DZISIAJ JEST
WTOREK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Św. Alfons Maria de Liguori

O naszym obowiązku miłowania Jezusa Chrystusa

Data publikacji: 2017-01-03 08:00
Data aktualizacji: 2017-01-03 11:10:00
O naszym obowiązku miłowania Jezusa Chrystusa

Bóg nas kocha, aby być przez nas kochanym Jezus Chrystus ze względu na sam fakt, że jest Bogiem, zasługuje na całą naszą miłość. Ale On z miłości do nas zapragnął, abyśmy niejako musieli Go miłować z „konieczności": chociażby tylko z wdzięczności za to, co nam uczynił i co dla nas wycierpiał. Ukochał nas bardzo, aby być również przez nas bardzo kochanym. „Dlaczegóż Bóg miłuje? Tylko dlatego, by być miłowanym?" – napisał św. Bernard. Wcześniej powiedział to Mojżesz: A teraz, Izraelu, czego żąda od ciebie twój Bóg, Jahwe? Tylko tego, byś się bał swojego Boga (…) i miłował Go (Pwt 10, 12). Dlatego też pierwsze przykazanie dane nam przez Niego było takie: Będziesz miłował twego Boga z całego swojego serca (Pwt 6, 5).


Św. Paweł zaś stwierdza, że miłość jest wypełnieniem Prawa: Miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10). Pełnia Prawa, w tekście greckim nazwana jego wypełnieniem, jest miłością. Któż, widząc Jezusa ukrzyżowanego i umierającego z miłości do nas, mógłby Go nie pokochać? Zbyt głośno wołają ciernie, gwoździe, krzyż, rany i Jego krew, pociągając nas do miłowania Tego, kto nas tak bardzo umiłował. Tak, ale zbyt małe jest nasze serce, aby naprawdę ukochać Boga tak bardzo w nas rozmiłowanego! Aby zaspokoić miłość Jezusa Chrystusa, trzeba, by jakiś inny Bóg umarł z miłości do Niego. „Dlaczego – wołał św. Franciszek Salezy – nie idziemy na krzyż z Jezusem Ukrzyżowanym, aby ponieść śmierć krzyżową razem z Tym, który zechciał umrzeć z miłości do nas?" Apostoł uświadamia nam, że Jezus Chrystus umarł za nas wszystkich po to, abyśmy już nie żyli więcej dla siebie, ale dla Boga, który za nas umarł: Właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał (2 Kor 5, 15).


Tego dotyczy upomnienie z Mądrości Syracha: Nie zapominaj dobrodziejstw poręczyciela, dał bowiem życie swoje za ciebie (Syr 29, 15). Nie zapominaj o Poręczycielu, który czyniąc zadość za twoje grzechy, swoją śmiercią zechciał odkupić twoją winę. Jakże miłe Jezusowi jest nasze częste wspominanie Jego męki i jakże Mu jest przykro, gdy to zaniedbujemy! Jeśli ktoś zniósłby dla przyjaciela obelgi, ciosy i więzienie, jakżeby się zasmucił, dowiadując się, że on o tym nie pamięta, a nawet nie chce słyszeć. I przeciwnie, jakże byłoby mu miło dowiedzieć się, że przyjaciel zawsze mówi o nim z czułością i zawsze mu dziękuje! Tak też Jezus ma upodobanie w naszym wspominaniu z wdzięcznością i miłością o Jego bólach i śmierci, którą dla nas poniósł.

Źródło: św. Alfons Maria de Liguori, Umiłowanie Jezusa Chrystusa w życiu codziennym, Homo Dei 2010, s.44-45.

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.