21 stycznia 2019

Nowy budżet UE: blisko 2 mld euro na walkę z „brakiem praworządności” i „mową nienawiści”

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W przyjętym przez Parlament Europejski wstępnym planie budżetu przewidziano blisko 2 miliardy euro na walkę z „brakiem praworządności” czy „mową nienawiści”. Za pieniądze wspólnotowe organizacje pozarządowe w krajach członkowskich UE będą mogły realizować politykę Brukseli wynikającą z jej oceny sytuacji w różnych państwach.

 

Gdy pojawia się duży strumień pieniędzy na finansowanie walki z nowo wyznaczonym problemem pewne jest, że dość szybko ujawnią się organizacje, które będą widziały sprawę tak samo, jak widzą go „elity” UE. Ostatnie lata udowodniły, że spojrzenia oceniających z Brukseli czy Strasburga są aż nadto ukierunkowane na sytuację w Europie Środkowej, a analizy tego, co dzieje się w „starych” krajach UE są takie, jak w przypadku sytuacji w Francji. Połajanki z europejskich salonów płynęły już pod adresem Węgrów, Polaków, Słowaków i Czechów. W grudniu UE zainteresowała się sytuacją w Rumunii, która 1 stycznia objęła prezydencję UE. Podobnie jak w przypadku Polski, także odnośnie Rumunii uznano za niezbędne pouczanie Bukaresztu, jak ma reformować swoje prawo karne i organizację sądownictwa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tym bardziej niepokojące jest więc przyjęcie w projekcie budżetu UE aż 1 mld 834 mln euro na działanie określone jako promocja demokracji, praworządności i podstawowych praw. Narzędziem w tych działaniach mają być organizacje pozarządowe, które będą mogły skorzystać z zasobnego budżetu, o podziale którego będzie decydować Komisja Europejska. Należy się więc spodziewać, że po blisko 2 mld euro sięgną nie małe organizacje o lokalnym znaczeniu lecz potentaci, którzy już są przygotowani do zarządzania wielkim środkami i mają dobre relacje z Komisją Europejską.

 

Początkowo na ten cel przewidziano – według propozycji Komisji Europejskiej – 642 mln euro, ale na wniosek Komisji Wolności Obywatelskich finanse programu „Prawa i wartości” powiększono prawie trzykrotnie. W programie tym środki unijne przewidziane zostały na wspieranie organizacji pozarządowych na poziomie lokalnym, krajowym i transnarodowym, promowanie równości i niedyskryminacji, zwiększanie zaangażowania obywateli i zwalczanie przemocy. Na uwagę zasługują wymienione w celach programowych ochrona praworządności i promocja demokracji, refleksja nad czynnikami prowadzącymi do reżimów totalitarnych czy przeciwdziałanie „mowie nienawiści”.

 

Europosłowie dali ponadto Komisji Europejskiej prawo do stosowania szybkiej ścieżki przyznawania pieniędzy z tej puli w sytuacjach „poważnego i szybkiego pogorszenia się sytuacji w państwie członkowskim”. W takim przypadku Komisja Europejska będzie mogła przyspieszyć procedurę składania i rozpatrywania wniosków oraz przyznawać pieniądze organizacjom, które będą mogły „wesprzeć demokratyczny dialog” w kraju „zagrożonym upadkiem demokracji” rozumianej naturalnie według standardów UE. Danie niemal 2 mld euro Komisji Europejskiej na wspieranie jej wizji demokracji i poprawności politycznej oznacza dla rządów krajów wyjątkowo interesujących Komisję Europejską trudny okres w latach 2021-2027, na które przyjmowany jest budżet unijny.

 

 

PK

Źródła: Europa.nu / The News and Observer

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram