12 kwietnia 2019

Nowe technologie w nadmiarze szkodzą i uzależniają – lecz jest na to recepta

(źródło: pixabay.com)

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez internetu, komputera, tableta, czy telefonu. Jednak nadmierne korzystanie z tych urządzeń grozi uzależnieniem oraz szkodami duchowymi i zdrowotnymi. Na szczęście istnieje jednak remedium na te problemy. 

 

Badanie 11 tysięcy dzieci wspierane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia uwydatniło, że nadmierny kontakt z ekranami różnych urządzeń szkodzi rozwojowi mózgu. Może także powodować problemy psychologiczne i depresję.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dobrze o tym wiedzą osoby związane ze światem technologii z Doliny Krzemowej. Dlatego też nie posyłają oni swe dzieci do szkół, gdzie dostęp do technologii jest ograniczony – zauważa John Horvat II.

 

Jednak nie tylko dzieci są narażone na niekorzystne działanie technologii. Problem dotyczy bowiem również dorosłych, uzależnionych od telefonów i mediów społecznościowych. Nie pozostaje to bez wpływu także na relacje społeczne.

 

Na przykład książka dziennikarza Nicholasa Carra pokazuje, że nadmierny kontakt z ekranem jest szkodliwy dla odczuwania emocji. Oznacza to, że ekrany stały się czymś w rodzaju współczesnych narkotyków. To nie do końca przenośnia. Wszak firmy technologiczne wykorzystują techniki psychologiczne do uzależniania ludzi.

 

W reakcji na powszechne uzależnienie od nowych technologii pojawia się moda na bycie online. Można nawet spotkać się z poglądem, że bogaci – w przeciwieństwie do zwykłych ludzi – mogą sobie pozwolić na bycie offline i podróże bądź kulinarne atrakcje. Tymczasem biedni są na internet skazani, gdyż bez niego nie są w stanie załatwić wielu spraw.

 

Zdaniem John Horvata II jest to błędne myślenie. Choć całkowita rezygnacja z internetu jest dziś niemożliwa, to każdy może przecież poświęcić czas na modlitwę, rozmowę czy odpoczynek. Są to bowiem dobra darmowe i ogólnodostępne. Oto proponowane przez Amerykanina remedium na uzależnienie XXI wieku. 

 

Na marginesie warto pamiętać, że Pan Jezus powiedział uczniom, by poszli na miejsce pustynne i nieco odpoczęli. Człowiek potrzebuje zatem nie tylko intensywnego kontaktu międzyludzkiego, ale i samotności. Tymczasem uzależnienie od mediów społecznościowych nie zapewnia ani jednego, ani drugiego.

 

Pamiętajmy też, że używając nowych technologii warto zachować umiar. Wszak w przeciwnym razie ryzykujemy zarówno zdrowiem, jak i utratą wielu rzeczy nadających życiu smak. To one zaś składają się na to, co nazywamy cywilizacją.

 

Źródła: returntoorder.org / pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie