8 czerwca 2018

Uwaga kryzys! Małżeństwo i rodzina w poważnym niebezpieczeństwie!

(fot. pixabay.com)

W Polsce mamy do czynienia z wtórną falą uderzeniową. Docierają do nas skutki rewolucji maja 1968 roku – powiedział podczas konferencji poświęconej małżeństwu i rodzinie ksiądz prof. Robert Skrzypczak. Szczecińskie sympozjum patronatem medialnym objął portal PCh24.pl.

 

Konferencję „Małżeństwo i rodzina. Źródła kryzysu i drogi wyjścia” otworzył ks. biskup Henryk Wejman z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Hierarcha wyraził radość z obecności na JE ks. kardynała Burke oraz z podjęcia naukowego namysłu nad jakże ważną dla Kościoła kwestią. W swoim krótkim wystąpieniu przypomniał również postać bp. Kazimierza Majdańskiego i jego zasługi w rozwoju katolickiej nauki o rodzinie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Po słowach powitania przyszedł czas na wykład JE ks. kardynała Raymodna Leo Burke „Współczesny kryzys małżeństwa”.

 

O wystąpieniu amerykańskiego hierarchy czytaj w:

 

Kard. Burke w Szczecinie: trwa diaboliczny atak na małżeństwo – potrzeba heroizmu!

 

Wykład  amerykańskiego hierachy zakończyła długo niemilknąca owacja na stojąco.

 

W kolejnym wystąpieniu, licznie zgromadzeni w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego uczestnicy konferencji, mogli wysłuchać wykładu „Relacje osobowe fundamentem małżeństwa i rodziny – błędne interpretacje miłości źródłem deformacji małżeństwa i rodziny”. Wygłosił go prof. Artur Andrzejuk (UKSW).

 

W dyskusji nad małżeństwem często dokonuje przeakcentowania pewnych aspektów. Mamy wtedy do czynienia z redukcją do instytucji (najmniejsza komórka społeczna dostarczająca państwu nowych obywateli), podkreślania aspektu prawnego(podkreślanie relacji władzy, dziedziczenia itp.), lub seksualnego(lekarstwo na pożądliwość) – mówił.

 

Prelegent przypominał również postać o. Adriano Olivy OP, ten „watykański tomista” w swoich interpretacjach nauki Akwinaty poszedł tak daleko, iż przywołując naukę swego mistrza uzasadniał… możliwość wchodzenia w powtórne związki osób rozwiedzionych, czy akceptację homozwiązków.

 

W pasjonującym wykładzie poświęconym protestantyzacji Kościoła prof. Marcin Karas (UJ) zwrócił uwagę, że wielu młodych katolików nie zdaje sobie sprawy jak bardzo oddaliło się od Magisterium, a co gorsza nie czują potrzeby ponownego przylgnięcia do prawdziwej wiary.

 

Zachęcamy do obejrzenia całości wykładu:

 

 

Podczas swojego wystąpienia eurodeputowany Marek Jurek kilkukrotnie przypomniał o zagrożeniach płynących z tzw. antyprzemocowej konwencji. Dokument ten – ratyfikowany przez Polskę – stanowi poważne zagrożenie, gdyż jego zapisy kipią aż od genderowo-ideologicznego zacięcia. Nasz kraj wciąż jednak jej nie wypowiedział, o czym przypominał prelegent wzywając do jej natychmiastowego odrzucenia.

 

Marek Jurek zwrócił też uwagę, iż „trwa obecnie rewolucja skierowana przeciwko życiu”. Toczy się ona między innymi w Parlamencie Europejskim, który określając zabijanie nienarodzonych dzieci mianem „prawa człowieka” wywiera presje na kraje członkowski, aby nie dokonywały one zmian w prawie o charakterze pro-life.

 

Tematem wystąpienia ks. prof. Roberta Skrzypczaka stanowiło zagadnienie sakramentalności małżeństwa w starciu z rewolucją seksualną 1968 r. 

 

Rewolucja 68’ dokonała większego spustoszenia niż się spodziewano. Spowodowała ona większe zniszczenia niż jej poprzedniczki, doprowadzając do dewastacji ideałów metafizycznych, moralnych i religijnych. Efektem rewolucji jest ukształtowanie się społeczeństwa konsumpcyjnego przesiąkniętego zatruwającym ekonomie i stosunki międzyludzkie egoizmem – mówił prelgent.

 

Jak zauważył „trzeba stwierdzić, że na aktualny stan świadomości moralnej katolików jak i pasterzy wpłynęła nie tylko sama marksistowska rewolta 68’, ale także posoborowy galopujący progresizm”.

 

Kiedy zblazowani studenci ze Sorbony paraliżowali Francje wywracając do góry nogami nie tylko ład publiczny, ale i chrześcijański porządek, nie przypuszczali, że zyskają tak silne oparcie w ludziach mających tego porządku bronić. Wiele roszczeń maja 68’ znalazło schronienie w głowach i sercach niektórych ludzi Kościoła. Ze skutkami tego borykamy się aż do dziś, kiedy wracają one z coraz większym impetem – powiedział.

 

Zdaniem prelegenta „mamy w Polsce do czynienia z wtórną falą uderzeniową skutków rewolucji 68’”. Ksiądz profesor przypominał również początki tzw. szkoły frankfurckiej – czyli wpływowego grona myślicieli neomarksistowskich, których idee i postulaty są do dziś promowane przez światową lewicę ( tworzenie nowego człowieka i rewolucja kulturalna). Do grupy tej należeli m. in. Teodor Adorno, Max Horkheimer i Herbert Marcuse. Główną rolę w ich myśli odgrywało tzw. wyzwolenie seksualne człowieka, za którym kryła się promocja rozwiązłości i krytyczne podejście do instytucji rodziny.

 

Chodziło o powolne zmienianie tego, czego nie mogła zmienić rewolucja komunistyczna. Zmiana ta miała się dokonywać środkami politycznymi, ale także przy użyciu represji – mówił prelegent.

 

 

luk

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Jak żyć po katolicku w XXI wieku. Małżeństwo

 

Jak żyć po katolicku w XXI wieku. Małżeństwo

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram