DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2018 r.

Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

O co modlono się z muzułmanami?

O co modlono się z muzułmanami?
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Podczas każdej z codziennych obowiązkowych modlitw pobożny muzułmanin wymienia żydów oraz chrześcijan jako błądzących i zasługujących jedynie na gniew Boży. To tak, jakby Ojcze nasz kończyło się słowami „i zachowaj nas byśmy nie byli jak żydzi i poganie”. Co na to ci, którzy z muzułmanami modlili się podczas obchodów tegorocznego Dnia islamu w Kościele.


Islam jest religią przedziwną – opiera się bowiem na zaprzeczeniu. Podczas gdy pierwsze słowa Credo  są bardzo spersonalizowanym wyznaniem przypominającym o istnieniu jednego Boga, to szahada, czyli muzułmańskie wyznanie wiary przewrotnie rozpoczyna się od słów „Nie ma boga”. Podobnie jest z modlitwą; modlitwa mahometan bardzo przypomina tę, którą Ewangelia nazywa „modlitwą faryzeusza” (Łk 8, 9-14). Najlepiej widać to na przykładzie al-Fatihah, najbliższego chyba odpowiednika chrześcijańskiego Ojcze Nasz. Dlaczego warto o tym przypominać? Dlatego, że z międzyreligijne spotkanie, współorganizowane przez Konferencję Episkopatu Polski oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów obchodzone z okazji Dnia Islamu w Kościele Katolickim było także okazją do ekumenicznej modlitwy.


Jak modlą się muzułmanie?

Najbardziej znanym fragmentem Koranu jest al-Fatihah, sura  rozpoczynająca tę księgę a zarazem najczęściej odmawiana modlitwa w islamie. Sura ta jest recytowana jako część obowiązkowych codziennych modłów zwanych salat. Pobożny muzułmanin będzie zatem powtarzał tę surę przynajmniej 17 razy dziennie, czyli ponad 5 tysięcy razy w roku.


Al-Fatihah w tłumaczeniu Józefa Bielawskiego brzmi następująco:


W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!

Chwała Bogu, Panu światów,

Miłosiernemu, Litościwemu,

Królowi Dnia Sądu .

Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc.

Prowadź nas drogą prostą,

Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą.

 

Jest to modlitwa, w której mahometanin prosi Allacha o pomoc w kroczeniu „prostą drogą” prawdziwej wiary. Trudno jednak, by odmawiając ją tyle razy muzułmanin nie zastanawiał się kim są ci, którzy ściągnęli na siebie gniew Allacha, kim są ci, którzy błądzą. Ci, których przewinienia są tak wielkie, że zasługują na stygmatyzację każdego dnia, podczas każdej modlitwy wypowiadanej na całym świecie ustami milionów wyznawców Mahometa?

 
Chrześcianie – ci, którzy błądzą 

 

Komentarz Ibn Kathira wyjaśnia znaczenie al-Fatihah w następujący sposób: „Te dwie ścieżki są ścieżkami chrześcijan i żydów, wierny musi być tego świadomy, aby ich [ścieżek] unikać. (…) Żydzi porzucili praktykę religii, zaś chrześcijanie utracili prawdziwą wiedzę. Dlatego właśnie „gniew” zstąpił na żydów, zaś „ci, którzy zbłądzili” to określenie bardziej pasujące do chrześcijan. (…) Powinniśmy także wspomnieć, że zarówno chrześcijanie, jak i żydzi pobłądzili i zasługują na gniew, ale gniew jest bardziej właściwy jeśli chodzi o żydów. Allach powiedział o nich: „Ci, których przeklął Bóg i na których się zagniewał” (Sura 5:60). Chrześcijanie najbardziej zasługują na określenie „błądzą”, ponieważ Allach powiedział o nich, że „już wcześniej zabłądzili i którzy sprowadzili na manowce wielu, i którzy odeszli daleko z równej drogi!” (Sura 5:77).

 

Ibn Kathir cytuje także hadis (czyli przypowieść o życiu Mahometa), w którym prorok sam wyjaśnia znaczenie zacytowanych powyżej fragmentów Koranu: „Imam Ahmad zanotował , że ‘Adi bin Hatim powiedział, iż on [Mahomet] powiedział: „Tymi, którzy zasłużyli na gniew są Żydzi, zaś tymi, którzy pobłądzili są chrześcijanie”. Aby zrozumieć praktyczne implikacje al-Fatihah, warto w tym miejscu dodać, że werset sury 5 traktujący o żydach porównuje ich do małp i świń i jest jednym z najczęściej przytaczanych źródeł ogromnego antysemityzmu muzułmanów.  


Wspólne modlitwy?

Werset dotyczący chrześcijan (Sura 5:77) w całości brzmi następująco: „Powiedz: "O ludu Księgi! Nie przekraczajcie granic waszej religii odsuwając się od prawdy; i nie postępujcie za namiętnościami ludzi, którzy już wcześniej zabłądzili i którzy sprowadzili na manowce wielu, i którzy odeszli daleko z równej drogi!". Nie przypuszczam, żeby jednak był on odczytany podczas wspólnej lektury Koranu i Biblii jaka także miała miejsce podczas Dnia Islamu. Tak samo jak nie spodziewam się, aby odczytano werset miecza lub któryś z innych fragmentów zalecających wyznawcom Mahometa walkę niewiernymi lub takich, które przestrzegają ich przed przyjaźnią z niemuzułmanami (3: 118, 60: 1).


Kiedy się nad tym zastanowić, fakt, że podczas każdej z codziennych obowiązkowych modlitw (modlitwa należy do pięciu filarów islamu) pobożny muzułmanin wymienia żydów oraz chrześcijan jako błądzących i zasługujących jedynie na gniew Boży jest niesamowicie wymowny. To tak, jakby Ojcze nasz kończyło się słowami „i zachowaj nas byśmy nie byli jak żydzi i poganie”. Rzecz absolutnie nie do pomyślenia!


Co więcej szczere próby dialogu i pojednania pomiędzy mahometanami i tymi, których wyznawcy Mahometa określają mianem „Ludzi Księgi” (żydów i chrześcijan) powinny podjąć temat al-Fatihah i tego, jak jest interpretowana. Muzułmanin, który codziennie wielokrotnie deklaruje swojemu Bogu, że chrześcijanie błądzą, a żydów dosięgnie boski gniew recytuje samą esencję islamu, nie zaś „jego ekstremistyczne interpretacje”. Ciekawe, czy byli tego świadomi ci, którzy z muzułmanami modlili się podczas obchodów tegorocznego Dnia islamu w Kościele.Monika Gabriela Bartoszewicz

 


DATA: 2016-04-06 13:47
AUTOR: MONIKA G. BARTOSZEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Islam jest "religią" fanatycznych niewolników. "Wierni" pozbawieni są myślenia, zobowiązani za to są pod groźbą życia do wykonania każdej podłości zleconej przez imama. To "religia idealna" dla NWO. Przetwarza niezależne wolne jednostki w stado skoszarowanego bydła ryczącego na komendę i tratującego wszystko na komendę. Kontrola tych "stad" jest prosta i wydajna. Działa to jak pilot do telewizora.
ponad 2 lata temu / agricola
 
@aby krytykować - trzeba chociaż umieć porządnie czytać. To chyba szanowna Pani czy też Pan nie umie czytać (ze zrozumieniem). Autorka pisze, że islam jest religia opartą na zaprzeczeniach. I jednym z takich zaprzeczeń jest właśnie "Nie ma boga...(prócz Allacha)". Dla istoty rzeczy nie ma znaczenia, co następuje dalej. Na "wejściu" jest zaprzeczenie. Jakże różni się to od katolickiego "WIERZĘ W JEDNEGO w Boga...". Takie same, fundamentalne dla islamu zaprzeczenia występują w surach mówiących, że Bóg NIE MA syna, czy też, ze Chrystus NIE umarł na krzyżu. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Chirvat Synkretyzm religijny jest potępiony przez Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego Kongregacja Nauki Wiary Deklaracja Domine Jezus wcześniejsze dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła wydane także do 1958 r obowiązujące do dnia dzisiejszego.Kościół Katolicki jest prawdziwym Kościołem Chrystusowym po za nim nie ma zbawienia.Islam to fałszywa religia.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Ekumenizm nie dotyczy religii pozachrześcijańskich o ile mi wiadomo.
ponad 2 lata temu / Chrvat
 
Powinniśmy się modlić za nich, ale nigdy nie z nimi (chyba, że się nawrócą). Utwierdzanie ich w błędnej religii, którą wyznają jest grzechem.
ponad 2 lata temu / AnnaN
 
Ekumenizm to grzech przeciwko miłości.Kościół Chrystusowy jest Kościołem Katolickim po za którym nie ma zbawienia.Synkretyzm religijny został potępiony przez Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego.Kongregacja Nauki Wiary Deklaracja Domine Jezus pozostałe dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła wydane także do 1958 które obowiązują do dzisiaj Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła BREVIARUIUM FIDEI Wyd Św Wojciech 1988 2007.PO VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.