam z dziećmi o Święcie Wszystkich Świętych i o Zaduszkach zapytałam dzieci czy idą z rodzicami na groby bliskich. Po czym usłyszałam pytania: ,,A co to jest cmentarz?,, ,, A po co się tam idzie?,, ,,Co to są znicze?,, Przerażające!! A haloween to od razu wszystkie wiedzą co to jest.
Stanisław
Heloween to szkocko diabelski kulturkamf ! Polska należy do cywilizacji chrześciajńskiej a heloween to diabelsko celtyckie szataństwo, więc po co ludziom w głowach mieszać ?!
ania
Panie Szczepanie, wygląda na to, że kolędników tez trzebaby zakazać
Dawidos
popieram
PanSzczepan
Fajna zabawa? Frajda? Hmm.... więc po Ci egzorcyści? Jest fajnie dopóki nic się nie stanie, a jaka gwarancja, że dziecko które chodzi po cukierki, nie natknie się na członka sekty? Oni nie będą wołać chodzicie do nas jesteśmy sektą, tylko powiedzą, możemy się dołączyć? razem pozbieramy cuksy i porobimy psikusy, a potem chodzicie z nami poznacie fajnych ludzi, którzy tez lubią zbierać cuksy. I tak się to zaczyna, ale co tam nie zabierajmy dzieciom DZIECIŃSTWA!
Stanisław
Pani "monikaq" jest typowym przykładem wyprania medialnego ! Heloween to jest otwarcie się na zło i szkaradztwo ! Jak miożna opowiadać takie rzeczy ludziom, że to niby nic ! Dzieci wyrosną na zdrowych i normalnych kiedy będą chodzić na groby i wspominać zmarłych, to ich uświadomi jak przelotne jest życie i że żadne cuksy i inne nie mają znaczenia tylko Stwórca oraz Jezus !
Ania
Ludzie chcą się po prostu dobrze bawić. Dla wielu to tylko impreza z przepraniem, a data i cel nie ma znaczenia... Po co ten szum? Sama pamiętam jak za dzieciaka chodziłam na bale przebierańców tyle tylko że nie tego dnia i nie było mowy że to "zło".
Rozczarowany
@monikaq: masz więcej niż kilka lat? Jeśli tak, to zalecam rozszerzyć swoją wiedzę o diabłach ponad poziom rogów i kotłów ze smołą. Na początku możesz poczytać trochę o egzorcyzmach (np. "Egzorcyzmy Anneliese Michel"). Poszerzenie wiedzy jest szczególnie zalecane jeśli jesteś matką i kochasz swoje dzieci, a więc nie chcesz by doznały nieszczęścia opętania tu na ziemi, a tym bardziej spędzenia wieczności w towarzystwie tych baaaardzo niesympatycznych istot.
Rozczarowany
Magis, nie wiem czy wiesz, ale zakazy są typowe dla Kościoła Katolickiego. Np. Przykazania Boże zaczynające się od słów "Nie". A co do średniowiecza, to wolę średniowiecze od nowoczesności w której owocem modernistycznego fałszu jest powszechna demoralizacja.
mateusz95
popieram!!!
monikaq
ja sie nie zgadzam! czy ktos wie jak wyglada Diabel?! Nie! na katechezie rysowano chlopka z rogami!Nie wiemy tego stworzylismy sobie pewne wyobrazenie. Diabel -rogi, Anioł-skrzydla! Tak to przekazujemy dziciom! Mają jeden dzien w roku kiedy mogą sie fajnie pobawic! Dla nich to jest frajda, bo i tak dokladnie nie rozumieją o co w tym chodzi!!!Razem sie bawią, zbierają cuksy, smieją sie! Nie ze zła tylko ze sie fajnie bawią!To ich dziecinstwo, zabawa! Za 2-3 lata zapomną!A co zostanie w głowie to juz rodzicow obowiązek
dystansowiec
Kościół w dzisiejszych czasach może zakazywać, ale niestety na zakazach się kończy. Autorytet kościoła wśród młodzieży przepadł bezpowrotnie. Kler ważył piwo, i teraz będzie je pił przez dłuuuuuuuuuuugi czas. Do samego dna, chociaż do tego im niedaleko.
Polka
Czy my Polacy naprawdę musimy "ściągać" wszystko z zachodu??? oczywiście najbardziej podoba nam się to co złe i demoralizujące - wtedy wydaje się nam, że jesteśmy tacy nowocześni i przebojowi, ale niestety nie zastanawiamy się jakie są tego konsekwencje. Wciągane są w to nasze Dzieci i to jest najgorsze. Bardzo to smutne :(
Łukasz
Bardzo dobrze, zgadzam się w 100%. Promować i propagować w Polsce inicjatywę Hollyween zamiast przyjmować diabelskie, niewinne z pozoru święta z zachodu.
LidkaN
@magis, zakazanie to odnosi się do osób wierzących i papież mówi do katolików, którzy kultywują Halloween. Jeśli ktoś nie przyjmuje nauczania papieskiego jako katolik, to powinien zastanowić się nad słowami Chrystusa ,Kto was słucha Mnie słucha, a kto wami gardzi mną gardzi" Krótko i na temat.
ja
Moje dzieci nie biorą udziału w Halloween i jestem z tego powodu bardzo DUMNA.
magis
ale jak to "zakazać"? epoka średniowiecza kiedy to Kościół zakazywał już nie powróci.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.