DZISIAJ JEST
PIĄTEK 22 WRZEŚNIA
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Maurycy, Joachim
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Organizacja Eriki Steinbach przeciw polskim roszczeniom reparacyjnym. „To celowa prowokacja”

Data publikacji: 2017-09-10 21:30
Data aktualizacji: 2017-09-10 20:05:00
Organizacja Eriki Steinbach przeciw polskim roszczeniom reparacyjnym. „To celowa prowokacja”
Następca Eriki Steinbach na stanowisku prezydent Związku Wypędzonych Bernd Fabritius. Foto: Gerd Seidel / , via Wikimedia Commons

Niemiecki Związek Wypędzonych, znany w Polsce głównie za sprawą swojego dawnego lidera Eriki Steinbach oraz wieloletniego kontestowania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, zabrał głos w sprawie ewentualnych polskich roszczeń reparacyjnych pod adresem RFN. Przewodniczący BdV nazwał działania PiS „celową prowokacją”.

 

Bernd Fabritius twierdzi, że zaistnienie w debacie publicznej wątku polskich roszczeń pod adresem Republiki Federalnej Niemiec to prowokacja „wrzucona” w trakcie gorącej fazy kampanii wyborczej za naszą zachodnią granicą. Ponadto, zdaniem szefa BdV, odszkodowania dla Polski pozbawione są prawnej oraz moralnej legitymacji.

 

Niemiecka organizacja pochwaliła stonowane reakcje władz RFN i oceniła je jako „mądre i spokojne”, chociaż jak dotąd oficjalnie temat nie zaistniał w polsko-niemieckich relacjach dyplomatycznych.

 

Jednocześnie Związek Wypędzonych przeszedł do swego rodzaju ofensywy grając kartą niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce i wezwał PiS do wypełnienia zobowiązania wspierania mieszkających w naszym kraju przedstawicieli mniejszości niemieckiej, sugerując tym samym, że strona polska nie wypełnia zobowiązań.

 

Bund der Vertriebenen skupia Niemców wysiedlonych z Europy Wschodniej po roku 1945 oraz tych, którzy sami wyjechali z miejsc wcześniejszego zamieszkania. Są w niej więc osoby urodzone na terenach należących do Polski, Czech i Rosji oraz tzw. „późni przesiedleńcy”. W sumie do Związku należy 2 miliony osób (status wypędzonych ma jednak znacznie więcej Niemców). Na 50. rocznicy powstania Związku przemawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

 

Organizacja długo nie uznawała polsko-niemieckiej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, a wśród kontrowersji związanych z BdV wymienia się również nazistowską przeszłość wielu z prominentnych działaczy Związku w okresie tuż po jego powstaniu. Polacy najbardziej obawiają się roszczeń materialnych kierowanych pod adresem obywateli Rzeczypospolitej. Tym zagadnieniem zajmuje się jednak głównie inna organizacja – Powiernictwo Pruskie. Ma ona jednak związki personalne z BdV.

 


Źródło: rmf24.pl

MWł
  

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
aaa
Niemiec nie będzie nas uczył, co ma moralną podstawę.
adam
kazdy kanclerz zjawia sie u tych parazytow przesiedlencow i bije punkty do wyborow popijajac z nimi piwo z kufli. Czesc z nich zapomina o obietnicach skladanych, a inni wykonuje je po cichu i tak jest rowniez ze zdobyciem ziem ktore utracili. Po cichu od dziesiecioleci pracuja nad tym ,naszym kosztem i naszymi pieniedzmi, by odzyskac je z powrotem.Dlatego sa te miasta na ziemiach zachodnich bardziej odnowione jak na wschodnich, drogi i autostrady sa dobrze rozwiniete rowniez tylko z tej czesci.Wojna na razie odchodzi na bok na kilka lat, ale juz podstawianie nastepnych dokumentow do podpisu, by sie calkowicie zrzec suwerennosci, narodowosci, polskosci i stworzyc unijne regiony nad ktorymi bedzie czuwal niemiecki gubernator jest jak najbardziej mozliwe i przed tym musimy sie dobrze strzec.
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.