DZISIAJ JEST
ŚRODA 26 KWIETNIA
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
Św. Marcelina, papieża
Św. Anakleta, papieża
Matki Bożej Dobrej Rady
Imieniny obchodzą:
Klaudiusz, Maria, Marzena
 
 
PRAWA STRONA INTERNETU
wyszukiwarka
 
 
 
 
 

Nowe święto państwowe w Polsce! 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. PiS złoży projekt

Data publikacji: 2016-02-10 09:00
Data aktualizacji: 2016-02-10 11:20:00
Nowe święto państwowe w Polsce! 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. PiS złoży projekt
fot.Radek Jaworski/FORUM

W środę, 10 lutego, politycy Prawa i Sprawiedliwości złożą w Sejmie RP projekt uchwały ustanawiającej nowe święto państwowe. Jeśli zostanie ona przyjęta, to 11 lipca będzie obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian – informuje wPolityce.pl. 11 lipca to data nieprzypadkowa. Tego dnia w 1943 roku doszło do kulminacji ukraińskiej eksterminacji Polaków na Wołyniu. Również data złożenia uchwały, 10 lutego, niesie za sobą ładunek historyczny - tego dnia w roku 1940 doszło do pierwszej wywózki Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

 

Jak zauważył w rozmowie z portalem wPolityce.pl poseł PiS Michał Dworczyk, polityka niemówienia o trudnej przeszłości i tragedii polskich Kresów była drogą donikąd.

 

„Historia najnowsza okrutnie doświadczyła Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Szczególnie dramatycznym piętnem w XX wieku odcisnął się na nich totalitaryzm rosyjski, niemiecki oraz integralny nacjonalizm ukraiński. Ludobójcze i eksterminacyjne działania dotknęły wielu mieszkańców tamtych ziem, wyłącznie, dlatego, że byli Polakami. Dodatkowym dramatem była zmowa milczenia narzucona przez komunistyczną cenzurę, która zakazywała mówienia o byłych Kresach i gehennie Polaków na Wschodzie” — głosi projekt ustawy, cytowany przez wpolityce.pl.

 

Uchwała ma zostać odczytana posłom. Jeśli parlamentarzyści ją przyjmą, to 11 lipca, w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian. Dotychczas tego dnia środowiska kresowe organizowały uroczystości o niepaństwowym charakterze. Wielu polityków miało opory przed mówieniem prawdy o trudnej wspólnej historii narodu polskiego i Ukraińców uważając, że uniemożliwi to dobre relacje współcześnie.

 

- Nie znalazły się tematy dotyczące Polaków na Kresach w programach nauczania obowiązujących na różnych poziomach nauczania. Także z powodu źle rozumianej poprawności politycznej nie mówiono o Polakach na Kresach „aby nie urazić naszego sąsiada”. Trzeba jasno powiedzieć, że to była droga donikąd. Naród, który siebie nie szanuje, nie będzie szanowany przez innych – powiedział w rozmowie z wpolityce.pl Michał Dworczyk, autor projektu i poseł sprawozdawca. Jak zauważył polityk PiS, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wagi Kresów dla historii Rzeczpospolitej.

 Źródło: wpolityce.pl

MWł 

 
baner
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
POLECANE FILMY

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

..
Kasia22
Ja się z tym nie zgadzam, ponieważ urodziłam się tego dnia i nie chcę żeby ten dzień mi się kojarzył z dniem męczeństwa, jak zaproponował PiS
Erd
W tym dniu bez względu na to jak zachowa się sejm wymieszamy flagi narodowe
[email protected]
Ludobojstwo na Woluniu to nie gojaca sie rana na sasiedzkich stosunkach polsko-ukrainskich,a koniecznosc prawdy historycynej i Swieta Panstwoergo raz na zawsze przekresli kult banderowcow okrotnych ludobojcow !
zdzis
Kolejna haniebna ustawa zamiatająca pod dywan ludobójstwo ukraińskie. Wrzuca wszystkich zbrodniarzy do jednego worka - nie wskazując tego najbardziej zbrodniczego i sadystycznego LUDOBÓJSTWA UKRAIŃSKIEGO ! Zbrodnie OUN i UPA ukrywa się pod "rosyjskim i niemieckim totalitaryzmem" , tymczasem prawda jest taka, że wielokrotnie to właśnie do rosjan i do niemców uciekali Polacy na Wołyniu przed Ukraińcami ! Były przypadki, że niemieckie oddziały broniły polskich wsi przed UPA ! HAŃBA ! HAŃBA ! HAŃBA !
x13
Mamy 25/26 lat wolności i do tej pory na temat wydarzeń na Wołyniu milczano? Dlaczego? W Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Bykowni itd. radzieccy zamordowali ok. 20.000 przedstawicieli inteligencji, oficerów WP, policjantów i urzędników państwowych w większości pochodzących z ziem etnicznej Polskich, których rodziny przeżyły II Wojnę Światową i potem coraz głośniej upominały się o swoich bliskich. Na Wołyniu, Ukraińcu wyrżnęli / to właściwe określenie dla sposobów zadawanej przez nich śmierci / nawet 200.000 obywateli II RP narodowości Polskiej. Mordując całe wielopokoleniowe rodziny, gdzie w bardzo wielu przypadkach nie miał się kto o nich upomnieć. Dlatego brawo PiS.
wnuczka
Czy będzie również dzień pamięci Ślązaków ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku,więzionych w obozach, wywiezionych do Rosji? Tysiące nie wróciło do domu. O tym też się nie mówi i nie ma wzmianki w podręcznikach historii mimo że Śląsk od wojny cały należy do Polski.
secessio
To ma być w końcu "święto państwowe" czy dzień upamiętnienia, bo to wielka różnica semantycznie
Jacek
Nareszcie! Tak trzymać!
Zbigniew
Deo Gratias!
anka
WRESZCIE !!!!!!! NA KRESACH ZOSTAŁ ZAMORDOWANY MÓJ DZIADEK W SPOSÓB OKRUTNY I BARBARZYŃSKI !!!! MOJEJ BABCI UDAŁO SIĘ UCIEC CHOĆ UKRAIŃCY ODCIĘLI JEJ JEDNĄ RĘKĘ ! BABCIA OPOWIADAŁA,ŻE TO CO WIDZIAŁA WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA !!!! NIEWYOBRAŻALNE BARBARZYŃSTWO NA LUDNOŚCI CYWILNEJ PRZEZ BANDEROWCÓW!!!!!!!!!! WIERZYĆ SIĘ NIE CHCE A JEDNAK TO PRAWDA!!!!!
..
 
..
..
INFORMUJ
Wiesz o ważnym wydarzeniu?
Nie ma go na naszym portalu? Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
..
 
...

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.