DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 21 SIERPNIA
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
Imieniny obchodzą:
Joanna, Kazimiera, Wiktoria
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Monika G. Bartoszewicz

O co modlono się z muzułmanami?

Data publikacji: 2016-02-01 13:00
Data aktualizacji: 2016-04-06 13:47:00
O co modlono się z muzułmanami?
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Podczas każdej z codziennych obowiązkowych modlitw pobożny muzułmanin wymienia żydów oraz chrześcijan jako błądzących i zasługujących jedynie na gniew Boży. To tak, jakby Ojcze nasz kończyło się słowami „i zachowaj nas byśmy nie byli jak żydzi i poganie”. Co na to ci, którzy z muzułmanami modlili się podczas obchodów tegorocznego Dnia islamu w Kościele.


Islam jest religią przedziwną – opiera się bowiem na zaprzeczeniu. Podczas gdy pierwsze słowa Credo  są bardzo spersonalizowanym wyznaniem przypominającym o istnieniu jednego Boga, to szahada, czyli muzułmańskie wyznanie wiary przewrotnie rozpoczyna się od słów „Nie ma boga”. Podobnie jest z modlitwą; modlitwa mahometan bardzo przypomina tę, którą Ewangelia nazywa „modlitwą faryzeusza” (Łk 8, 9-14). Najlepiej widać to na przykładzie al-Fatihah, najbliższego chyba odpowiednika chrześcijańskiego Ojcze Nasz. Dlaczego warto o tym przypominać? Dlatego, że z międzyreligijne spotkanie, współorganizowane przez Konferencję Episkopatu Polski oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów obchodzone z okazji Dnia Islamu w Kościele Katolickim było także okazją do ekumenicznej modlitwy.


Jak modlą się muzułmanie?

Najbardziej znanym fragmentem Koranu jest al-Fatihah, sura  rozpoczynająca tę księgę a zarazem najczęściej odmawiana modlitwa w islamie. Sura ta jest recytowana jako część obowiązkowych codziennych modłów zwanych salat. Pobożny muzułmanin będzie zatem powtarzał tę surę przynajmniej 17 razy dziennie, czyli ponad 5 tysięcy razy w roku.


Al-Fatihah w tłumaczeniu Józefa Bielawskiego brzmi następująco:


W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!

Chwała Bogu, Panu światów,

Miłosiernemu, Litościwemu,

Królowi Dnia Sądu .

Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc.

Prowadź nas drogą prostą,

Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą.

 

Jest to modlitwa, w której mahometanin prosi Allacha o pomoc w kroczeniu „prostą drogą” prawdziwej wiary. Trudno jednak, by odmawiając ją tyle razy muzułmanin nie zastanawiał się kim są ci, którzy ściągnęli na siebie gniew Allacha, kim są ci, którzy błądzą. Ci, których przewinienia są tak wielkie, że zasługują na stygmatyzację każdego dnia, podczas każdej modlitwy wypowiadanej na całym świecie ustami milionów wyznawców Mahometa?

 
Chrześcianie – ci, którzy błądzą 

 

Komentarz Ibn Kathira wyjaśnia znaczenie al-Fatihah w następujący sposób: „Te dwie ścieżki są ścieżkami chrześcijan i żydów, wierny musi być tego świadomy, aby ich [ścieżek] unikać. (…) Żydzi porzucili praktykę religii, zaś chrześcijanie utracili prawdziwą wiedzę. Dlatego właśnie „gniew” zstąpił na żydów, zaś „ci, którzy zbłądzili” to określenie bardziej pasujące do chrześcijan. (…) Powinniśmy także wspomnieć, że zarówno chrześcijanie, jak i żydzi pobłądzili i zasługują na gniew, ale gniew jest bardziej właściwy jeśli chodzi o żydów. Allach powiedział o nich: „Ci, których przeklął Bóg i na których się zagniewał” (Sura 5:60). Chrześcijanie najbardziej zasługują na określenie „błądzą”, ponieważ Allach powiedział o nich, że „już wcześniej zabłądzili i którzy sprowadzili na manowce wielu, i którzy odeszli daleko z równej drogi!” (Sura 5:77).

 

Ibn Kathir cytuje także hadis (czyli przypowieść o życiu Mahometa), w którym prorok sam wyjaśnia znaczenie zacytowanych powyżej fragmentów Koranu: „Imam Ahmad zanotował , że ‘Adi bin Hatim powiedział, iż on [Mahomet] powiedział: „Tymi, którzy zasłużyli na gniew są Żydzi, zaś tymi, którzy pobłądzili są chrześcijanie”. Aby zrozumieć praktyczne implikacje al-Fatihah, warto w tym miejscu dodać, że werset sury 5 traktujący o żydach porównuje ich do małp i świń i jest jednym z najczęściej przytaczanych źródeł ogromnego antysemityzmu muzułmanów.  


Wspólne modlitwy?

Werset dotyczący chrześcijan (Sura 5:77) w całości brzmi następująco: „Powiedz: "O ludu Księgi! Nie przekraczajcie granic waszej religii odsuwając się od prawdy; i nie postępujcie za namiętnościami ludzi, którzy już wcześniej zabłądzili i którzy sprowadzili na manowce wielu, i którzy odeszli daleko z równej drogi!". Nie przypuszczam, żeby jednak był on odczytany podczas wspólnej lektury Koranu i Biblii jaka także miała miejsce podczas Dnia Islamu. Tak samo jak nie spodziewam się, aby odczytano werset miecza lub któryś z innych fragmentów zalecających wyznawcom Mahometa walkę niewiernymi lub takich, które przestrzegają ich przed przyjaźnią z niemuzułmanami (3: 118, 60: 1).


Kiedy się nad tym zastanowić, fakt, że podczas każdej z codziennych obowiązkowych modlitw (modlitwa należy do pięciu filarów islamu) pobożny muzułmanin wymienia żydów oraz chrześcijan jako błądzących i zasługujących jedynie na gniew Boży jest niesamowicie wymowny. To tak, jakby Ojcze nasz kończyło się słowami „i zachowaj nas byśmy nie byli jak żydzi i poganie”. Rzecz absolutnie nie do pomyślenia!


Co więcej szczere próby dialogu i pojednania pomiędzy mahometanami i tymi, których wyznawcy Mahometa określają mianem „Ludzi Księgi” (żydów i chrześcijan) powinny podjąć temat al-Fatihah i tego, jak jest interpretowana. Muzułmanin, który codziennie wielokrotnie deklaruje swojemu Bogu, że chrześcijanie błądzą, a żydów dosięgnie boski gniew recytuje samą esencję islamu, nie zaś „jego ekstremistyczne interpretacje”. Ciekawe, czy byli tego świadomi ci, którzy z muzułmanami modlili się podczas obchodów tegorocznego Dnia islamu w Kościele.Monika Gabriela Bartoszewicz

 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
agricola
Islam jest "religią" fanatycznych niewolników. "Wierni" pozbawieni są myślenia, zobowiązani za to są pod groźbą życia do wykonania każdej podłości zleconej przez imama. To "religia idealna" dla NWO. Przetwarza niezależne wolne jednostki w stado skoszarowanego bydła ryczącego na komendę i tratującego wszystko na komendę. Kontrola tych "stad" jest prosta i wydajna. Działa to jak pilot do telewizora.
Stefan
@aby krytykować - trzeba chociaż umieć porządnie czytać. To chyba szanowna Pani czy też Pan nie umie czytać (ze zrozumieniem). Autorka pisze, że islam jest religia opartą na zaprzeczeniach. I jednym z takich zaprzeczeń jest właśnie "Nie ma boga...(prócz Allacha)". Dla istoty rzeczy nie ma znaczenia, co następuje dalej. Na "wejściu" jest zaprzeczenie. Jakże różni się to od katolickiego "WIERZĘ W JEDNEGO w Boga...". Takie same, fundamentalne dla islamu zaprzeczenia występują w surach mówiących, że Bóg NIE MA syna, czy też, ze Chrystus NIE umarł na krzyżu. Z Panem Bogiem.
Tomasz
Chirvat Synkretyzm religijny jest potępiony przez Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego Kongregacja Nauki Wiary Deklaracja Domine Jezus wcześniejsze dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła wydane także do 1958 r obowiązujące do dnia dzisiejszego.Kościół Katolicki jest prawdziwym Kościołem Chrystusowym po za nim nie ma zbawienia.Islam to fałszywa religia.
Chrvat
Ekumenizm nie dotyczy religii pozachrześcijańskich o ile mi wiadomo.
AnnaN
Powinniśmy się modlić za nich, ale nigdy nie z nimi (chyba, że się nawrócą). Utwierdzanie ich w błędnej religii, którą wyznają jest grzechem.
Tomasz
Ekumenizm to grzech przeciwko miłości.Kościół Chrystusowy jest Kościołem Katolickim po za którym nie ma zbawienia.Synkretyzm religijny został potępiony przez Magisterium Kościoła Rzymsko-Katolickiego.Kongregacja Nauki Wiary Deklaracja Domine Jezus pozostałe dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła wydane także do 1958 które obowiązują do dzisiaj Wybór Doktrynalnych Wypowiedzi Kościoła BREVIARUIUM FIDEI Wyd Św Wojciech 1988 2007.PO VATICANUM SECUNDUM PAN BÓG NIE ZMIENIŁ POGLĄDÓW.
Leo
Czy słowo "bandyci" będzie za ostre?
Arturo
Przez tysiąc z okładem lat mówiliśmy o nich heretycy i inne takie. Fakt, wspólnych modlitw nie było. Teraz zaś oficjalnie uważamy że błądzą, prawda? Nie mówimy o tym, ale każdy katolik tak zapewne uważa. I ... czy ktoś chce po dwóch stronach dyskutować o tym gdzie "błądzi"? Nie. Pozostaje złożyć ofiary na kamieniu i zawołać - każdy sobie - Panie, spuść ogień i pokaż im. Ale kto się odważy na taką próbę?
Uparta
Dalej jestem uparta i bede twierdzic, ze przyklad moze zasiac ziarno prawdy, ze chrzescijanie nie musza byc zbladzeni. Taki widze cel tej wspolnej modlitwy. Jezus wychodzil do pogan i wcale sie ich nie bal , zasiewal ziarna prawdy, ktore potem przyniosly plony. To ze dzis chrzescijanie staja sie niewierzycymi nie jest wina islamu lecz ludzi ktorych swad szatana ogarnal(materializm,laicyzacja,niemoralnosc)
Polak
Ja mam tylko jedno pytanie. Dlaczego niewiernymi nazywa się żydów i chrześcijan a nic nie mówi się o buddyzmie i dlaczego tylko wiara Pisma Świętego jest tak znienawidzona ?
moim zdaniem
Moim zdaniem Wielkim Babilonem z Apokalipsy Św. Jana jest Wielki Izrael, a dwie bestie ta o 7 głowach to świecka masoneria żydowska, a o 1 -ej głowie to niestety antykościelna masoneria żydowska, działająca wewnątrz Kościoła Katolickiego.
Łukasz
katolik - nie ma się co bać, trzeba ufać Chrystusowi i modlić się za ich nawrócenie, bo błądzą, a niektórzy sprawiają wrażenie opętanych. I oni mają czelność nazywać Chrześcijan tymi którzy pobłądzili, to dobre. Czy Ci ludzie w ogóle zastanawiają się nad banalnością i oszustwem zawartym w tym okultystycznym sekciarstwie zwanym Islamem? Te ich wyświechtane frazesy z Koranu, który jest popłuczyną po Biblii, są, nawet dla kogoś średnio inteligentnego, zwyczajnym bełkotem, z tym, że tam zło zbiera obfite żniwo. Jeśli Jezus nie da im rozpoznania w Duchu Prawdy, czarno to widzę. Ich Mahomet był chyba gorszy od Hitlera, zmusił ich do uwierzenia we własne chore wymysły, i w to że pochodzą one od Boga. Żałosne i straszne. Módlcie się za nich.
barbara
Moim zdaniem Islam to biblijny antychryst który chce zawładnąć Europa ,który suma sumarum szerzy nienawiść tam gdzie islam tam wojny,terroryzm,głód,brak poszanowania życia ludzkiego itd
Krzysiek
Powiedziane jest "...nie może drzewo złe dobrych owoców wydawać", a więc "... po owocach ich poznacie" jakie to drzewo. Wielce smutny to obraz kiedy patrzy się na desprackie próby ratowania Soboru. Widać aż nadto że całe to pokolenie wykształcone na eklezjologii soborowej to stado owiec bez pasterza. Każdy po swojemu wedle wyobraźni i zmysłowych doznań. Szkają, próbóją, syntezują, dialogują, a żydzi, muzułmanie, hindusi, buddyści śmieją się do rozpuchu z tej maskarady, bo dla nich zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy - niewierni. Ot po prostu religia "wiszącego na drzewie" jak to podaje "prawdziwy" talmud dla żydów.
viktus
obserwując przedziwne łamańce nazywane "djalogiem" jestem zadziwiony! jak miłować kogos kto potocznie nazywa cie bydlakiem = "goj", "akum". jak przyjażnic sie z kims kto własne zwierzeta obdarowuje odpoczynkiem w dniu 7 a "goja" nie, goj może i powinien pracowac! jak ufac komuś kto uważa, że wprowadzenie w błąd lub wyzyskanie błedu "goja" jest OK? itd., itp. inni zaś "prtnerzy djalogu" wprost wywodzą, że niewiernych o ile nie przyjma "religii prawdziwej" należy traktować jak niewolnikow albo zabic? tu trzeba stosować obrone konieczną po życie w pogardzie wlasnej osoby, religii, ideałów, wartości, tradycji jest bez sensu! tak to widzę.
tom
"Duch antychrysta ujawniał się - zgodnie z przytoczonymi już słowami św. Jana (por. 1 J 2,18n) - wielokrotnie w historii Kościoła i świata. To samo mówi Maryja. Oto Jej słowa odnoszące się do poszczególnych etapów historii, w których duch antychrysta atakował na różne sposoby Ewangelię Chrystusa i Jego Prawo (407): ?Liczba 666 ukazana jeden raz, czyli przez 1, wyraża rok 666. W tym okresie historycznym antychryst ukazuje się poprzez zjawisko islamu, który wprost neguje tajemnicę Boskiej Trójcy i Bóstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa. Islam - ze swą siłą militarną - szaleje wszędzie, niszcząc wszystkie dawne społeczności chrześcijańskie. Ogarnia Europę i jedynie dzięki Mojemu matczynemu i nadzwyczajnemu działaniu, wybłaganemu przez Ojca Świętego, nie udaje mu się całkowicie zniszczyć chrześcijaństwa."
antymodernista
Bezbożnicy ! Bałwochwalcy ! Heretycy ! Posoborowi fałszywi ekumeniści !
ada
Czy w ogóle może katolik modlić się razem z muzułmanami, czy to nie jest przypadkiem grzech?
Do katolika
Bo: amicus Plato, sed magis amica veritas?
wacek
no właśnie chyba szahade zacytowała Autorka nie w całości i wyszło jak wyszło...:)))
aby krytykować - trzeba chociaż umieć porządnie czytać
Jak bardzo mogę być negatywnie nastawiony do Islamu i zasad wiary jakie tam panują, tak bardzo mierzi i irytują nieudolne próby manipulacji autorki artykułu. "Nie ma boga"... "nad allaha"
katolik
Nie podoba mi sie pomysl cytowania modlitw muzulmanow w całości. Boje sie jaki w tym cel...
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.