14 kwietnia 2014

Wianek pięknych, kolorowych palm otoczył w Niedzielę Palmową figurę św. Szymona. Przy pięknej, wiosennej pogodzie tłumy ludzi uczestniczyły w poświęceniu palm i w 56 Konkursie Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego. Do konkursu zostało zgłoszonych kilkadziesiąt palm. Najwyższa miała prawie 32 metry wysokości i ważyła ponad dwieście kilogramów.

 

Druga z kolei miała 21 metrów wysokości. Te dwa niezwykłe dzieła zostały postawione z największym trudem przez kilku mężczyzn i przywiązane do drzewa. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, postawienie dwóch najwyższych palm cieszyło się dużym zainteresowaniem widzów. Drzewko musi być bowiem postawione pionowo siłą ludzkich mięśni – z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników. Najwyższe palmy mogą być oparte o drzewo, do którego podstawa palmy jest przywiązana ze względów bezpieczeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zbigniew Urbański z Lipnicy Murowanej, zwycięzca tegorocznego konkursu nie krył szczęścia, gdy palma została już przywiązana i została postawiona w pionie. Wyznał, że już od kilku lat od Środy Popielcowej pracuje nad palmą, by potem pięknie ustrojoną przynieść na lipnicki Rynek. – Kiedy byłem bardzo chory i obawiano się, czy w ogóle przeżyję, ja usiadłem i zacząłem robić palmy. Zaczynałem od takich dwunastometrowych, a teraz z każdym rokiem przynoszę wyższą. Kiedy dziś jury zmierzyła moją palmę, koledzy trochę zaniemówili, bo wcześniej się nie chwaliłem – mówił Urbański.

 

Do konkursu mogą być zgłaszane palmy wykonane według wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak pędy wierzby, suszone kwiaty, bukszpan oraz bibuły. Wiązanie palmy powinno być zrobione z pędów wierzby, bez wykorzystania drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych. W tym roku do konkursu trafiła jednak także tradycyjna palma krakowska – przywiozły ją krakowianki, licząc na to, że może i jury dostrzeże ich piękne dzieło. Po zmierzeniu i postawieniu palm przy figurze św. Szymona ksiądz proboszcz je poświęcił a następnie odprawiona została uroczysta Msza św.

 

Organizatorem konkursu jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej. Współorganizatorzy to Urząd Gminy Lipnica Murowana, Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

 

W 1958 roku lipnicki poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie mieszkańców okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, czego dowodem była duża liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie ściągające turystów nie tylko z całego kraju, ale coraz częściej z zagranicy.

 

{galeria}

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram