DZIŚ JEST:   25   MAJA   2018 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Organizacja katolickich kapłanów przeciw liberalnej interpretacji Amoris Laetitia

Organizacja katolickich kapłanów przeciw liberalnej interpretacji Amoris Laetitia

Międzynarodowa Konfraternia Kleru Katolickiego ogłosiła oświadczenie dotyczące interpretacji adhortacji Amoris Laetitia. Zrzeszeni w niej duchowni proszą o autorytatywną interpretację dokumentu. Wyrażają także wdzięczność wobec czterech kardynałów, autorów tak zwanych dubiów. Podkreślają, że indywidualne sumienie należy podporządkować Prawdzie, a interpretację dokumentów papieskich – katolickiej Tradycji. 


„Wierzymy w wielką wartość autorytatywnej interpretacji adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, w zgodzie ze stałym nauczaniem i praktyką Kościoła”, piszą autorzy oświadczenia. Kapłani podkreślają, że żyjemy w dobie zamieszania i podziałów w Kościele. Precyzja jest ich zdaniem niezbędna do zapobieżenia nadużywaniu Amoris Laetitia do „podminowywania świętej Tradycji”.


Międzynarodowa Konfraternia Katolickiego Kleru reprezentuje ponad 1000 księży z Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Australii.


Sygnatariusze dokumentu wyrażają poparcie dla autorów tak zwanych dubiów. Chodzi o kardynałów Raymonda Burke’a. Waltera Brandmüllera, Joachima Meisnera i Carlo Caffarrę. Poprosili oni papieża o odpowiedź na pięć wątpliwości. Jedno z pytań wprost dotyczyło możliwości przyjmowania Komunii świętej - w niektórych przypadkach - przez osoby rozwiedzione w nowych związkach.


Zdaniem Międzynarodowej Konfraterni Kleru Katolickiego działanie kardynałów „zostało podjęte z miłości do Kościoła i troski o zbawienie dusz. (…) Krok ten został podjęty z głębokim szacunkiem do Ojca Świętego, papieża Franciszka i nie powinno się go wykorzystywać do popierania podziałów w Kościele. Należy uczciwie zmierzyć się i zapobiec poważnemu zagrożeniu jedności Kościoła z powodu zwiększającego się relatywizmu moralnego”.


Księża podkreślają, że kościelna dyscyplina musi zgadzać się z doktryną. Podkreślają, że w dzisiejszych czasach zamętu „(…) niezbędne jest jasne podkreślenie, że Komunia Święta nie może być rozdawana komuś wybierającemu życie w relacji seksualnej z osobą inną, niż ważnie poślubiony mąż czy żona”. Duchowni twierdzą, że osoby w nieregularnych związkach zasługują na duszpasterskie wsparcie. Jednocześnie przypominają, że indywidualnego osądu nie wolno stawiać ponad prawem Bożym. Należy natomiast bronić sumienia przed ignorancją i zaślepieniem wynikającym z „nawyku do grzechu”.


Tymczasem niektórzy biskupi - między innymi maltańscy i niemieccy - zdecydowali się dopuścić w pewnych przypadkach takie osoby do sakramentów. Tymczasem prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller w wywiadzie dla “Il Timone” podkreślił, że nie wolno przeciwstawiać sobie sumienia i doktryny, a adhortację Amoris Laetitia należy interpretować w świetle dotychczasowego Magisterium. Podobne zdanie wyraził także między innymi amerykański biskup Steven Lopes.
Źródła: ncregister.com / catholicherald.co.uk

mjend 
DATA: 2017-02-03 09:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szymon niezgodnej z niezmiennym Magisterium Świętej Matki Kościoła czyli cudzołożnicy nie mogą otrzymywać Najświętszej Eucharystii.
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
PCH24 co to znaczy liberalnej interpretacji Amoris Laetitia?
ponad 1 rok temu / szymon
 
Z Listów Apostolskich: Chrystus nie powróci zanim nie dojdzie do wielkiego odstępstwa. To będzie znak krótko przed powrotem Chrystusa na ziemię i wtedy objawi się Chwała Boza.
ponad 1 rok temu / maria m.
 
Jaka wielka szkoda że "Watykan dzisiaj" O.Benedykta Huculaka nie jest przetłumaczony na angielski. Co więcej, zapanowało wobec tego artykułu mordercze milczenie elit. Nie mogą uznać go za nieprawdziwy. Szczególnie szoku w tym względzie doznali polscy bibliści. Porównaj przypis nr 16. Konkret.
ponad 1 rok temu / Leo
 
Zlo jest owocem PYCHY.Pycha pochodzi od samego Lucyfera.
ponad 1 rok temu / potato
 
@abc: katolicka to nie znaczy bezgrzeszna. Te sto tysięcy ludzi na pielgrzymce pokutnej na Jasnej Górze wyprosiło ożywienie działania Boga w Polsce. Nie polega ono na powierzchownym spokoju, ale na odkrywaniu prawdy. Część ludzi tęskni do prawdy i o nią walczy, inni bardziej cenią kłamstwo. To właśnie widać. Jedni kłamią (za granicą) o tzw. polskich obozach, a inni mają odwagę publicznie i widocznie się temu przeciwstawić. Jedni bronią tzw. legendy, inni szukają prawdy, nawet trudnej do przyjęcia - i mogą to czynić. Dziś pierwsza sobota miesiąca - prośmy na różańcu o wstawiennictwo Maryi, o czym przypomniała nam prawie 100 lat temu w Fatimie. Na początku u Niej też niby nic - małe Dzieciątko się narodziło. Doniosłość Aktu zależy od Ciebie, drogi Internauto. Na szczęście jego ważność ocenia Bóg w sercu, a nie media na ekranie.
ponad 1 rok temu / Solidarny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.